Niegdyś zasady feng shui stosowano zarówno podczas planowania budynków mieszkalnych i gospodarskich, jak i rozkładu miast i wsi, dziś stosujemy je głównie w naszych domach i mieszkaniach. Podobno urządzenie pokoju dziecięcego według zasad feng shui zapewnia maluchowi ochronę i wszechstronny rozwój. Sprawdź, jak to zrobić!

Feng shui w pokoju dziecięcym: pomieszczenie w centrum mieszkania

Według zasad feng shui, pokój dziecięcy powinien znajdować się w centralnym punkcie mieszkania. Nie należy umiejscawiać go bezpośrednio nad takimi przestrzeniami jak piwnica czy garaż oraz w pomieszczeniach otoczonych przez puste pokoje. Ponadto najlepiej jest, gdy pokój dla chłopca znajduje się w północno-wschodniej części domu, a pokój dla dziewczynki – w południowej, południowo-wschodniej lub zachodniej.

Feng shui w pokoju dziecięcym: miejsce na łóżeczko

Umiejscowienie łóżka w pokoju dziecięcym to jeden z najistotniejszych punktów aranżacji tego pomieszczenia według zasad feng shui. Dzieci są niezmiernie wyczulone na przepływ energii, dlatego często zdarza się, że gdy łóżeczko ustawione jest w sposób nieprawidłowy, maluch instynktownie przyjmuje możliwie jak najbardziej optymalną pozycję – na przykład w nogach łóżka. Zgodnie z zasadami feng shui łóżeczko nie powinno być ustawione wzdłuż ściany ani ulokowane w sąsiedztwie łazienki czy garderoby. Według zasad feng shui, najlepiej jest ustawić je krótszym bokiem do ściany oraz tak, by dziecko było skierowane twarzą do drzwi. Ważne jest także, by wezgłowie łóżka nie znajdowało się bezpośrednio pod oknem ani przy „wodnej ścianie”, czyli ścianie, za którą przebiegają rury. Jak podpowiada feng shui warto też pamiętać, by tam, gdzie dziecko śpi, umieścić chociaż niewielkie elementy w kolorach wody (czarny), drzew (zielony), ognia (czerwony), ziemi (żółty) i metalu (niebieski i biały). I na koniec jeszcze jedna ważna zasada feng shui w mieszkaniu - zawsze dbaj o to, by pod łóżeczkiem (i nie tylko!) był porządek – zapewni on dobry przepływ energii podczas snu.

Feng shui kolory i jednolite ściany

Feng shui kolory: ich dobór jest ważny w prawidłowym urządzeniu pokoju. Według zasad feng shui w pokojach dziecięcych dobrze sprawdzają się pastelowe odcienie takich kolorów jak błękitny, zielony czy brzoskwiniowy, ponieważ według feng shui sprzyjają one wypoczynkowi, nie są one jednak idealne, bo nie stymulują rozwoju malucha. Dlatego najlepiej jest stosować je w przestrzeni przeznaczonej do snu, a tam, gdzie dziecko się bawi – użyć nieco żywszych (ale nie rażących) kolorów. Unikajmy pokrywania ścian wzorami, deseniami i dużymi rysunkami. Niech będą one jednolite, ozdobione spokojnymi obrazami, zdjęciami lub rysunkami malucha.

Feng shui w pokoju dziecięcym: dodatki dekoracyjne i elektronika

Zasady feng shui w mieszkaniu określają również wybór wyposażenia i dodatków do wnętrz. W pokoju dziecięcym według feng shui nie powinny znajdować się takie urządzenia elektroniczne jak komputer, radio czy telewizor – emitują one „smog elektromagnetyczny”, który może w negatywny sposób wpływać na zdrowie i psychikę dziecka. Według feng shui ozdoby w tym pomieszczeniu nie powinny zawierać motywów morskich i wodnych. Najlepsze według zasad feng shui są dodatki dekoracyjne z naturalnych materiałów, przede wszystkim z drewna.