Decoupage na żelazko: podkładki pod kubek metodą decoupage na żelazko ZRÓB TO SAM

Lubisz dbać o każdy szczegół w swoim domu, ale nie masz czasu i cierpliwości do żmudnego wykonywania dekoracji? W cyklu ZRÓB TO SAM pokazujemy jak w prosty sposób ozdobić podkładki pod kubki techniką decoupage na żelazko - czysto, szybko i KROK PO KROKU!

Podkładki pod kubek decoupage na żelazko
Podkładki pod kubek decoupage na żelazko
Podkładki pod kubek decoupage na żelazko
Podkładki pod kubek decoupage na żelazko
Podkładki pod kubek decoupage na żelazko

Jeśli lubisz dbać o każdy szczegół w swoim domu, ale nie masz czasu i cierpliwości do żmudnego wykonywania dekoracji, ten artykuł jest dla ciebie. W cyklu ZRÓB TO SAM i pokazujemy jak w prosty sposób samodzielnie ozdobisz podkładki pod kubek techniką decoupage na żelazko. Obejrzyj naszą galerię i krótki instruktarz KROK PO KROKU!

Podkładki pod kubek decoupage na żelazko: materiały

Materiały potrzebne do wykonania podkładek pod kubki techniką decoupage na żelazko:

- podkładki z płyty MDF,
- emalia akrylowa biała,
- pędzelek,
- serwetka z wybranym motywem,
- nożyczki,
- klej wikol,
- pojemniczek na klej,
- papier do pieczenia,
- żelazko,
- lakier jachtowy.

Podkładki pod kubek decoupage na żelazko: KROK PO KROKU

Podkładki pod kubek decoupage na żelazko: KROK 1

Surową powierzchnię podkładek z płyty MDF, drewnianych lub korkowych, pomaluj białą emalią akrylową. W tej pracy zależy nam, by powierzchnia była idealnie biała. Dla uzyskania całkowitego pokrycia powierzchni podkładek należy pomalować je trzema warstwami emalii.

Podkładki pod kubek decoupage na żelazko: KROK 2

W czasie kiedy podkładki schną, mamy chwilę na przygotowanie motywów z serwetki. Dla ułatwienia, do tej pracy wybraliśmy serwetki w rozmiarze 25x25 cm (tzw. serwetki koktajlowe). Jedna serwetka to 4 różne motywy. Wystarczy podzielić serwetkę na cztery kwadraty. Jeśli wykonujecie 6 podkładek, z drugiej serwetki dotnijcie dwa brakujące kwadraty z tym samym motywem. Rozwarstwcie serwetkę, pozostawiając tyko jedną warstwę z motywem.

Papier do decoupage: czym możemy dekorować?

 

Podkładki pod kubek decoupage na żelazko: KROK 3

Po wyschnięciu farby, podkładki pomalujcie warstwą kleju wikol. Zwróćcie uwagę na to, żeby pokryć klejem całą powierzchnię podkładek. Dzięki temu zabiegowi przyklejona serwetka, w późniejszym etapie malowania lakierem, nie pomarszczy się, a na dekorowanej powierzchni nie pojawią się nieestetyczne pęcherzyki powietrza.

Podkładki pod kubek decoupage na żelazko: KROK 4

Pozwólcie wyschnąć warstwie kleju do czasu, aż powierzchnia będzie lepka. Następnie, na lepką powierzchnię podkłądki, połóżcie wycięty kwadrat serwetki. Całość przykryjcie kawałkiem papieru do pieczenia. Rozgrzanym żelazkiem, nastawionym na najniższą temperaturę (w starych żelazkach jedna kropka), przeprasuj powierzchnię serwetki. My używamy bardzo starego żelazka, ale nowsze modele również spełnią swoją funkcję. Pamiętajcie jednak, przy użyciu nowego żelazka wyłączcie opcję parowania!

Podkładki pod kubek decoupage na żelazko: KROK 5

Za pomocą drobnego papieru ściernego przetrzyjcie brzegi podkładek, w celu usunięcia nadmiaru serwetki. Przeszlifujcie również boki podkładek, o ile potrzebują takiego zabiegu.

Podkładki pod kubek decoupage na żelazko: KROK 6

Na koniec całość pomalujcie warstwą kleju, a po jego wyschnięciu - również kilkoma warstwami lakieru jachtowego. Lakier delikatnie zażółci powierzchnię, ale jeśli postaracie się położyć kilka bardzo cienkich warstw, zażółcenia nie będą aż tak widoczne. Gotowe!

Lakiery decoupage: czym zabezpieczyć dekorowany przedmiot?

 

 Podkładki pod kubek decoupage na żelazko

Podkładki pod kubek wykonane techniką decoupage w wersji na żelazko. Pokazujemy KROK PO KROKU jak je wykonać samodzielnie w domu!

Fot. Patrycja Malitka

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Patrycja Malitka Zdjęcia: Patrycja Malitka

POLECANE ARTYKUŁY