Jeśli planujesz remont mieszkania potrzebny będzie ci dobry plan i... ciekawe pomysły na odświeżenie mieszkania. Precyzyjne zaplanowanie remontu mieszkania pozwoli uniknąć chaosu, kosztownych błędów i stresu. Zanim zabierzesz się za remont mieszkania przemyśl przede wszystkim, co chcesz zrobić i określ - z ołówkiem w ręku - ile pieniędzy jesteś w stanie wydać na remont.

Polecamy: Cennik usług budowlanych. Jaki jest cennik usług przy remoncie łazienki?>>

Remont mieszkania: od czego zacząć

Tradycyjny remont mieszkania to np. malowanie ścian, ułożenie glazury lub terakoty, wymiana ceramiki łazienkowej, cyklinowanie podłóg itd. Przygotowując grafik, zastanów się nad tym, które z tych prac remontowych chcesz wykonać, co masz zamiar zmienić, a co tylko odświeżyć. Istotna jest również ich kolejność. Jeśli dobrze ją przemyślisz, skrócisz czas trwania remontu mieszkania do minimum. Pamiętaj, że kolejność prac powinna być ustalona tak, by nie zepsuć tego, co już zostało ukończone. Na początku umieść więc prace najtrudniejsze, zabierające najwięcej czasu, np. poprawki instalacji elektrycznej, wyrównywanie ścian, prace glazurnicze czy cyklinowanie podłóg. Kolejna pozycja to malowanie okien, drzwi i ścian.Wykończenie związane z odświeżaniem mieszkania zostaw na koniec.

Zobacz też: Remont łazienki, czyli wszystko, co musisz wiedzieć, planując zmiany w łazience>>

Remont mieszkania: porady ile kupić materiałów

Gdy planowanie masz już za sobą, spisz wszystkie akcesoria i materiały potrzebne do remontu mieszkania. W ten sposób unikniesz przestojów związanych z brakiem gwoździa, wkrętu lub farby. Nie zapomnij dokładnie obliczyć powierzchni remontowanego pomieszczenia. Dzięki temu nie będziesz musiał w trakcie remontu biegać po sklepach i szukać brakujących farb czy tapet. Pamiętaj też, żeby kupić więcej glazury czy terakoty. Zapas będzie ci potrzebny na docinanie, przyda się także, gdy część kafelków się zniszczy. Dotyczy to również paneli i parkietu oraz materiałów wykończeniowych. Zwykle trzeba ich kupić o 10–15 proc. więcej. Zwłaszcza że część materiałów jest produkowana w krótkich seriach i po kilku tygodniach możesz już nie dostać danego wzoru. Do listy zakupów dopisz również taśmę klejącą, płachty folii oraz tekturę do zabezpieczenia podłogi i mebli. Uwaga! Wyroby i materiały budowlane powinny mieć znak CE (czyli zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej) i znak B (oznacza to, że wyrób jest zgodny z wszelkimi wymogami).

Remont mieszkania: samodzielnie alboz ekipą budowlaną

Masz już ustalony zakres prac oraz wybrane materiały. Teraz musisz podjąć decyzję, czy remont przeprowadzisz własnymi siłami, czy skorzystasz z pomocy ekipy remontowej. Jeżeli planujesz tylko odświeżenie mieszkania, prace możesz wykonać samodzielnie. Jeśli jednak planujesz gruntowny remont mieszkania, który wymaga doświadczenia i fachowej wiedzy, to lepiej powierzyć go specjalistom. Najlepiej zatrudnij ekipę, która już się wcześniej sprawdziła np. u znajomych lub rodziny. Warto też rzucić okiem na efekty ich pracy, dowiedzieć się, czy dotrzymują terminów i czy dają gwarancję. Koniecznie zapytaj o kosztorys robót. Fachowców znajdziesz też tam, gdzie kupujesz materiały budowlane. Większość producentów współpracuje na stałe z tzw. autoryzowanymi ekipami, które są przez nich szkolone. Pomocny będzie również Internet. Ekipy budowlane i opinie o nich znajdziesz m.in. na forach internetowych. Gdy już wybierzesz firmę, we własnym interesie podpisz z nią umowę na piśmie. Co prawda umowa ustna też jest ważna, ale jeśli okaże się, że ekipa nie spełni jej warunków i zechcesz zaskarżyć ją w sądzie, możesz mieć kłopot z udowodnieniem swoich racji.

Remont mieszkania: koszt

Niezależnie od tego, jak duży remont mieszkania cię czeka, musisz zarezerwować odpowiednie środki finansowe. Zmiany, jakie chcesz wprowadzić, zależą nie tylko od twojej wizji, lecz również od dostępnych zasobów finansowych. Nie chcesz przecież, żeby w połowie remontu okazało się, że zabrakło ci pieniędzy. W najlepszej sytuacji są ci, którzy wcześniej odłożyli gotówkę. Niestety, nie wszyscy dysponują odpowiednią sumą. Zresztą często zdarza się, że oszczędności nie wystarcza na całe przedsięwzięcie. Czy w takim przypadku masz zrezygnować z remontu? Niekoniecznie, możesz przecież sięgnąć po kredyt. Zanim go zaciągniesz, oszacuj wstępnie ceny materiałów i koszty robocizny. W tym pomogą ci zatrudnieni przez ciebie fachowcy. Kalkulator kosztów remontu znajdziesz też na serwisach budowlanych. Gdy już wiesz, ile potrzebujesz pieniędzy, przejrzyj oferty banków. Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie pożyczki, ale również na prowizje i ubezpieczenie kredytu. Po otrzymaniu pieniędzy możesz już bez przeszkód wprowadzić w czyn zaplanowane zmiany związane z remontem mieszkania.