Dekoracyjne liście koleusów ozdobią balkony i tarasy

2020-05-31 20:24

Koleusy zachwycają dekoracyjnymi wielobarwnymi liśćmi. Co roku przybywa zwolenników tych wyjątkowych roślin. Zdobią nasze balkony i tarasy, a także rabaty i kwietniki w ogrodach. Co warto wiedzieć o koleusach?

Spis treści

  1. Koleusy w kompozycjach
  2. Co zrobić, by koleusy atrakcyjnie wyglądały cały sezon

Koleusy to rośliny o jaskrawo wybarwionych, różnokolorowych liściach jajowatego lub eliptycznego kształtu, których brzegi są ząbkowane albo piłkowane. To właśnie liście są największą ozdobą rośliny. Ze względu na podobieństwo liści koleusa do liści pokrzywy roślina jest potocznie zwana pokrzywką. Pojawiające się od czerwca na szczytach pędów niepozorne kwiatostany, złożone z drobnych kwiatów, najlepiej usuwać, by nie osłabiać rośliny.Koleusy dobrze się rozkrzewiają tworząc barwne kępy mierzące od 30 do 80 cm wysokości (w zależności od odmiany). Znakomicie nadają się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Uprawiane są zazwyczaj jako jednoroczne rośliny sezonowe.

Przeczytaj tez: Podwieszane pelargonie - ciekawy sposób ekspozycji pelargonii na balkonie >>>

Koleusy w kompozycjach

Co roku sklepy ogrodnicze oferują bogatą ofertę odmian koleusów, które różnią się wybarwieniem liści i wielkością roślin. Jest w czym wybierać! Obok odmian o liściach w dominujących odcieniach zieleni, są okazy o liściach żółtych, zielonożółtych, cytrynowych, pomarańczowych, pomarańczowobrązowych, purpurowych czy bordowych. A do tego liście nie są jednobarwne, ale zachwycają niezwykłymi rysunkami.

Koleusy można łączyć w zestawieniach z roślinami o liściach jednolicie zielonych i dekoracyjnych kwiatach. Bardzo ciekawe są kompozycje jednogatunkowe z posadzonych obok siebie odmian koleusów o różnych kolorach i kształtach liści.

Kwiaty na balkon: zobacz balkonowe kwiaty HITY. Najlepsze kwiaty balkonowe - pelargonie czy surfinia? >>>

Koleusy w misie
Autor: GettyImages Taką misę można obsadzić koleusami w jednej- jak tutaj -  lub wielu odmianach

Co zrobić, by koleusy atrakcyjnie wyglądały cały sezon

Przede wszystkim musimy zadbać, by koleusy rosły w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych (możliwe poparzenie liści)- najlepiej, gdy w godzinach południowych będzie nieco zacienione. W cieniu rysunek na liściach nie będzie tak wyraźny, a ich kolor straci intensywność. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru - zapobiegnie to wyłamywaniu się kruchych pędów rośliny, a liście będą najładniej wybarwione.Podłoże do uprawy koleusów powinno być przepuszczalne. Sadząc rośliny do pojemników należy bezwzględnie pamiętać o warstwie drenażu na dnie (np. z keramzytu). Pozwoli to na odprowadzenie nadmiaru wody z podłoża, dzięki czemu korzenie nie będą "stały" w wodzie. Podczas sadzenia możemy zastosować nawóz wolno działający - zapewni dostarczanie składników pokarmowych przez cały sezon. Jeśli nie wybierzemy takiej opcji nawożenia, stosujmy co dwa tygodnie nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin o ozdobnych liściach.Aby koleusy prezentowały się efektownie w naszych letnich salonach, jakimi są balkony i tarasy, należy je regularnie podlewać, latem nawet codziennie. Jeśli zaniedbamy tę czynność, liście zaczną więdnąć i zasychać. W takim przypadku możemy jeszcze uratować roślinę przycinając ją - powinny pojawić się nowe odrosty.Aby roślinę pobudzić do rozkrzewiania się, warto uszczykiwać wierzchołki pędów.Koleusy są dość odporne na choroby i szkodniki, choć mogą być atakowane przez wełnowce i mączlika szklarniowego. Warto zatem oglądać nasze rośliny i zareagować, gdy tylko zauważymy szkodniki.

>> Dalie w donicach - doskonałe kwiaty do dekoracji balkonu i tarasu 

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają