Grzejniki dekoracyjne: wybieramy grzejniki ozdobne do pokoju i salonu. Ceny, zdjęcia, porady

2016-12-20 7:34

Grzejniki ozdobne grzeją jak wszystkie inne, ale jednocześnie dekorują wnętrze. Zaskakują bogactwem form i kolorów, mogą z powodzeniem stanowić dominujący akcent w wystroju pomieszczenia. Radzimy, jak dobrać grzejnik do pokoju, by harmonizował z charakterem wnętrza. 

Spis treści

  1. Rodzaje grzejników dekoracyjnych – czym się różnią? Które wybrać?
  2. Grzejniki ozdobne – ceny. Ile kosztują takie grzejniki?
  3. Grzejniki ozdobne: gdzie je zamontować?
  4. Grzejniki ozdobne do pokoju dziecka
  5. Grzejniki ozdobne we wnętrzach – GALERIE ZDJĘĆ

Grzejniki ozdobne czy dekoracyjne stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza że producenci prześcigają się w pomysłach, by dostarczać modeli coraz bardziej różnorodnych. Ich efektowne formy nieraz w ogóle nie budzą skojarzeń z tradycyjnymi kaloryferami.

Rodzaje grzejników dekoracyjnych – czym się różnią? Które wybrać?

Ze względu na budowę grzejniki dekoracyjne dzielimy m.in. na:

  • Grzejniki członowe – inaczej żeberkowe. Wykonane są ze stali, aluminium lub żelaza. Długo akumulują ciepło.
  • Grzejniki płytowe – płaskie lub perforowane, zbudowane z cienkich zgrzewanych blach, między którymi płynie woda. Szybko się nagrzewają.
  • Grzejniki konwekcyjne – składają się z miedzianych rurek, aluminiowej blachy i obudowy. Oddają ciepło w wyniku konwekcji, tzn. unoszenia się powietrza (nie wolno więc zasłaniać ich od góry). Mają dużą moc grzewczą.

Biorąc pod uwagę rodzaj zasilania, grzejniki ozdobne dzielimy na:

  • Grzejniki elektryczne – pojedyncze konwekcyjne można podłączyć do standardowego napięcia 230 V. Zainstalowane w całym mieszkaniu wymagają jednak osobnego obwodu. Są łatwe w obsłudze, całoroczne, ale też kosztowne w eksploatacji.
  • Grzejniki wodne – zasilane z instalacji centralnego ogrzewania. Przed zakupem sprawdź, czy można je montować w otwartym systemie c.o.
  • Grzejniki wodno-elektryczne – inaczej hybrydowe; podłącza się je do c.o., ale wbudowana grzałka elektryczna może pracować także niezależnie, ogrzewa bowiem powietrze, a nie wodę w wężownicy.

Osobną grupę stanowią rurkowe grzejniki łazienkowe, tzw. drabinki. Produkuje się je z metalu (stali, miedzi) odpornego na korozję.

Nowoczesne grzejniki

Autor: materiały prasowe Instal-Projekt

Grafitowy grzejnik INVENTIO perfekcyjnie wkomponowany w minimalistyczny wystrój

Grzejnik dekoracyjny w stylu nowoczesnym

Wnętrza w stylu nowoczesnym są zwykle jasne, urządzone w prosty sposób, ale ze smakiem. Ogromną rolę odgrywają materiały, ponieważ to właśnie one powinny pełnić funkcję dekoracyjną. Liczy się również wrażenie otwartej przestrzeni. Jakie grzejniki dekoracyjne będą pasować do takiej stylistyki? Albo modułowy z prostymi pionowymi profilami, albo przypominający abstrakcyjną metalową rzeźbę.

Grzejnik ozdobny w stylu minimalistycznym

Podstawowa zasada minimalizmu brzmi: „mniej znaczy więcej”. Wnętrza minimalistyczne to jeszcze większa prostota w porównaniu z tymi nowoczesnymi. Wyróżniają się otwartymi, pustymi przestrzeniami, a także gładkimi powierzchniami z jednorodnych materiałów. Dekoracje? Można się właściwie ograniczyć tylko do jednej w danym pomieszczeniu. I właśnie nią będzie odpowiednio dobrany grzejnik, zwłaszcza taki z płaskim panelem z blachy, szkła (taki umożliwi m.in. pisanie flamastrami) albo z nadrukowaną fotografią.

Grzejnik dekoracyjny w stylu klasycznym

Wnętrza w stylu klasycznym wyraźnie nawiązują do sprawdzonego designu i tradycyjnych rozwiązań. Chodzi zarówno o kolory, materiały wykończeniowe, jak i meble oraz dodatki. Ważna jest harmonia, przytulność, ciepło, bogactwo zdobień. Tym zresztą styl klasyczny mocno różni się od nowoczesnego. Dlatego wybierając grzejnik do mieszkania urządzonego w ten sposób, zainspirujmy się tradycją żeberkami dawnych żeliwnych kaloryferów. Na rynku można znaleźć m.in. modele ze stylizowanymi reliefowymi ornamentami.

Grzejniki ozdobne – ceny. Ile kosztują takie grzejniki?

Grzejniki ozdobne bardzo różnią się cenami. Na ogół kosztują więcej niż typowe grzejniki płytowe czy członowe, jedynie najprostsze grzejniki drabinkowe (o ile można je nazwać dekoracyjnymi) są stosunkowo tanie. Wiele z nich kosztuje mniej niż 1000 zł, ale za te najbardziej efektowne trzeba zapłacić nawet po kilkadziesiąt tysięcy. Górnej granicy cen nie ma. Istnieją firmy, które produkują grzejniki na indywidualne zamówienie. Wybierając grzejnik, pamiętajmy, że powinien być trwały. Bardzo niska cena może świadczyć o kiepskiej jakości. Taki grzejnik może na przykład szybko skorodować.

Grzejniki ozdobne: gdzie je zamontować?

Kaloryfery powinno się umieszczać w salonie na ścianie szczytowej lub pod oknem, czyli tam, gdzie dochodzi do największych strat ciepła. Jeśli masz w mieszkaniu dużą zimną ścianę, rozważ zamontowanie na niej dekoracyjnego grzejnika płytowego. Grzejnik może być zasilany elektrycznie, możesz więc go włączać i wyłączać w zależności od potrzeb.

Polecamy: Malowanie grzejnika żeliwnego: zrób to sam krok po kroku >>

Grzejniki ozdobne do pokoju dziecka

W pokoju dziecka oprócz przyjaznej kolorystyki grzejników liczy się funkcjonalność i bezpieczeństwo malucha. Grzejniki, które mają gładkie powierzchnie płyt, oraz kaloryfery ze sporymi odległościami między żeberkami ułatwiają utrzymanie porządku. Specjalny system ASP w grzejnikach elektrycznych zapobiega cyrkulacji kurzu. Dobrze, by grzejniki miały zakrąglone narożniki, które chronią maluchy przed urazami. Grzejniki wyposażone w blokadę ustawień termostatu sprawią, że ciekawski malec nie będzie mógł zmienić zaprogramowanej temperatury.

Obudowa grzejników żeliwnych w sypialni w starej kamienicy

Autor: Małgorzata Góra

Bardzo udany pomysł architekta wnętrz na zabudowę grzejników pod oknem. Żeliwne grzejniki są na tyle ładne i podkreslają charakter mieszkania, że szkoda byłoby je zakrywać albo wymieniać. Dodatkowo zabudowa jest tak pomyślana, że jest wygodnym siedziskiem.

Jeśli nie możesz wymienić grzejnika, pomyśl o tym, by go obudować albo zasłonić. Ale warto pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Próbując ukryć kaloryfer, nie zastawiaj go np. meblami (ciepłe powietrze powinno mieć możliwość swobodnej cyrkulacji w pomieszczeniu). W przypadku grzejnika płytowego to, jaki rodzaj obudowy zastosujemy, ma wpływ na oddawanie ciepła przez urządzenie. Idealna to taka, która ma szczeliny poniżej dolnego brzegu grzejnika i nad nim (powietrze będzie mogło łatwo napływać do grzejnika od dołu i wypływać przez górne szczeliny).

Bez względu na rodzaj kaloryfera obudowa musi być zamontowana tak, aby w każdej chwili można było dostać się do kaloryfera, np. żeby go wyczyścić czy naprawić, gdy się zepsuje. Ten, z którego wykonujemy obudowę czy osłonę, musi być odporny na ciepło.

A co jeśli nas na taki grzejnik nie stać lub żal nam rozstać się z doskonale działającym starym grzejnikiem? Sposobem są wszelkie obudowy na grzejniki - tu stawiamy na inwencję własną, wspomagając się dobrym stolarzem.

Grzejniki ozdobne we wnętrzach – GALERIE ZDJĘĆ

Czas przekonać się do grzejników ozdobnych! Zobacz, jak prezentują się w różnych wnętrzach. Może w naszych galeriach zdjęć czeka gotowa inspiracja dla Ciebie?