Jak założyć szklarnię na balkonie? Wszystko, co musisz wiedzieć
Gdy nie mamy możliwości założenia szklarni w ogrodzie, wcale nie musimy rezygnować z tego pomysłu. Szklarnię bez problemu możemy założyć na balkonie. Przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak przygotować balkon pod szklarnię i jaki rodzaj konstrukcji wybrać.

Jak działa szklarnia?
Szklarnia czasem nazywana jest też ciepłownią, co doskonale tłumaczy jej właściwości. Szklarnia, zarówno ogrodowa, jak i balkonowa służy do stworzenia odpowiedniego mikroklimatu, który przyczynia się do szybkiego wzrostu roślin. To szczególnie istotne w przypadku niektórych warzyw i owoców (np. pomidorów i ogórków).
Szklarnia najczęściej jest obłożona transparentnym materiałem takim jak szkło lub folia. Promienie słoneczne przenikają do jej wnętrza, a dzięki szczelnemu zamknięciu, nie mają możliwości wydostania się na zewnątrz. W ten sposób w szklarni tworzy się specyficzny mikroklimat, który sprzyja wzrostowi i dojrzewaniu posadzonych warzyw lub owoców.
Ponadto, szklarnia chroni rośliny przed szkodnikami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Szklarnia balkonowa – od czego zacząć
Zanim założymy szklarnię na balkonie musimy podpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę chcemy w niej uprawiać. To pozwoli lepiej dostosować materiały, wielkość i sposób pielęgnacji do wymagań danego gatunku.
W balkonowej szklarni możemy uprawiać m.in.:
- zioła (np. tymianek, oregano, rozmaryn, kolendra, mięta, melisa)
- owoce (np. truskawki, poziomki, cytrusy)
- warzywa (np. pomidory, ogórki, papryka, rzodkiewka, sałata)
W drugiej kolejności warto dokładnie wymierzyć przestrzeń, którą chcemy przeznaczyć na balkonową szklarnię. W sklepach dostępne są różne konstrukcje i rodzaje szklarni, więc bez problemu znajdziemy model, który spełni nasze oczekiwania.
Ważne w zakładaniu szklarni jest także określenie wystawy – ponieważ szklarnie potrzebują dużego nasłonecznienia, najlepszą opcją będą balkony południowe i zachodnie.
Warto upewnić się, że przynajmniej jeden z dłuższych ścian szklarni będzie w stanie „złapać” promieniowanie słoneczne przez kilka godzin w ciągu dnia.
Ze szklarni balkonowej najlepiej korzystać od wiosny do jesieni. Zimą przenieś ją do garażu lub do mieszkania.

Rodzaje szklarni na balkon
W sklepach znajdziemy mnóstwo konstrukcji, które możemy ustawić na balkonie. Do najpopularniejszych należą szklarnie w formie regałów z kilkoma metalowymi półkami. Są pojemne i estetyczne. Zazwyczaj osłania się je folią PCV.
Innym rodzajem szklarni balkonowych są tunele. Jak sama nazwa wskazuje są to podłużne tunele, często wykonane z folii PCV. Szklarnie tunelowe muszą przylegać do jednej ze ścian balkonu.
Dużą popularnością cieszą się również szklarnie balkonowe w kształcie domków lub stolików zamkniętych w szkle. Modele szklane nazywane są często szklarniami dekoracyjnymi – i faktycznie, mogą stanowić piękną ozdobę balkonu.
W sklepach można znaleźć również stacje wzrostu, specjalne namioty i inne konstrukcje, które mogą pełnić rolę szklarni balkonowej. Jest ich naprawdę dużo, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Źródło: onet.pl