Drzewa kwitnące w czerwcu. 7 gatunków, które zaraz zakwitną

2024-05-27 16:29

Czerwiec to wyjątkowy miesiąc w ogrodzie, wiele drzew właśnie wtedy rozkwita. Wiosna powoli ustępuje miejsca latu, w czerwcu możemy cieszyć się widokiem m.in. kwitnących lip, katalp i robinii. Jakie jeszcze drzewa kwitną w czerwcu i jak o nie dbać, aby zachwycały nas przez cały sezon? Sprawdzamy.

Spis treści

  1. 7 gatunków drzew, które kwitną w czerwcu
  2. Jarząb mączny (Sorbus aria)
  3. Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)
  4. Lipy (Tilia): drobnolistna, szerokolistna 
  5. Katalpa (Catalpa bignonioides)
  6. Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia)
  7. Sumak octowiec (Rhus typhina)
  8. Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)
  9. Drzewa, które kwitną w czerwcu. Zdjęcia

7 gatunków drzew, które kwitną w czerwcu

Drzewa kwitnące w czerwcu to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się ich pięknem przez wiele lat. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu, przycinaniu oraz ochronie przed szkodnikami, aby nasze lipy, robinie i katalpy rosły zdrowo.

Jarząb mączny (Sorbus aria)

Jarząb mączny jest często sadzony jako ozdobna roślina ogrodowa ze względu na swoje atrakcyjne kwiaty i liście (od spodu gęsto pokryte białymi włoskami). Kwiaty jarzęba mącznego są drobne, białe lub kremowe, zebrane w gęste baldachogrona. Po przekwitnięciu jarzębu mącznego pojawiają się jego charakterystyczne owoce. Są to małe, czerwone lub pomarańczowe jagody, które tworzą się na końcach gałązek. Owoce są ptasim przysmakiem.

Pielęgnacja: Jarząb najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale toleruje także półcień. Gatunek jest mrozoodporny. Znosi różne typy gleb, optymalne jest jednak żyzne, próchnicze podłoże o odczynie zasadowym.

Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)

Jarząb pospolity, czyli jarzębina zachwyca w różnych porach roku. W czerwcu pojawiają się na nim białe, delikatne kwiaty zebrane w baldachogrona, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także przyciągają owady zapylające. Jesienią jarzębina obsypuje się czerwonymi owocami, które są przysmakiem dla ptaków i doskonale nadają się na przetwory.

Pielęgnacja: Jarząb pospolity jest drzewem mało wymagającym i bardzo odpornym. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Preferuje gleby żyzne, ale dobrze radzi sobie również na mniej urodzajnych terenach, o ile mają one dobrą przepuszczalność. Warto jednak unikać miejsc podmokłych.

Lipy (Tilia): drobnolistna, szerokolistna 

Lipy to jedne z najbardziej charakterystycznych drzew kwitnących w czerwcu. Ich drobne, żółte kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale też wypełniają powietrze słodkim, miodowym zapachem.

Pielęgnacja: Lipy są dość mało wymagające. Najlepiej rosną na żyznych, dobrze przepuszczalnych glebach, ale radzą sobie także na mniej urodzajnych terenach. Warto regularnie przycinać młode drzewka, aby nadać im pożądany kształt i usunąć chore lub uszkodzone gałęzie.

Katalpa (Catalpa bignonioides)

Katalpy, z ich wielkimi, sercowatymi liśćmi i efektownymi, białymi kwiatostanami, kwitną pod koniec czerwca, dodając ogrodowi egzotycznego uroku.

Pielęgnacja: Katalpy preferują żyzne, wilgotne gleby oraz stanowiska nasłonecznione. Młode drzewa wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Starsze katalpy są bardziej odporne na suszę, ale nadal warto dbać o odpowiednią wilgotność gleby w upalne dni. Przycinanie jest zalecane, aby utrzymać ładny kształt korony.

Jarząb mączny
Autor: Getty Images Jarząb mączny.

Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia)

Robinia, znana także jako akacja biała, kwitnie w czerwcu, obsypując się białymi, pachnącymi kwiatami. Te drzewa są cenione nie tylko za urodę, ale także za zdolność do wzbogacania gleby w azot dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi.

Pielęgnacja: Robinie najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, na glebach ubogich i dobrze przepuszczalnych. Są odporne na suszę, ale warto je regularnie podlewać w okresie upałów. Zaleca się również przycinanie gałęzi, aby zapobiegać nadmiernemu rozrastaniu się korony i usuwanie pędów odrostowych.

Sumak octowiec (Rhus typhina)

Sumak octowiec jest małym krzewem o egzotycznym wyglądzie, krótkowieczną (żyje do 30 lat). Charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem. Jego pędy są gęsto, brązowo owłosione. Liście osiągają do 50 cm długości. Jesienią przebarwiają się na kolor jaskrawoczerwony. Kwiaty sumaka octowca są zielonkawe i miododajne. Charakterystyczną cechą sumaka octowca są jego owoce, które składają się z wielu czerwonych jagód osadzonych na szypułkach.

Pielęgnacja: Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione oraz żyzne, przepuszczalne gleby.

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)

Tulipanowiec amerykański jest drzewem z rodziny magnoliowatych. Liście tulipanowca amerykańskiego są charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Mają kształt sercowaty z wycięciem u nasady, co nadaje im wygląd podobny do liścia tulipana. Liście są duże, zwykle mierzące od 10 do 15 cm długości, i mają intensywnie zielony kolor. Kwiaty tulipanowca są duże i efektowne. Składają się z sześciu płatków w kolorze żółtym, z pomarańczowymi plamkami wewnątrz. Po przekwitnięciu tulipanowiec amerykański produkuje stożkowate zielone owoce.

Pielęgnacja: Roślinę najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym i zacisznym. Najlepsze dla tulipanowca są gleby przepuszczalne (bardzo nie lubi gleb gliniastych), świeże, średnio wilgotne i o pH od obojętnego do kwaśnego. Roślina jest umiarkowanie mrozoodporna.

Drzewa, które kwitną w czerwcu. Zdjęcia

Co kwitnie w czerwcu? Te krzewy zachwycają urodą u progu lata

#MuratorOgroduje: Wiosenna pielęgnacja róż