GDYNIA DESIGN DAYS 2019 już w lipcu!

 GDYNIA DESIGN DAYS 2019 już w lipcu!

Wystawa „(nie)śmieci”, Curl Up, Rita Koralevics

Fot. mat. pras. Gdynia Design Days

Gdynia Design Days to czołowy nadbałtycki festiwal inspiracji oraz praktycznej i wartościowej wiedzy o projektowaniu, gdzie świat designu spotyka się z biznesem. Festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki odbędzie się między 6 a 14 lipca w Gdyni. Hasłem 12. edycji jest POLARYZACJA.

Podczas Gdynia Design Days 2019 w gronie profesjonalistów i miłośników dobrego projektowania będą trwały prace nad wspólnymi, nowymi metodami działania w obszarze designu i biznesu dla spolaryzowanej rzeczywistości. Będą poszukiwane alternatywne materiały przyjazne środowisku, a także analizowane możliwości lepszego wykorzystania sztucznej inteligencji z korzyścią dla użytkowników w dobie przeładowania informacjami. Uczestnicy będą się zastanawiać nad przedefiniowaniem pojęć ekonomii wobec polityki, wezmą pod lupę ludzkie ciało jako źródło niewykorzystywanych dotąd surowców, a także zadadzą sobie pytanie o znaczenie empatii oraz wiedzy o zdrowiu psychicznym i fizycznym w designie.

Hasło: POLARYZACJA

świat, w którym żyjemy, to miejsce starć między indywidualnym interesem a dobrem wspólnym. To teraz silny indywidualizm i galopujący narcyzm spotyka się z przeciętnością, gloryfikującą prostotę i ograniczenie dóbr materialnych. Konsumpcjonizm nie daje się pogodzić z minimalizmem, a uwielbienie piękna i perfekcjonizm – z zyskującą zwolenników bezceremonialną brzydotą i niedoskonałością. Wysoka jakość kolekcjonerskich bibelotów, obiektów pożądania wąskiej grupy uprzywilejowanych estetów, stoi w kontrze do masowej produkcji jednorazowych przedmiotów codziennego użytku, płynących wartkim strumieniem prosto z azjatyckich linii produkcyjnych. Wielkie korporacje napędzane siłą masowego pracoholizmu nie znajdują wspólnego mianownika z rosnącą grupą samozatrudnionych freelancerów, których miejsce pracy określa wyłącznie lokalizacja komputera. Influencerzy pochłonięci podnoszeniem wartości rynkowej profilu na Instagramie nie znajdują wspólnego języka z obsesyjnie unikającymi Wi-Fi zwolennikami cyfrowej anonimowości.

Polaryzacja to wyraźna rozbieżność, dychotomia poglądów i opinii, rozwarstwienie zbiorowości, podział na przeciwstawne grupy. To proces wywołany różnicowaniem się postaw w obliczu istotnych problemów, w sytuacjach skrajnych, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Polaryzacja wyklucza nijakość, niezdecydowanie i brak zaangażowania. Każdy spór może mieć charakter pozytywny lub negatywny, kluczem jest efektywne zarządzanie. Tylko dialog wśród osób pewnych swoich przekonań daje możliwość wyznaczenia nowatorskich strategii działania.

Autorem identyfikacji wizualnej GDD2019 jest Patryk Hardziej Studio.

 GDYNIA DESIGN DAYS 2019 już w lipcu!

Fot. mat. pras. Gdynia Design Days

Design talks Business Summit

Już po raz czwarty przedsiębiorcy, projektanci i architekci zmian spotkają się w Gdyni podczas Design talks Business Summit. W ramach dwudniowego wydarzenia uczestnicy będą mogli poznać rynkowe przykłady wdrożeń, praktyczne metody projektowania zmian w biznesie. Zdobędą narzędzia pomocne przy tworzeniu innowacji produktowych i usługowych, identyfikowaniu potencjału rynkowego, rozpoznawaniu potrzeb klientów czy wprowadzaniu kultury kreatywnej pracy w organizacji. W międzynarodowym gronie uczestników i prelegentów poznają sprawdzone przykłady i inspirujące punkty widzenia. Design talks Business Summit to także przestrzeń spotkań, wymiany doświadczeń i kontaktów. Dwudniowa konferencja odbędzie się 12-13 lipca w Pomorskim Parku Technologicznym w Gdyni. Zapisy ruszają już 3 czerwca.

Wystawy podczas Gdynia Design Days 2019

Wystawy to 5 biegunów Polaryzacji, które wskazują miejsca różnicowania się postaw w obliczu istotnych problemów, w sytuacjach skrajnych, wobec których nie sposób przejść obojętnie.

Ja w opozycji do my

Jaka doza wygody i odpowiedzialności jest prawidłowa, kiedy postawić na własny interes, a kiedy na dobro wspólne? Te pytania pojawią się na wystawie „Ja | my”, kuratorowanej przez Izabelę Bołoz w wielu kontekstach: naszej rodziny czy lokalnej społeczności, ale też w nawiązaniu do ludzi z innych krajów, cudzoziemców czy mieszkańców Trzeciego świata. Wybrane prace pokażą spolaryzowane tendencje wcielone w rzeczywiste projekty. Systemy, które troszczą się za nas o innych, oszczędzają nasz czas. Takim przykładem będzie zaprezentowany na wystawie Baby Feeder – głowica pasująca do standardowej butelki dla niemowląt i umożliwiająca robotowi karmienie dziecka, co mogłoby każdorazowo zaoszczędzić rodzicom 15-30 minut. Inne, takie jak gra TIM, pomagają nam w komunikacji międzypokoleniowej. Dzięki tej grze babcia może grać na planszy, a jej wnuczka przez aplikację. Część projektów oddaje naszą potrzebę zaangażowania się w pomoc innym czy budowanie małych, lokalnych społeczności, a także bycie odpowiedzialnym również za społeczność internetową, którą tworzymy.

 GDYNIA DESIGN DAYS 2019 już w lipcu!

Wystawa „Ja | my”, Baby Feeder, proj. Stephan Bogner, Philipp Schmitt, Jonas Voigt

Fot. mat. pras. Gdynia Design Days

W tym kontekście warto również wspomnieć o wystawie 2°C, w ramach której będzie się można przyjrzeć głównym przyczynom zmiany klimatu, jak również obejrzeć przykładowe produkty czy rozwiązania zaprojektowane z myślą o ochronie środowiska. Co prawda zmiana indywidualnych nawyków nie spowoduje rewolucji, jaką pociągnąć mogłyby zmiany systemowe. Jednak poprzez konkretne wskazówki pojawi się zachęta do zweryfikowania własnych zachowań, co z kolei ma szanse przyczynić się do wprowadzenia postanowień wynikających z porozumienia klimatycznego. Kuratorami wystawy są: Monika Brauntsch i Dorota Kabała.

 GDYNIA DESIGN DAYS 2019 już w lipcu!

Wystawa 2°C

Fot. mat. pras. Gdynia Design Days

Ludzkie ciało pod lupą

Na wystawie „Ciało na rozdrożu” kuratorzy – Michał Bachowski i Agata Nowak – ukażą ciało w kontekście najważniejszych dylematów, z którymi się zmagamy. Nasze ciała interesują obecnie już nie tylko naukowców, ale także projektantów i ludzi biznesu. Dzielą się oni jednak na dwie spolaryzowane grupy. Jedni chcą wykorzystywać rozwój chirurgii plastycznej, protetyki, bioinżynierii, sztucznej inteligencji i innych technologii komputerowych, żeby poprawiać człowieka lub wyręczać go w różnych zadaniach. Innych przeraża perspektywa transhumanizmu. Podczas tej wystawy będziemy mogli porównać takie tendencje, jak: naturalne superfoods kontra zestaw do biohackingu do modyfikacji swojego ciała czy modę na leśne przedszkola kontra projektowanie genetyczne cech niemowląt.

 GDYNIA DESIGN DAYS 2019 już w lipcu!

Wystawa „Ciało na rozdrożu”, EŻ Undies

Fot. Ania Bystrowska

Pełne wykorzystanie surowców

Po odpady sięgają mali projektanci i wielki przemysł. Dotychczas były niechcianym efektem ubocznym wielkich produkcji i konsumpcji – teraz stały się cennym zasobem i symbolem społecznej odpowiedzialności. Na wystawie „(nie)śmieci” duet kuratorski Agnieszka Jacobson-Cielecka i Karol Murlak zaprezentują wybrane pary obiektów łączące materiał i cel, dla którego został wykorzystany. Jeden z nich powstał w pracowni projektanta. Wykonany chałupniczym sposobem jest eksperymentem i sugestią, wskazuje kierunek możliwych działań. Drugi powstał w dobrze wyposażonym laboratorium badawczym, finansowanym przez przemysł gotowy wziąć odpowiedzialność za swoje wcześniejsze działania. Podczas wystawy będziemy mogli zobaczyć między innymi produkty z kolekcji Diedericka Schneemanna „A flip flop story”, wyprodukowane ze znoszonych klapek i japonek, oraz dywaniki stworzone ze zużytych butów sportowych zaprojektowanych przez Simone Post dla marki Adidas.

Odniesienie do idei zero waste znajdzie swoje miejsce także na wystawach „Humanizm tkanin” Marty Pokojowczyk (gdzie zobaczymy serię lnianych obiektów będących efektem symbiozy dwóch dziedzin: malarstwa i tkactwa) oraz „Print ‘n paste” (eksperyment ze studia UAU project, którzy wykorzystując różne, łatwo dostępne surowce, jak piasek, liście, skoszona trawa, wióry czy fusy po kawie, wytworzą obiekty w technologii druku 3D.

 GDYNIA DESIGN DAYS 2019 już w lipcu!

Wystawa „Print ‘n paste”

Fot. UAU Studio

Technologia w służbie projektantom

Na kosmicznej wystawie „We need more space”, której kuratorką jest Marta Flisykowska, będzie można zobaczyć zarówno makiety baz księżycowych, modele łazików marsjańskich, rakiet i czujników, jak i posłuchać opowieści o kulisach projektów badawczych realizowanych z udziałem polskich specjalistów. Jednym z obiektów, który będzie można obejrzeć podczas wystawy, jest Lem Mars Rover – studencki projekt budowy analogu łazika marsjańskiego.

Najnowsze technologie w projektowaniu wykorzysta także Wiesław Bartkowski, który opowie o praktyce Creative Coding, niwelującej polaryzację kodu i materii. Wystawa „Materia kodu” to połączenie świata fizycznego z cyfrowym, instalacji reagujących na bodźce z otoczenia, zmieniające doświadczenie przestrzeni, jej percepcję, wpływające na odczucia przebywających w niej osób.

Lokalnie nie globalnie

Ważnym elementem festiwalu jest coroczny przegląd prac młodych polskich twórców, którzy w niedalekiej przyszłości będą odpowiedzialni za projektowanie otaczających nas produktów, przestrzeni, usług i procesów. W ramach #następna generacja swój dorobek zaprezentują najlepsi studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Katowicach, School of Form oraz Politechniki Koszalińskiej. Odnosząc się do przeszłości polskiego projektowania, przestawimy sylwetkę Barbary Hoff – twórczyni Hofflandu, szczególnej, wymykającej się ramom tradycyjnie pojmowanej definicji projektanta będącego artystą plastykiem wykształconym na uczelni artystycznej. Ideą wystawy w Muzeum Miasta Gdyni jest ukazanie szerokiej skali oddziaływania projektów jej autorstwa oraz sposobów ich funkcjonowania w powojennej kulturze w Polsce.

 GDYNIA DESIGN DAYS 2019 już w lipcu!

Wystawa School of Form

Fot. mat. pras. Gdynia Design Days

To tylko część z propozycji obszernego programu tegorocznej edycji GDD. Wydarzenia podzielone zostały na bloki tematyczne skoncentrowane wokół tematu polaryzacji w kontekście mody, grafiki, wzornictwa, architektury miasta oraz wnętrz. GDD to także wydarzenia otwarte dla poszukujących inspiracji do podejmowania nowych wyzwań, zadawania pytań i nawiązywania dialogu między skrajnymi postawami.

Spotkajmy się jak co roku w Gdyni – mieście otwartym, dającym możliwość podjęcia mądrego dialogu, skonfrontowania sprzecznych poglądów, w zgodzie z interesami różnych grup społecznych. To tutaj tworzymy forum do debaty i wyciągamy wnioski, które wskazują kierunki dalszego działania.

GDD2019 #POLARYZACJA
6-14 lipca
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98
Facebook:
facebook.com/gdyniadesigndays
Instagram:
@gdyniadesigndays
oficjalny hashtag: #GDD2019 #GDD #gdyniadesigndays #polaryzacja

Ocena: 0
Zdjęcia: mat. pras. Gdynia Design Days

POLECANE ARTYKUŁY