Kiedy sadzić bratki na balkonie? Jak często je podlewać? Jak długo kwitną bratki?

2024-02-12 10:08

Bratki to pierwsze kwiaty, które pojawiają się na naszych balkonach i rabatach na przedwiośniu. Bratki na balkon to idealny wybór, jeśli zależy ci na kolorowej aranżacji, która naprawdę długo kwitnie i nie jest wymagająca w uprawie. Dowiedz się, kiedy sadzić bratki na balkonie oraz jak dbać o bratki w doniczce.

Spis treści

  1. Bratki na balkon — co symbolizują bratki?
  2. Jak długo kwitną bratki na balkonie?
  3. Jak dbać o bratki w doniczce? Jak często podlewać bratki w doniczce? 
  4. Bratki — kiedy sadzić na balkonie?
  5. Jak sadzić bratki w doniczce? Jak prawidłowo posadzić bratki?
  6. Bratki na balkonie. Kwiaty i aranżacje balkonu. Zdjęcia

Bratki na balkon — co symbolizują bratki?

Bratki to kwiaty we wszystkich niemal odsłonach barw: soczyste czerwienie, niewinne biele, zdecydowane czernie. Jako kwiaty na balkon dostępne i bardzo lubiane są bratki dwubarwne. Bartek symbolizuje troskę i myślenie o kimś, zatem ogród z bratkami w tle staje się nostalgicznym i rodzinnym miejscem spotkań i relaksu.

Jak długo kwitną bratki na balkonie?

Bratki świetnie nadają się do tworzenia cudownych zakątków w ogrodzie i na balkonie. Kwitną bardzo długo – od kwietnia do końca czerwca, a po zimowej przerwie kwitną obficie i bardzo długo przez całą wiosnę, niekiedy aż do pierwszych upałów. Bratki świetnie sprawują się w miejscach nasłonecznionych, jak i lekko zacienionych.

Sprawdź też:

Jak dbać o bratki w doniczce? Jak często podlewać bratki w doniczce? 

Bratki w doniczce na balkonie należy regularnie podlewać. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna (nie mokra! bo wtedy istnieje niebezpieczeństwo zalania korzeni). Nie należy dopuszczać do całkowitego przesuszenia podłoża.

Odpowiedź na pytanie o częstotliwość podlewania bratków na balkonie zawsze będzie zależała od panujących warunków, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać palcem ziemię w doniczce i dopiero wtedy ocenić, czy nasze bratki potrzebują wody, czy nie. 

Bratki — kiedy sadzić na balkonie?

Kiedy sadzić bratki na balkonie? Termin sadzenia bratków zależy od tego, czy kwiaty zimują w naszym domu, czy co roku kupujemy nowe sadzonki. Można jednak przyjąć, że najlepszy czas na sadzenie bratków to wczesna wiosna. Jeśli co roku kupujemy nowe sadzonki bratków, można je sadzić na balkonie już pod koniec marca i w kwietniu.

Jest wiele odmian bratków o różnych barwach kwiatów, wielkości, obfitości kwitnienia. Bratki można też sadzić w towarzystwie innych roślin, np. są dobry towarzystwem dla tulipanów, żonkili, małych iglaków oraz wrzosów. Bratki można komponować z większością roślin balkonowych, choć same też wyglądają przepięknie.

Jak sadzić bratki w doniczce? Jak prawidłowo posadzić bratki?

Bratki najczęściej wykorzystywane są do obsadzania rabat, skrzynek balkonowych i okien. Do posadzenia bratków wykorzystaj tradycyjne donice, które posiadasz w domu lub podłużne skrzynki na balkon.

Najmodniejsze są urozmaicone osłonki, o tęczowych kolorach, lub zmatowionych w śródziemnomorskim stylu. Różnorakie doniczki zestawione ze sobą, tworzą ciekawą całość.

KROK 1: Zanim zabierzesz się do sadzenia bratków na balkonie na dno wybranych donic nasyp drenaż — ochroni to bratki, przed zgniciem korzeni kwiatów. W tym celu użyj drobnego żwirku lub keramzytu, który jest dostępny w każdym sklepie ogrodniczym.

KROK 2: Następnie wsyp ziemię. Bratki lubią dość żywną glebę, o stałej, umiarkowanej wilgotności.

KROK 3: Po przygotowaniu kompozycji bratków, gotowych do wsadzenia usuwamy listki, które są pożółkłe oraz uschłe kwiatki. To przedłuży czas kwitnięcia pozostałych bratków i będą rozkwitać w naszym ogrodzie do dwóch lat. Bratki mają delikatne łodygi, dlatego warto obchodzić się z nimi delikatnie i z czułością prawdziwego ogrodnika.

KROK 4: Po wsadzeniu bratków pozostawiamy 2-centymetrową przestrzeń na górze doniczki, aby mieć swobodę podlewania roślin. Po tygodniu — do dwóch, bratki powinny pięknie się rozrosnąć i wypełnić donicę.

Bratki na balkonie. Kwiaty i aranżacje balkonu. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rośliny pnące na balkon. 8 przykładów pnączy, które zamienią go w zieloną oazę

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe

QUIZ. Sprawdź, czy rozpoznasz te kwiaty. Bez tej wiedzy nie zaczynaj pracy w ogrodzie

Pytanie 1 z 8
Ismena to inaczej
quiz