Od grzejników nie uciekniemy. Przyzwyczailiśmy się do tego, że kaloryfery dają nam ciepło i... nic poza tym. Przez długi okres dominacji pomalowanych farbą olejną żeberek kaloryferów przyjęliśmy zasadę: domowa instalacja grzewcza jest niezbędnym elementem wystroju, którego ze względu na kontrowersyjną powierzchowność nie da się eksponować. Jednak w ostatnich latach producenci grzejników robią wiele, aby zmienić tę sytuację. Swoim klientom proponują grzejniki gwarantujące nie tylko wytrzymałość, oszczędną i efektywną pracę, ale również bogaty asortyment rozmiarów i wykończeń powłoki zewnętrznej, Stosują nietypowe materiały do wykonania grzejników, np. szkło, a swoim produktom nadają ciekawe, a nawet wyszukane formy.

Gdzie zamontować kaloryfer: pożądana zamiana miejsc

Kaloryfery nie muszą już tkwić pod oknem, choć takie usytuowanie jest dla nich najbardziej odpowiednie ze względu na dopływ zimnego powietrza z zewnątrz, które trzeba ogrzać. Grzejniki dekoracyjne najczęściej znajdują sobie miejsce na ścianach pokoju dziennego; uzupełnione lustrem i wieszakami na okrycia sprawdzają się w holu. I nie są to tylko popularne drabinki, ale też urządzenia z oryginalnie profilowaną czy całkowicie gładką płytą przednią. 

Właściwy wybór koloru grzejnika pozwala idealnie wkomponować go w otoczenie. Niechętnym wszelkim wariantom kaloryferów z pewnością można polecić wygodne ogrzewanie kanałowe bądź podłogowe. 

Zalety i wady grzejników w mieszkaniu

Decydując się na którąkolwiek z opcji, trzeba pamiętać o tym, że ruch powietrza wymuszony procesem grzewczym ma duży wpływ na utrzymanie czystości we wnętrzu. Kurz, który osiada na grzejnikach, przy wzroście ich temperatury przemieszcza się do góry. Jeśli nie napotka przeszkody, na przykład w postaci okiennego parapetu, po prostu zabrudzi ścianę. Warto więc zadbać o to, aby powierzchnia ta była zmywalna. To samo powoduje ciepła podłoga, rozwiązaniem jest zatem instalowanie tego systemu w pomieszczeniach, w których nie przebywa się stale, a z uwagi na ich przeznaczenie często się sprząta - na przykład w łazience czy holu. Zaprojektowanie w pełni satysfakcjonującego systemu grzewczego nie jest łatwe i warto się z nim zmierzyć na początku myślenia o urządzaniu wnętrza.

Wybór grzejnika dekoracyjnego: wideo