Jakie wybrać kaloryfery?

 grzejnik żeberka kaloryfer

Kaloryfer to konieczny element wyposażenia mieszkania, warto by był też ładny.

Fot. Piotr Mastalerz

Kaloryfery w naszej szerokości geograficznej są niezbędne. Przez ponad pół roku nie sposób obejść się bez grzejników. Dlatego pytanie, jak estetycznie ogrzać wnętrze, czyli jakie wybrać kaloryfery, jest wciąż aktualne.

Od grzejników nie uciekniemy. Przyzwyczailiśmy się do tego, że kaloryfery dają nam ciepło i... nic poza tym. Przez długi okres dominacji pomalowanych farbą olejną żeberek kaloryferów przyjęliśmy zasadę: domowa instalacja grzewcza jest niezbędnym elementem wystroju, którego ze względu na kontrowersyjną powierzchowność nie da się eksponować. Jednak w ostatnich latach producenci grzejników robią wiele, aby zmienić tę sytuację. Swoim klientom proponują grzejniki gwarantujące nie tylko wytrzymałość, oszczędną i efektywną pracę, ale również bogaty asortyment rozmiarów i wykończeń powłoki zewnętrznej. Stosują nietypowe materiały do wykonania grzejników, np. szkło, a swoim produktom nadają ciekawe, a nawet wyszukane formy.

Gdzie zamontować kaloryfery: pożądana zamiana miejsc

Kaloryfery nie muszą już tkwić pod oknem, choć takie usytuowanie jest dla nich najbardziej odpowiednie ze względu na dopływ zimnego powietrza z zewnątrz, które trzeba ogrzać. Grzejniki dekoracyjne najczęściej znajdują sobie miejsce na ścianach pokoju dziennego; uzupełnione lustrem i wieszakami na okrycia sprawdzają się w holu. I nie są to tylko popularne drabinki, ale też urządzenia z oryginalnie profilowaną czy całkowicie gładką płytą przednią. 

Właściwy wybór koloru grzejnika pozwala idealnie wkomponować go w otoczenie. Niechętnym wszelkim wariantom kaloryferów z pewnością można polecić wygodne ogrzewanie kanałowe bądź podłogowe.

Zalety i wady kaloryferów w mieszkaniu

Decydując się na którąkolwiek z opcji, trzeba pamiętać o tym, że ruch powietrza wymuszony procesem grzewczym ma duży wpływ na utrzymanie czystości we wnętrzu. Kurz, który osiada na grzejnikach, przy wzroście ich temperatury przemieszcza się do góry. Jeśli nie napotka przeszkody, na przykład w postaci okiennego parapetu, po prostu zabrudzi ścianę. Warto więc zadbać o to, aby powierzchnia ta była zmywalna. To samo powoduje ciepła podłoga, rozwiązaniem jest zatem instalowanie tego systemu w pomieszczeniach, w których nie przebywa się stale, a z uwagi na ich przeznaczenie często się sprząta - na przykład w łazience czy holu. Zaprojektowanie w pełni satysfakcjonującego systemu grzewczego nie jest łatwe i warto się z nim zmierzyć na początku myślenia o urządzaniu wnętrza.

Jak odnowić kaloryfery?

Nadgryziony zębem czasu lub nieestetyczny grzejnik możesz odmłodzić za pomocą farby. Jeśli chcesz, by kaloryfer był biały, użyj specjalnej farby do grzejników – zapobiegniesz jej żółknięciu pod wpływem ciepła, a jeśli farba ma być kolorowa, możesz użyć zwykłej – do metalu. Kaloryfer możesz pomalować tak, by wtapiał się kolorystycznie w tło lub wybijał z aranżacji, stanowiąc nietuzinkową dekorację wnętrza.

We wnętrzach nowoczesnych i pokojach dziecięcych warto poeksperymentować z kolorami i wzorami, stworzonymi na przykład przy pomocy szablonów. W aranżacjach w stylu klasycznym czy retro lepiej sprawdzą się stonowane barwy. Grzejnik możesz również skryć we wnęce lub pod szerokim parapetem, który może także służyć za siedzisko.

Jak zamaskować kaloryfery?

Innym sposobem na wpasowanie tego elementu wyposażenia wnętrz w aranżację jest stworzenie pomysłowej zabudowy kaloryfera. Starajmy się, by osłona współgrała z charakterem danego wnętrza i je dopełniała. Grzejnik możesz zamaskować przy pomocy gotowej lub wykonanej samodzielnie osłony, na przykład ażurowej obudowy z płyt MDF lub zawieszonej na stelażu tkaniny w ciekawy wzór. Kaloryfer zamontowany na ścianie możesz „zamienić” we wpisujący się w konwencję pomieszczenia mebel.

Pod parapetami sprawdzają się natomiast wszelkiego rodzaju ekrany (tkanina lub drewniana, metalowa czy wiklinowa kratownica). Pamiętaj jednak, że osłona grzejnika powinna zapewniać swobody przepływ powietrza. Wokół kaloryfera należy pozostawić więc minimum 10 centymetrów wolnej przestrzeni. Ponadto im bardziej perforowana będzie obudowa, tym lepiej. Jeśli chcesz odwrócić uwagę od grzejnika, nie zasłaniając go zabudową, powieś na nim dopasowane rozmiarem obrazki lub zdjęcia. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest także kupno kaloryfera udającego mebel, na przykład grzejnika ławkowego.

Jakie kaloryfery wybrać?

Jak z kaloryferów uczynić ozdobę domu? Zobaczcie nasze inspiracje i sprawdźcie, jakie rozwiązania pasują do różnych aranżacji wnętrz. W galeriach znajdziecie masę podpowiedzi!

 grzejnik żeberka kaloryfer

Kaloryfer to konieczny element wyposażenia mieszkania, warto by był też ładny.

Fot. Piotr Mastalerz

Ocena: 0
Tekst: Małgorzata Markowska Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY