9 najlepszych traw ozdobnych na balkon. Trawy ozdobne do donic wieloletnie

2024-06-07 5:44

Trawy ozdobne na balkon czy taras to marzenie niejednego z nas. Nic dziwnego – różnorodność gatunków, kształtów i kolorów, ale też niewymagający charakter sprawiają, że są idealną rośliną do uprawy. Jakie trawy ozdobne wybrać do donic na balkon? Te gatunki traw ozdobnych będą niezwykle wdzięczną ozdobą twojego balkonu.

Spis treści

  1. Trawy ozdobne wieloletnie
  2. Najpiękniejsze trawy ozdobne na balkon
  3. Kiedy tniemy trawy ozdobne?
  4. Najładniejsze trawy ozdobne. Zdjęcia
  5. Najładniejsze trawy ozdobne. Trawa pampasowa, miskant chiński, kostrzewa sina i inne
#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Trawy ozdobne wieloletnie

Trawy ozdobne to doskonały sposób na urozmaicenie balkonowej lub tarasowej aranżacji. Trawy ozdobne cechują się lekkością i zwiewnością, nadając roślinnym kompozycjom naturalności i stylowej surowości.

Trawy ozdobne możemy sadzić w donicach lub pojemnikach i wykorzystywać do zacienienia lub ochrony (np. przed słońcem lub wiatrem) innych roślin balkonowych oraz kwiatów.

Dzięki bogactwu gatunków, kształtów, rozmiarów i kolorów, bez problemu dopasujemy gatunek trawy ozdobnej do naszych potrzeb i gustów. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z nich można sadzić przez cały rok, nie tylko wiosną.

Przeczytaj także: Najładniejsze trawy ozdobne - wieloletnie, niskie, wysokie. Z czym łączyć trawy ozdobne?

Najpiękniejsze trawy ozdobne na balkon

Oto 9 traw ozdobnych, które warto posadzić na balkonie lub tarasie. Część z nich to trawy ozdobne całoroczne, którymi możemy cieszyć się nawet jesienią i zimą. Do tzw. traw ozdobnych zimozielonych, które można sadzić w doniczkach zaliczają się przede wszystkim turzyce i kostrzewy. 

1. Turzyca włosista – niewielka trawa osiągająca wysokość 30-40 cm o bardzo atrakcyjnym, kępiastym lub kaskadowym pokroju. Na szczególną uwagę zasługują jej brązowo-beżowe odmiany, m.in. Bronze Form czy Milk Chocolate.

2. Kostrzewa sina – nazywana również kostrzewą popielatą lub niebieską trawą; dorasta do wysokości 20-30 cm, jest łatwa w uprawie i ma okrągłe, regularne kępki.

Kostrzewa sina (Festuca glauca)
Autor: Getty Images Kostrzewa sina (Festuca glauca)

3. Kostrzewa Gautiera – nazywana niedźwiedzim futrem przez swój gęsty, poduszkowy pokrój; w odróżnieniu od swojej „sinej” kuzynki, ma zielone liście.

4. Imperata cylindryczna 'Red Baron' – charakteryzuje się wzniesionym, wyprostowanym pokrojem; latem jej zielone liście w górnych partiach zmieniają kolor na czerwono-pomarańczowy.

5. Rozplenica japońska – nazywana też piórkówką; osiąga wysokość 40-100 cm; tworzy zwarte kępy z długimi przewieszającymi się liśćmi; jej charakterystyczną cechą są duże puszyste kłosy.

Rozplenica japońska
Autor: www.thinkstockphotos.com Rozplenica japońska

Jeśli szukamy kompaktowych rozplenic dorastających do wysokości 50-100 cm, warto zwrócić uwagę na odmiany: Little Bunny, Hameln czy Fireworks o ozdobnych liściach.

6. Miskant chiński – osiąga wysokość nawet 250 cm, więc świetnie odnajdzie się na dużych balkonach i tarasach; najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach – wtedy szybciej rozwija swoje imponujące puszyste kwiatostany.

7. Trawa pampasowa 'Pumila' – nazywana „królową ogrodów” uznawana jest za jedną z najbardziej okazałych traw ozdobnych; dorasta do wysokości 120-200 cm, a jej puszyste kwiatostany o kremowym kolorze osiągają nawet 40 cm długości.

8. Trzcinnik ostrokwiatowy 'Karl Foerster' – dorasta do 100 cm, a w czasie kwitnienia osiąga rozmiar 150 cm; jest prosty w uprawie i nie ma dużych wymagań; charakteryzuje się wyprostowanymi, pierzastymi pióropuszami.

9. Ostnica cieniutka 'Ponytails' – trawa ozdobna o jasnozielonych pędach luźno zwieszających się ku ziemi i długich cienkich jak igła liściach; jest odporna na mróz, ale preferuje ciepłe stanowiska.

Miskant chiński
Autor: Getty Images Miskant chiński

Kiedy tniemy trawy ozdobne?

Trawy ozdobne najlepiej ciąć wiosną. Jeżeli zrobisz to późną jesienią, narażasz je na przemarznięcie. Za wiosennym cięciem przemawia też fakt, że nawet zaschnięte trawy wyglądają pięknie.

Najładniejsze trawy ozdobne. Zdjęcia

Najładniejsze trawy ozdobne. Trawa pampasowa, miskant chiński, kostrzewa sina i inne