Grzejniki ozdobne czy dekoracyjne stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza że producenci prześcigają się w pomysłach, by dostarczać modeli coraz bardziej różnorodnych. Ich efektowne formy nieraz w ogóle nie budzą skojarzeń z tradycyjnymi kaloryferami.
Rodzaje grzejników dekoracyjnych – czym się różnią? Które wybrać?
Ze względu na budowę grzejniki dekoracyjne dzielimy m.in. na:
- Grzejniki członowe – inaczej żeberkowe. Wykonane są ze stali, aluminium lub żelaza. Długo akumulują ciepło.
- Grzejniki płytowe – płaskie lub perforowane, zbudowane z cienkich zgrzewanych blach, między którymi płynie woda. Szybko się nagrzewają.
- Grzejniki konwekcyjne – składają się z miedzianych rurek, aluminiowej blachy i obudowy. Oddają ciepło w wyniku konwekcji, tzn. unoszenia się powietrza (nie wolno więc zasłaniać ich od góry). Mają dużą moc grzewczą.
Biorąc pod uwagę rodzaj zasilania, grzejniki ozdobne dzielimy na:
- Grzejniki elektryczne – pojedyncze konwekcyjne można podłączyć do standardowego napięcia 230 V. Zainstalowane w całym mieszkaniu wymagają jednak osobnego obwodu. Są łatwe w obsłudze, całoroczne, ale też kosztowne w eksploatacji.
- Grzejniki wodne – zasilane z instalacji centralnego ogrzewania. Przed zakupem sprawdź, czy można je montować w otwartym systemie c.o.
- Grzejniki wodno-elektryczne – inaczej hybrydowe; podłącza się je do c.o., ale wbudowana grzałka elektryczna może pracować także niezależnie, ogrzewa bowiem powietrze, a nie wodę w wężownicy.
Osobną grupę stanowią rurkowe grzejniki łazienkowe, tzw. drabinki. Produkuje się je z metalu (stali, miedzi) odpornego na korozję.