Czy mały balkon może być miejscem relaksu i wytchnienia? Oczywiście!

2015-04-30 11:10 Monika Czerwińska-Konarska

Aranżacja balkonu to czynność miła jeśli ją dobrze przemyślimy. Nawet mały balkon może stać się miejscem relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Dobra aranżacja balkonu to proporcjonalny wielkością stolik, krzesła, jeśli jest miejsce nawet szafka lub etażerka i fantazyjne oświetlenie wieczorem. Mały balkon może stać się miejscem, w którym chętnie będziemy spędzali poranki i wieczory.

Balkon dawno przestał być miejscem do suszenia prania lub przydomowym składzikiem na tak zwane „przydasie”. Teraz, nawet mały balkon awansował i stał się właściwie drugim salonem. W ciepłe letnie dni, pierwsze kroki po powrocie z pracy kierujemy właśnie na balkon, by tam zrelaksować się w otoczeniu zieleni i na świeżym powietrzu. Nie zawsze mamy możliwość szybkiego wyjazdu za miasto. Dlatego ładna aranżacja balkonu lub niewielkiego tarasu da nam namiastkę przydomowego ogrodu.

Aranżacja balkonu: po pierwsze zorientuj swój balkon

Pierwszym krokiem w aranżacji balkonu jest dokładnie określenie na którą stronę świata skierowany jest nasz balkon. Wtedy będzie jasne kiedy będzie na nim słońce, czy będą potrzebne parasole słoneczne lub markizy. Na balkonach z południową lub zachodnią wystawą osłony od słońca okażą się niezbędne, dadzą wytchnienie i odpoczynek. Będziemy wtedy też wiedzieli które rośliny będą najbardziej odpowiednie, nie wszystkie przecież potrzebują słońca przez cały dzień. Może uda się wygospodarować na słonecznym balkonie lekko ocienione miejsce, w którym będziemy mogli uprawiać ulubione zioła? Dowiedzmy się również u zarządcy budynku czy można wywieszać skrzynki z kwiatami na zewnątrz – coraz częściej ze względów bezpieczeństwa jest to niemożliwe.

Aranżacja balkonu: określamy uczciwie powierzchnie i kształt balkonu

Uczciwe określenie powierzchni i kształtu to sprawa kluczowa w aranżacji balkonu. Często bowiem wydaje nam się, że balkon ma regularny kształt i powierzchnię większą niż w rzeczywistości. Kupujemy wtedy za duże meble i za dużo roślin balkonowych. W efekcie poza meblami nie ma na nic miejsca, a tym bardziej nie ma miejsca dla nas…Jeśli nasz mały balkon ma nietypowy kształt, jakieś ostre skosy lub załomy, nie martwmy się tym. Przekujmy wadę w zaletę i wstawmy tam uroczą etażerkę, na której można uprawiać zioła lub kwiaty. W sklepach znajdziemy spory wybór etażerek w stylu nowoczesnym i romantycznym, z kutego metalu lub z drewna.

Aranżacja balkonu: meble ogrodowe i dodatki

Meble na balkon to nie tylko typowe meble ogrodowe czyli stoły, krzesła i leżaki. Małe balkony w blokach zdobią też zgrabne, płytkie etażerki na mniejsze rośliny i zioła, lampiony zasilane żarówkami LED porozwieszane pod sufitem lub na krawędziach etażerek. To też przeskalowane szklane lampiony na świece. Aranżacja balkonu to również ładne parasole przeciwsłoneczne, słomiane rolety lub brezentowe markizy. Dobrym pomysłem są też niewielkie szafki, w których możemy przechowywać akcesoria do uprawy roślin, ale i pledy i miękkie poduszki – nieużywane, schowane do szafki na pewno nie zmokną w razie nagłego deszczu. Wszystkie takie drobne dodatki dekoracyjne stworzą niepowtarzalna atmosferę nawet na małym balkonie w bloku w wielkim mieście.