Funkcjonalne oświetlenie w kuchni. Centralne, nad blatem, w szafkach i...

Oświetlenie kuchni powinno być zaprojektowane wyjątkowo starannie. Z jednej strony ma tworzyć nastrój, który umili wczesne poranki oraz kolacje w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Z drugiej – ułatwiać pracę w kuchni, podczas wyszukiwania w szafkach i szufladach odpowiednich produktów czy przyborów, przygotowywania potraw, zmywania i sprzątania.

Oświetlenie kuchenne led do samodzielnego montażu
Oświetlenie szuflady Loox Led
Oświetlenie szuflad Moovit
Lampy punktowe w kuchni
Bezdotykowy system oświetlenia diodowego

Wbrew temu, co wielu myśli, meble i sprzęty nie wystarczą, by nadać kuchni charakter oraz oczekiwane walory funkcjonalne. Kluczową rolę w obu tych obszarach odgrywa bowiem oświetlenie. Inna lampa jest wskazana do pracy, inna do oświetlenia szafek, jeszcze inna stworzy klimat do rodzinnych spotkań. Najnowsze rozwiązania dają nam szereg różnych możliwości. Wybierając  oświetlenie do kuchni, warto więc przemyśleć swoje potrzeby i przyzwyczajenia, by wyjść im naprzeciw.

Oświetlenie blatu kuchennego

Najwięcej prac wymagających dokładności wykonuje się przy blatach kuchennych. Dobierając do nich oświetlenie, należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze warto wybrać takie oświetlenie, które nie zmieni kolorów zastanych w naszej kuchni. Światło o ciepłej barwie, ok. 3000, kelwinów ma żółtawy odcień, przez co może sprawiać wrażenie, że cała kuchnia jest żółta. Z kolei światło o barwie 5000 K jest światłem zimnym, które zabarwia przestrzeń na niebiesko. Mając tę wiedzę, warto dobrać temperaturę barwową światła do aranżacji kuchni.

Po drugie, istotne jest, by odpowiednio dobrać moc oświetlenia. Emitowane przez diody led światło odbija się od powierzchni blatu. W jasnych kuchniach jest widniej niż w tych ciemnych, które do uzyskania podobnego efektu potrzebują więcej mocy światła. Warto więc sprawdzić liczbę luksów, czyli ilość światła docierającego do blatu – optymalna wartość w przypadku opraw led to 500 luksów.

Do oświetlenia blatu kuchennego można użyć lamp punktowych. Należy przy tym zwrócić uwagę, że materiał, z którego wykonany jest blat, wpływa na dobór akcesoriów do zainstalowanego oświetlenia. Decydując się  na blaty szklane lub z polerowanego kamienia, pamiętaj, że oświetlenie będzie się w nich odbijać. Tego efektu pozwolą uniknąć oprawy z mlecznego szkła, które rozproszą emitowane światło. Opisane tu niekorzystne zjawiska nie występują w przypadku blatów drewnianych.

Oświetlenie szafek, kuchenki, zlewozmywaka

Oświetlenie punktowe sprawdzi się też we wnętrzach szafek oraz w roli dekoracyjnej. Wartością dodaną tego systemu jest także możliwość oświetlenia kuchenki czy zlewozmywaka. Odpowiednia i dobrana do danej kuchni konfiguracja oświetlenia sprawi, że – najzupełniej dosłownie – wszystko będzie jasne.

W sytuacji gdy potrzeba większej mocy, na przykład przy dużych powierzchniach, można z kolei zamontować oświetlenie meblowe typu Loox Led. Oferuje ono światło zarówno zimne i ciepłe oraz posiada trzy grupy zasilania: 12 V, 24 V, 350 mA. Pobierając znikome ilości prądu, wykorzystuje go bardzo efektywnie. Nawet przy dużej ilości światła generuje bowiem bardzo mało ciepła. Doskonale sprawdzi się więc także nad stołem jadalnym oraz w obniżonych partiach sufitu.

Oświetlenie szuflad Loox Led

Dużą wygodą w codziennej pracy w kuchni będzie oświetlenie szuflady, włączające się automatycznie w momencie otwierania. W kuchni nie brakuje też innych trudno dostępnych i ciemnych zakamarków. Aby również tam było jasno, warto zainwestować w taśmy Loox Led – rozwiązanie wybitnie energooszczędne i proste w obsłudze.  Łatwość montażu sprawia, że można je instalować samemu, bez pomocy elektryka.

Jak montować instalację oświetleniową w kuchni?

System LOOX LED oparty jest na jednym wielofunkcyjnym zasilaczu i działa w technologii Plug and Play. Wystarczy więc, że podepniesz przewody zasilające do odpowiednich gniazd, a całość zasilisz prądem z gniazdka. Nie będzie potrzebne lutowanie! To, jak umieścisz źródła światła w meblach kuchennych lub innych elementach wystroju wnętrza, zależy już tylko od ciebie.

Co ważne, system Häfele Loox można wzbogacić dodatkową automatyką, m.in. rozdzielaczami z funkcją przełącznika. Moduły te sprawią, że światło zapali się tylko w tych strefach kuchni, w których w danym momencie ktoś przebywa.

Co zrobić, gdy masz ubrudzone ręce, a potrzebujesz natychmiastowego doświetlenia kuchennej powierzchni? Wówczas przyda ci się bezdotykowy system oświetlenia diodowego, który zadziała, gdy tylko machniesz ręką!

Nowoczesna kuchnia: piękna i funkcjonalna. Jak ją urządzić? PORADNIK

Ocena: 5
Zdjęcia: Häfele

POLECANE ARTYKUŁY