Najlepsi polscy designerzy w jednym miejscu, czyli projekt Gust Gust

 Gust Gust

Deska ceramiczna Art Deco Sunray (Boguslavskaya)

Fot. mat. pras. Gustgust.com

Miejsce, które gromadzi najlepszych i najbardziej obiecujących polskich designerów? Taka idea przyświecała twórcom platformy internetowej Gust Gust. Ma ona służyć nie tylko popularyzacji rodzimych projektów w kraju, lecz także ich promocji za granicą. Za dobór wystawców odpowiadali m.in. Tomek Rygalik i Lidia Popiel.

Czym jest projekt Gust Gust?

Do dołączenia do Gust Gust zaproszono na początku kilkuset najbardziej obiecujących polskich designerów. W zamyśle twórców platforma www.gustgust.com ma być adresem, pod którym Polacy w jednym miejscu znajdą starannie wybrane, wysokiej jakości produkty polskich projektantów. Dla obcokrajowców natomiast platforma ma być wizytówką polskiego designu i jednocześnie narzędziem, dzięki któremu będą mogli nabyć prace projektantów i cieszyć się designem znad Wisły we własnych domach.

– Od lat śledzimy polski rynek designu. Choć poziom prac polskich projektów nie odbiega od projektów na przykład Skandynawów, to o rodzimych artystach mówi się na świecie nieporównywalnie mniej. Doszliśmy do wniosku, że ten ogromny potencjał to szansa na promocję naszych twórców, całej branży i w ten sposób kraju, bo wierzymy, że design to może być kolejna silna strona Polski na świecie – tłumaczy Dawid Korzekwa, inicjator platformy Gust Gust, prezes Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej i prof. Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Projekty są nie tylko pokazywane – można je też kupić.

 Gust Gust

Wyplatanka Szary Zajączek (Touch Wood)

Fot. mat. pras. Gustgust.com

Polscy projektanci na Gust Gust

Liczba twórców obecnych na Gust Gust stale rośnie. Za ich dobór odpowiada zespół, w skład którego wchodzą:

  • Tomek Rygalik, projektant przemysłowy i pedagog, dyrektor artystyczny marki Comforty, który prowadzi też pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie;
  • Lidia Popiel, fotografka i modelka;
  • Ewa Solarz, dziennikarka specjalizująca się w tematyce designu, autorka m.in. „Ilustrowanego poradnika polskiego dizajnu”;
  • Dominika Roman, stylistka;
  • Dawid Korzekwa, pomysłodawca inicjatywy, prezes STGU i profesor na ASP w Katowicach.

Twórcy platformy ułatwili przeglądanie produktów, dzieląc je na pięć głównych kategorii: ona, on, dziecko, beauty i wnętrza. Na platformie znajdziemy kilkaset polskich marek, m.in. Lazy Monkey (markę ubrań stworzoną przez Magę, aktorkę i choreografkę), Boguslavskaya (wnętrza – twórczyni proponuje ręcznie wypalane deski ceramiczne) czy UAU Project (wnętrza). Ostatnia ze wspomnianych marek to multidyscyplinarne studio projektowe tworzone przez Justynę Fałdzińską i Miłosza Dąbrowskiego. Projektanci kreatywnie wykorzystują np. technologię druku 3D, proponując przedmioty do wyposażenia wnętrz (m.in. miniszklarnie, świeczniki, lusterka, lampki).

Inicjatorzy Gust Gust zapowiadają, że jeszcze w tym roku platforma posłuży do promocji polskich projektantów na rynku Stanów Zjednoczonych.

Serwis Urzadzamy.pl trzyma kciuki za rozwój projektu!

Ocena: 0
Zdjęcia: mat. pras. Gustgust.com

POLECANE ARTYKUŁY