Chcesz, by twoja roślina była zdrowa i szybciej rosła? Wyłóż doniczkę... filtrem do kawy

2023-02-02 11:35

Domowych sposobów na nawożenie i pielęgnacje roślin jest mnóstwo! Dziś przedstawiamy genialny patent, który nie tylko ułatwi codzienne dbanie o roślinę, ale również przyczyni się do jej szybszego i bujniejszego wzrostu. Wszystko, czego potrzebujesz to… filtr do kawy!

filtr do kawy i roslina
Autor: getty images

Filtr do kawy w doniczce

Wyłożenie dna doniczki filtrem do kawy może wydawać się dość nietypowym sposobem pielęgnacji roślin, ale zapewniamy, że „w tym szaleństwie jest metoda”.

Filtry do kawy zatrzymują w sobie fusy, a przepuszczają wodę, która spływa do naczynia lub kubka. Podobnie jest w przypadku doniczki z rośliną.

Woda, która podlewamy podłoże zostaje odprowadzona przez otwór w filtrze i trafia na podstawkę, natomiast zanieczyszczenia czy drobne grudki ziemi zostają w filtrze. W ten sposób otwory drenażowe w doniczce nie zatykają się, co jeszcze bardziej usprawnia odprowadzanie wody.

Ale to nie wszystko. Dzięki zastosowaniu filtra do kawy w doniczce, podłoże dłużej zatrzymuje wilgoć i jest ona rozprowadzana równomiernie, docierając do każdej części rośliny jednocześnie.

W efekcie system korzeniowy może łatwiej pobierać wodę i nie jest narażony na przesuszenie. To z kolei przekłada się na szybszy i zdrowszy rozwój rośliny.

Filtr do kawy w doniczce to również ogromne ułatwienie podczas przesadzania rośliny! Gdy zajdzie potrzeba przesadzenia danej rośliny, wystarczy podnieść (ale ostrożnie!) krawędzie filtra i przenieść roślinkę do nowej doniczki ze świeżym podłożem.

Jakie filtry sprawdzą się w doniczkach najlepiej? Warto dopasować ich rozmiar do doniczki, ale dobrym pomysłem jest zakup filtrów, które są nieco większe niż osłonka, dzięki temu można je łatwiej wymienić w razie potrzeby. Są też łatwiejsze do uchwycenia podczas przesadzania rośliny.

Filtry wkładane do doniczek powinny być w pełni naturalne i biodegradowalne, nie zawierać żadnych chemicznych środków czy dodatków, i być dość mocne, by nie rozerwały się podczas użytkowania.

Nie wyrzucaj fusów z kawy

Fusy z kawy to świetny i bardzo skuteczny nawóz do roślin doniczkowych. Warto o tym pamiętać, robiąc sobie poranną kawę.

Zamiast wyrzucać fusy do kosza, można je przesypać do świeżego filtra (lub już użytego) i włożyć do doniczki z rośliną. Kawa zasili system korzeniowy rośliny, odżywi go i zmotywuje roślinę do kwitnięcia i bujniejszego wzrostu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE