Jak dbać o konwalie w wazonie? Dzięki tym trikom dłużej się nimi nacieszysz

2023-05-22 13:13

Konwalie rosnące w lasach o ogrodach to znak, że wiosna zadomowiła się u nas na dobre. Pięknie pachnącymi białymi kwiatami o dzwonkowatym kształcie często przystraja się domy w maju i czerwcu. Jak przedłużyć żywotność konwalii w wazonie? Oto garść sprawdzonych patentów.

konwalie w wazonie
Autor: getty images

Konwalia majowa – co warto o niej wiedzieć

Konwalia majowa to, jak sama nazwa wskazuje, roślina, która zakwita w maju. Można jednak cieszyć się nią również w czerwcu. Najczęściej konwalię możemy spotkać w zacienionych fragmentach lasów.

Mimo że od 2015 roku konwalia nie jest objęta ochroną gatunkową, wciąż obowiązuje kategoryczny zakaz zrywania kwiatów rosnących dziko w lasach.

By cieszyć się pachnącymi bukietami z białych kwiatów nie musimy ani łamać prawa, ani kupować konwalii w kwiaciarni. Roślinkę bez problemu wyhodujemy w przydomowym ogródku.

Zanim zdecydujemy się na uprawę konwalii w ogrodzie lub trzymanie jej w wazonie, należy upewnić się, że będzie stała daleko poza zasięgiem ciekawskich czworonogów lub dzieci.

Konwalia majowa mimo niepozornego wyglądu jest bardzo trująca – zarówno jej sok, jak i białe kwiaty mogą powodować silne reakcje ze strony organizmu. Sok konwalii może również poparzyć skórę. Warto więc zachować ostrożność.

Konwalia majowa w wazonie

Jak mieć pewność, że konwalie w wazonie będą cieszyć nasze oczy (i nosy) przez długi czas? Istnieje kilka sprawdzonych patentów na wydłużenie żywotności ciętych konwalii.

1. Regularna wymiana wody – wodę, w której stoją konwalie majowe należy wymieniać codziennie

2. Miedziana moneta – trik, który stosowały już nasze babcie; wystarczy na dno wazonu z wodą wrzucić miedzianą monetę (albo kawałek węgla drzewnego), miedź zatrzyma rozwój szkodliwych bakterii, które odpowiadają za szybsze obumieranie ciętych kwiatów

3. Aspiryna – już pół tabletki aspiryny potrafi zadziałać ochronnie na kwiaty cięte i wydłużyć ich żywotność w wazonie

4. Dobre towarzystwo – konwalie majowe nie lubią się z fiołkami, dlatego nie należy ich trzymać w jednym wazonie, ponieważ mogą szybciej marnieć; konwalie najlepiej trzymać w wazonie same

Źródło: interia.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany