Black Friday – co to jest i skąd nazwa?

Black Friday, czyli Czarny Piątek, to w Stanach Zjednoczonych dzień po Święcie Dziękczynienia (przypadającym na 4. czwartek listopada). Wtedy to rozpoczyna się sezon przedświątecznych zakupów, sklepy zaś przygotowują specjalne zniżki i atrakcyjne oferty, tak by jak najbardziej przyciągnąć klientów. Stopniowo tradycja Black Friday przechodzi też na inne kraje. W Polsce jest nowością od kilku lat, jednak w tym roku widać, że zwyczaj się umacnia i zdobywa coraz większą popularność.

A skąd właściwie skojarzenie przyjemnych zakupów z… czernią? Teorii na ten temat jest kilka. „Black Friday” w odniesieniu do piątku po Święcie Dziękczynienia pojawił się np. w raportach policyjnych w Filadelfii na początku lat 50. Metafora dotyczyła korków ulicznych i tłumów ludzi, którzy wyruszyli z domów po świętowaniu. Jednak bardziej przekonujące jest wyjaśnienie – a jakże – finansowe. Chodzi o księgi rachunkowe z dochodami i stratami. Przez większość roku używano czerwonego tuszu, by odnotować straty lub niskie zyski. Za to w rzeczony piątek dało się wreszcie zmienić czerwień na czerń (czarny tusz), bo ruszył sezon zakupowy – a wraz z nim spore dochody.

Black Friday 2019 – najciekawsze oferty dla domu

DUKA – zniżki zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online z okazji Black Friday oraz Cyber Monday (2 grudnia).

Beliani – zniżki na meble, oświetlenie, dodatki. Do 3 grudnia można kupić 4 produkty w cenie 3 (kod promocyjny: CZARNYTYDZIEN19). Ponadto do 12 grudnia 100 zł w prezencie na kolejne zakupy.

Homla – 30% zniżki na cały asortyment (kod: BLACK30).

Home & You – druga rzecz za 10 zł. Akcja dotyczy salonów stacjonarnych.

MediaMarkt – do 1 grudnia zniżki i atrakcyjne raty na wybrane produkty.

Miloo Home – zniżki do 25% na cały asortyment od 28 listopada do 2 grudnia.

OBI – zniżki do 50% w dniach od 25 listopada do 2 grudnia.

RTV EURO AGD – za zakupy dokonane w okresie Black Friday można zapłacić dopiero za 4 miesiące.

JYSK – w dniach od 27 listopada do 1 grudnia rabat do 70% na ponad 2000 produktów.

Kler – zniżki do 25%.

AlmiDecor – zniżki nawet do 70%, m.in. na dywany i oświetlenie.

Westwing.pl – zniżki aż do 80%, zależnie od kampanii.

Black Friday 2019 niestandardowo

Ciekawą ofertę z okazji Czarnego Piątku przygotowała IKEA. Na przekór zakupowej tradycji Black Friday IKEA ponownie zwraca uwagę na meble i akcesoria znajdujące się w naszym mieszkaniu. Podpowiada, jak w prosty sposób o nie zadbać i tym samym zrobić mały krok w trosce o nasz największy dom – planetę. W wyniku współpracy z artystką Eweliną Sośniak powstała kolekcja „Na Dłużej”, w skład której wchodzi siedem wyjątkowych obrazów i jedna rzeźba. Powstałe dzieła i ich opisy uwzględniają wskazówki dbania o meble i akcesoria, zachowane są jednak w konwencji artystycznego wyrazu i poczucia humoru. Wszystko po to, by zachęcić odbiorcę do przyjrzenia się swoim codziennym przedmiotom i rozpoczęcia zmian we własnym domu.

..  Tanie meble kuchenne – poradnik zakupowy >>>

..  Jak przeprowadzić tani remont łazienki? >>>