WYWIAD: Mikołaj Przybyła o stymulacji ludzkiego umysłu barwą światła

 WYWIAD: Mikołaj Przybyła o stymulacji ludzkiego umysłu barwą światła

Mikołaj Przybyła mówi o stymulacji ludzkiego umysłu barwą światła.

Światło LED, cenione zarówno przez projektantów wnętrz, jak i przez użytkowników, ma ogromnie wiele zalet estetycznych i funkcjonalnych. A czy jest zdrowe? Mikołaj Przybyła z firmy GL Optic zdradza, że kwestią kluczową dla bezpieczeństwa korzystania ze światła sztucznego jest sposób oprawy i lokalizacji źródła światła. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

Źródła światła dopuszczone do obrotu na rynku europejskim – ledowe tak samo jak żarowe, halogenowe czy kompaktowe – muszą spełniać wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Na tle pozostałych technologię LED wyróżniają niewielkie rozmiary, wyjątkowa energooszczędność, szeroka paleta temperatur barwowych oraz niska temperatura w czasie pracy. Nie nagrzewają się, więc dotknięcie nie grozi oparzeniem.

A czy są bezpieczne dla oczu? W rozmowie z Ewą Kempińską Mikołaj Przybyła – dyrektor generalny spółki GL Optic, która w podpoznańskim Puszczykowie projektuje i produkuje doceniane na całym świecie inteligentne instrumenty do spektralnego pomiaru światła – zauważa, tak jak w przypadku innych źródeł światła kluczową rolę odgrywa oprawa chroniąca oko przed efektem olśnienia.

Percepcja jasności światła zależy jednak od wielu stale zmieniających się czynników, choćby od pory dnia. Mikołaj Przybyła radzi, aby korzystać z osiągnięć współczesnej technologii oświetleniowej i korzystać z opraw, które dynamicznie dostosowują natężenie i temperaturę barwową oświetlenia sztucznego do rytmu dobowej aktywności człowieka lub pozwalają na dowolną regulację przez użytkownika w celu wspomagania intensywnej pracy albo efektywnego wypoczynku niezależnie od pory dnia.

Na co jeszcze zwraca uwagę Mikołaj Przybyła w kontekście human-centric lightning, czyli projektowania oświetlenia w bezpośrednim odniesieniu do potrzeb człowieka i jego organizmu? Odpowiedź w materiale wideo.

.. Obejrzyj wystąpienie Mikołaja Przybyły na konferencji „Design w Pałacu – Światło”

.. Obejrzyj prezentację multimedialną Mikołaja Przybyły

.. Obejrzyj na wideo wszystkie wystąpienia z konferencji

Fotorelacja z konferencji Design w Pałacu – Światło: oglądaj i czytaj

Ocena: 5

POLECANE ARTYKUŁY