Co odstrasza gołębie z balkonu? Oto 7 sprawdzonych sposobów

2024-04-18 12:30

Gołębie stanowią nieodłączny chyba element miejskiego krajobrazu. Spacerują po ulicach, siadają na dachach czy parapetach, a gniazda wyjątkowo chętnie zakładają na balkonach. Niestety błyskawicznie zanieczyszczają i niszczą zaanektowaną przestrzeń. Prawo bierze je jednak pod częściową ochronę. Wyjaśniamy więc, jak pozbyć się gołębi z balkonu skutecznie, ale w bezpieczny i zgodny z prawem sposób.

Spis treści

  1. Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Zrób porządek!
  2. Sposób na gołębie? Atrapa drapieżnika
  3. Domowe sposoby na gołębie  - niemiły zapach
  4. Jak pozbyć się gołębi z balkonu? Światło
  5. Odstraszacz na gołębie -  (ultra)dźwięki
  6. Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Siatka lub kolce
  7. Pamiętaj, by zmieniać metodę działania
  8. A może w mieszkaniu pojawiły się insekty? Rozpoznaj je i zwalcz!

Gołębie na balkonie to bałagan (mnóstwo naniesionych gałązek i rozrzuconych piór), brud (odchody), a nawet hałas. Dodatkowo ptaki te mogą roznosić choroby groźne także dla ludzi. Dlatego choć stanowią nieodłączny element miejskiego krajobrazu, nie chcemy ich dopuszczać nazbyt blisko siebie.

Musimy przy tym pamiętać, że przepisy zakazują niszczenia lub przenoszenia gniazd, niszczenia jaj, a także niepokojenia (w tym chwytania), okaleczania i zabijania młodych. Zamiast tego, trzeba się wziąć na sposób. My mamy ich aż 7!

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Zrób porządek!

Podobnie do wielu innych gatunków ptaków, gołębie najlepiej czują się w różnego typu zacisznych zakamarkach. Skoro więc nie chcemy gościć tych stworzeń u siebie, zacznijmy od zrobienia porządku na balkonie. Usunięcie stamtąd niepotrzebnych przedmiotów pomoże skłonić ptaki, by miejsca do przesiadywania – a zwłaszcza do budowania gniazda – szukały gdzie indziej.

Bardzo ważne jest też, by na balkonie nie pozostało nic, co mogłoby stanowić pokarm lub napój dla ptaków (np. karma dla kota, miska z wodą do picia dla psa). Działałoby to przeciwskutecznie.

Sposób na gołębie? Atrapa drapieżnika

Przy niezbyt zdeterminowanych osobnikach pomoże postraszenie ich sylwetką drapieżnika, np. sokoła, jastrzębia, ale równie dobrze kruka, sowy lub… węża. W tej roli może wystąpić figurka lub naklejka. Tę pierwszą warto zawiesić na sznurku, drucie lub sprężynce, tak by się poruszała. Dzięki temu gołębie będą go identyfikować z zagrożeniem – nieruchomego obiektu szybko przestałyby się bać.

To samo dotyczy naklejek, dlatego najlepiej wybrać takie, które nadają się do wielokrotnego nalepiania i odlepiania. Dodatkowo warto sukcesywnie zmieniać pozycję sylwetki na szybie.

Domowe sposoby na gołębie  - niemiły zapach

Na rynku dostępne są chemiczne odstraszacze gołębi – spraye, żele i płyny o zapachu neutralnym dla ludzi, a nieznośnym dla wielu ptaków (oprócz gołębi m.in. szpaków, mew i wróbli). Mimo określenia „chemiczne”, na ogół są ekologiczne i biodegradowalne – bazują zwykle na olejkach eterycznych.

Tam znajdziemy też informację o zasadach stosowania. Na ogół wystarczy spryskać lub posmarować nimi balustradę, parapet, gzyms lub inną przestrzeń chętnie zajmowaną przez gołębie. Taki zabieg wystarcza zwykle na  2, 3 miesiące.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu? Światło

Do przebywania na balkonie można zniechęcić gołębie także odstraszaczami optycznymi. Najprostszy i najtańszy to zawieszona na nitce płyta CD, najlepiej bez nadrukowanej okładki (tak, by migotała wyraźnie z obu stron). Bardziej zaawansowana, a przy tym dyskretniejsza metoda wykorzystuje świecący żel lub taśmę hologramową.

Trzeba je nałożyć czy nakleić na krawędź balustrady lub parapetu, a emitowane przez nie światło (widoczne dla gołębi z daleka) będzie trzymać ptaki na dystans. Jak przekonują fachowcy, ten widok kojarzy im się z ogniem. Co ważne, zarówno żele, jak i taśmy hologramowe są odporne na czynniki atmosferyczne, pozostaną więc na miejscu przez długi czas.

Odstraszacz na gołębie -  (ultra)dźwięki

Wiele atrap drapieżników do umieszczenia na balkonach emituje niepokojące dla gołębi i innych ptaków dźwięki – zwykle złożone z zarejestrowanych odgłosów drapieżników. Tę samą funkcję mogą mieć nieduże, dyskretne odtwarzacze. Urządzenia te nie są jednak pozbawione istotnej wady.

Regularnie rozlegający się krzyk jastrzębia czy sokoła jest łatwo słyszalny także dla człowieka. Zarówno domownicy, jak i sąsiedzi szybko mogą ich mieć dość. Z kolei odstraszacze ultradźwiękowe bywają szkodliwe dla zwierząt domowych. Nie jest także całkiem pewne, czy w dalszej perspektywie nie wpływają negatywnie na słuch człowieka.

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Siatka lub kolce

Do najbardziej skutecznych, ale też najbardziej kosztochłonnych i inwazyjnych, a przy tym wyjątkowo mało estetycznych rozwiązań problemu z gołębiami na balkonie należą fizyczne bariery: siatka lub kolce. Siatką można zamknąć przestrzeń loggii lub osłonić klasyczny balkon. Z kolei kolce służą do zabezpieczenia parapetów, gzymsów, szerokich balustrad. Jedne i drugie wymagają solidnego mocowania – wkrętami z kołkami lub metalowymi spinkami z tzw. kotwą chemiczną (specjalnym klejem). Ponieważ szpecą i wnętrze balkonu, i elewację budynku, należy je traktować jako ostateczność. Dodatkowo zastosowanie ich wymaga zgody wspólnoty lub spółdzielni.

Pamiętaj, by zmieniać metodę działania

Po pewnym czasie gołębie mieszkające w naszej okolicy mogą przyzwyczaić się do odstraszacza. Jeśli przestaną reagować i na nowo zaczną szturmować balkon, trzeba zmienić metodę działania.

A może w mieszkaniu pojawiły się insekty? Rozpoznaj je i zwalcz!