Sufit napinany: co to jest? Sufit napinany jest płaszczyzną elastycznego materiału (folia PCV), który rozpina się na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie i naciągnięcie. Montaż sufitu jest szybki i czysty.  Materiał do budowy sufitu mieści się w niewielkiej torbie podróżnej. Jego montaż zależnie od wielkości wnętrza trwa od kilku do kilkunastu godzin, a więc znacznie krócej niż popularnego sufitu podwieszanego z płyt g-k, którego budowa zajmuje kilka dni, wiąże się z wyniesieniem wszystkich rzeczy z pomieszczenia i z uciążliwym pyleniem.

Sprawdź też: sufit podwieszany projekty >>>

Sufit napinany wykonany jest z materiał wodo- i ognioodpornego oraz łatwego do czyszczenia. We wnętrzach mieszkalnych pojawia się rzadko. Ale na pewno jest to efektowny element aranżacji salonu czy sypialni.

Sufit napinany cena

Koszt 1 m2 sufitu napinanego wraz z jego montażem wynosi minimum 100 zł. Cena zależy od rodzaju tkaniny i koloru sufitu napinanego. Najtańszy jest w wersji matowej, w kolorze białym.

Sufit napinany opinie

Sufit napinany to oryginalny, ale dość drogi pomysł na wykończenie wnętrz. Dzięki wyborowi odpowiedniej barwy folii (występuje w pełnej gamie kolorystycznej), jej struktury i przepuszczalności światła możemy wzbogacić aranżację wnętrza. By optycznie powiększyć małe wnętrze, stosuje się sufit napinany odbijający światło. Żeby uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny można wybrać sufit napinany w wersji z nadrukiem. Może być matowy lub z połyskiem, o dowolnej kolorystyce, a nawet zadrukowany zdjęciami lub grafiką. Możliwe jest też podświetlenie sufitu napinanego, co daje rozproszone, miękkie światło w mieszkaniu. Folia, z której wykonuje się sufit napinany, wpływa na akustykę wnętrza: dźwięk staje się czystszy i wyraźniejszy. MSufit napinany może mieć też funkcję maskującą. Można pod nim ukryć np. system oświetleniowy, głośniki, czujniki przeciwpożarowe, klimatyzację, popękany stary tynk, nierówny strop lub nieestetyczne rury instalacyjne.

Sufit napinany montaż

Elementy sufitu są przygotowywane na zamówienie na podstawie pomiarów wnętrza. Należy dokładnie zmierzyć nie tylko ściany, ale i wszystkie przekątne pomieszczenia. Jest to niezwykle ważne, bo ściany bywają często nierównoległe. Dane te są potem wprowadzane do programu komputerowego, według którego powstaje rzut pomieszczenia. Materiał na sufit jest wycinany i obszywany obwodowo gumowymi zaczepami potocznie nazywanymi harpunami. Czas oczekiwania na gotowy produkt wynosi kilka tygodni od złożenia zamówienia. Montaż sufitu wymaga pewnej wprawy, bo przy napinaniu dość łatwo można uszkodzić materiał. Najlepiej powierzyć to przeszkolonemu wykonawcy, choć możliwy jest też samodzielny montaż. Na ścianach po obwodzie pomieszczenia mocujemy aluminiowe listwy. Stanowią one stelaż pod sufit. Zanim przystąpimy do napinania sufitu, podwieszamy go na klamrach mocowanych do rogów pomieszczenia. Podwieszanie rozpoczyna się od miejsca ściśle określonego przez producenta, gdyż sufit jest złożony w takiej kolejności, w jakiej ma być napinany. Następnie mocuje się go w rogu po przekątnej. W dalszej kolejności zaczepia się klamry w następnym rogu i znów po jego przekątnej. Kiedy cały sufit wisi na klamrach, za pomocą nagrzewnicy gazowej ogrzewa się pomieszczenie. Pod wpływem temperatury materiał sufitu zwiększa swoją objętość. Można go wtedy łatwo wpiąć w aluminiowe listwy ścienne. Aby nie uszkodzić materiału, do wpinania używa się specjalnie wyprofilowanego narzędzia. Po napięciu całego sufitu w szczeliny między ścianą a sufitem wciska się plastikowe listwy maskujące. Zapobiegają one dostaniu się insektów i kurzu do przestrzeni między sufitem a stropem. Sufitu nie maluje się, jego konserwacja polega na odkurzaniu go – można go też delikatnie myć. Materiał można wielokrotnie demontować i ponownie naciągać, co umożliwia serwisowanie instalacji w zamkniętej sufitem przestrzeni. Nawet jeżeli zdarzy się jakaś poważniejsza awaria, taka jak zalanie łazienki na piętrze – można wypiąć część materiału, wylać wodę i ponownie go napiąć.