Białe złoto w Krakowie. Zamek na Wawelu zaprasza na wystawę miśnieńskiej porcelany

To najważniejsza kolekcja Miśni w Polsce! Zamek Królewski na Wawelu prezentuje 450 wspaniałych naczyń i imponujących figur z miśnieńskiej porcelany. Wystawa potrwa od 3 września do 30 listopada 2019 r.  

Zamek na Wawelu zaprasza na wystawę miśnieńskiej porcelany
Zamek na Wawelu zaprasza na wystawę miśnieńskiej porcelany
Zamek na Wawelu zaprasza na wystawę miśnieńskiej porcelany
Zamek na Wawelu zaprasza na wystawę miśnieńskiej porcelany
Zamek na Wawelu zaprasza na wystawę miśnieńskiej porcelany

Historia zbioru rozpoczęła się w roku 1966, kiedy Wawel otrzymał w darze od Tadeusza Wierzejskiego ponad 150 cennych obiektów. W ciągu kolejnego półwiecza w wyniku licznych zakupów i kolejnych darów zespół udało się powiększyć do obecych rozmiarów, dzięki którym wawelska kolekcja porcelany miśnieńskiej zalicza się do zbiorów znaczących w skali Europy i świata.

Na co dzień przedmioty te eksponowane są w stałych ekspozycjach zamku jako elementy wystroju wnętrz. Otwarta już wystawa ułatwia odczytanie tych zabytków jako odrębnych, wybitnych dzieł rzemiosła artystycznego.

Jak wyglądają wyroby miśnieńskie? Zobacz przykłady w naszej galerii:

Miśnia na Wawelu: polskie wątki w tle

Choć dziś nie zawsze o tym pamiętamy, miśnieńska manufaktura powstała w 1710 r. jako Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany – Königlich-Polnische und Kurfürstlich-Sächsische Porzellan-Manufaktur. Więcej na ten temat w artykule:

.. Miśnia – Meissen. Porcelana na królewski stół >>

To jednak nie koniec związków kolekcji z historią Polski. Część eksponowanych zabytków pochodzi z kolekcji króla Augusta III, inne należały do Marii Leszczyńskiej – polskiej królewny, następnie żony króla Francji Ludwika XV.

Kosztowna ceramika zwana „białym złotem” w XVIII wieku była chętnie kupowana jednak nie tylko na królewskie dwory, ale i do rezydencji arystokratycznych. Na wystawie znajdziemy więc m. in. naczynia z dwóch najwspanialszych barokowych serwisów wykonane dla kolejnych ministrów królewskich: zdobiony herbami serwis Aleksandra Józefa Sułkowskiego oraz serwis zwany łabędzim wykonany dla Henryka Brühla. Zobaczymy tu także ponad osiemdziesiąt figurek, które służyły do dekoracji stołów.

 Miśnia - polskie tradycje porcelany

Polskie tradycje w Miśni są wciąż żywe. Zastawę „Royal Blossom” z 2018 r. zdobi relief inspirowany porcelanowymi hortensjami, którymi August III Sas zdobył serce Marii Józefy Habsburg. Obok imponująca patera z nereidą ze słynnego „Serwisu Łabędziego” – dzieło Johanna Friedricha Eberleina z 1738 r. www.meissen.com

Fot. Meissen®

Wystawa „Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” potrwa od 3 września do 30 listopada 2019 r. w salach II piętra skrzydła zachodniego.

Wystawie towarzyszy ilustrowany katalog naukowy. Kurator: Dorota Gabryś – Dział Ceramiki i Szkła

 Wystawa porcelany miśnieńskiej na Wawelu

Fot. Zamek Królewski na Wawelu, materiały prasowe

Ocena: 5
Zdjęcia: Zamek Królewski na Wawelu, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY