Fantastyczna roślina na kwietny dywan! Jak o nią dbać?

2024-06-05 9:36

Jakie kwiaty na dywan kwiatowy? Polecamy dzwonek dalmatyński. Kwitnie dwa razy do roku i nie jest zbyt wymagający w uprawie. Poradzi sobie z nim każdy początkujący ogrodnik! Dowiedz się, jak dbać o dzwonek dalmatyński!

Spis treści

  1. Jak dbać o dzwonek dalmatyński?
  2. Kiedy sadzimy dzwonek dalmatyński?
  3. Gdzie sadzić dzwonek dalmatyński?
  4. Czy dzwonek dalmatyński lubi słońce? Jak go podlewać?
  5. Kiedy i jak długo kwietnie dzwonek dalmatyński?
  6. Jak nawozić dzwonek dalmatyński?
  7. Czy przycinać dzwonek dalmatyński?
  8. Dzwonek dalmatyński. Zdjęcia

Jak dbać o dzwonek dalmatyński?

Jakie kwiaty na dywan kwiatowy? Dzwonek dalmatyński! Powodów, dla których warto posadzić tę bałkańską roślinę w swoim ogrodzie, jest mnóstwo. Przede wszystkim dzwonek dalmatyński jest bardzo wytrzymałą rośliną wieloletnią – w polskich warunkach poradzi sobie nawet z 23-stopniami na minusie.

Kolejną zaletą dzwonków dalmatyńskich jest ich niewymagająca natura. 

Dzwonek gorzej poradzi sobie, rosnąc w mokrych, gliniastych i nieprzepuszczalnych podłożach – takie warunki mogą przyczynić się do gnicia bryły korzeniowej rośliny.

Kiedy sadzimy dzwonek dalmatyński?

Po drugie, dzwonek bardzo szybko rośnie. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu kwietnego dywanu, warto roślinkę posadzić w rozstawie ok. 10 cm x 10 cm. Sadzonki dzwonków dalmatyńskich sadzimy wiosną, po ustaniu ostatnich przymrozków.

Gdzie sadzić dzwonek dalmatyński?

Rośliny w swoim naturalnym środowisku pokrywają górskie zbocza, skaliste oraz suche tereny. Jeśli chodzi o podłoże, nie będzie więc wybrzydzać, ale najlepiej zapewnić jej żyzną glebę o przepuszczalnej strukturze.

W ogrodach dzwonka dalmatyńskiego najczęściej sadzi się w skalniakach, okolicy płotów, dróżek i murków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by roślinę wysiać do doniczek, pojemników lub bezpośrednio do gruntu (by osiągnąć efekt kwietnego dywanu).

Czy dzwonek dalmatyński lubi słońce? Jak go podlewać?

Dzwonek dalmatyński będzie rósł zarówno w nasłonecznionym, jak i zacienionym miejscu, o ile zapewnimy mu ciepło. Jeśli chodzi o podlewanie, to roślinie nie przeszkadza okazjonalne przesuszenie – dużo gorzej radzi sobie natomiast z przelaniem.

Dzwonek dalmatyński: roślina na kwietny dywan
Autor: Getty Images/Carlos Menes Isiegas

Kiedy i jak długo kwietnie dzwonek dalmatyński?

Dzwonek dalmatyński zakwita po raz pierwszy na przełomie maja i czerwca. Ponownie gwiazdkowymi fioletowymi kwiatami możemy cieszyć się we wrześniu.

Jak nawozić dzwonek dalmatyński?

By roślina zdrowo się rozwijała i obficie kwitła, warto dzwonka zasilać nawozami azotowo-potasowymi dwa razy w roku: wczesną wiosną przed kwitnieniem i jesienią, gdy roślina przekwitnie.

Czy przycinać dzwonek dalmatyński?

Kluczowe w uprawie dzwonków dalmatyńskich są także zabiegi pielęgnacyjne w postaci przycinania pędów po pierwszym kwitnieniu. Wtedy ostrymi nożyczkami ścinamy pędy tuż nad glebą, dzięki czemu dzwonek wytworzy nowe, silne pędy w przyszłości.

Dzwonek dalmatyński. Zdjęcia

Źródło: interia.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Na nich susza nie robi wrażenia! Rośliny odporne na suszę: 15 przykładów

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: To pnącze na balkon to sztos! Wiciokrzew kwitnie całe lato, szybko rośnie, pięknie pachnie i nie zrzuca liści!

Jaki styl wnętrza najbardziej do Ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 10
Który salon najchętniej przeniosłabyś/przeniósłbyś do swojego mieszkania?
#MuratorOgroduje: Kwiaty na balkon - 3 gatunki kwiatów, które odmienią Twój balkon!
Materiał sponsorowany