Meble wenge: jaki kolor ścian będzie najlepszy? Jasne, delikatne kolory ścian stworzą swoiste uzupełnienie dla ciemnego egzotycznego wenge. W połączeniu z meblami wenge sprawdzą się kolory ścian w odciniach neutralnych: od subtelnych „złamanych bieli”, poprzez kremy, kość słoniową, delikatne beże i rozbielone szarości. Kolory ścian z tej palety rozjaśnią i powiększą optycznie wnętrze, dodadzą mu lekkości w zestawieniu z „ciężkimi” meblami wenge oraz wydobędą piękny kolor wybarwienia. Jednakże sama kompozycja we wspomnianych kolorach nie wszystkich w pełni zadowoli.

Meble wenge: jaki dodatki w zestawieniu z jasnymi kolorami ścian

Aranżacja wnętrza w monochromatycznych barwach może nas nudzić, a wystrój będzie bardziej przygnębiał niż odprężał, cieszył, wprawiał w dobry nastrój. „Ratunkiem” w pierwszej kolejności są dodatki w mocnych, nasyconych barwach – wenge dobrze czuje się w towarzystwie zarówno w kompozycji pastelowych i spokojnych, jak również lekko „przybrudzonych” kolorów ziemi (piaskowy, migdałowy, ochra, błękitny, lawendowy, miętowy, musztardowy, „brudny róż”, jasny wrzosowy, śliwkowy, khaki, morski, granatowy, czerwony stonowany), jak i tych bardziej energetycznych (koralowy, cytrynowy, czerwony makowy, limonkowy, amarantowy, szafirowy, pomarańczowy).

Zestawianie różnych odcieni barw w formie dodatków daje nam możliwości nieograniczonych zmian w wystroju wnętrza ulubionymi kolorami. W krótkim czasie możemy odmienić charakter i nastrój salonu czy sypialni, dodając i odejmując konkretne kolory elementów wystroju. Obojętnie czy to będzie coś z ceramiki, z tekstyliów, czy z nowego wyposażenia meblowego. Takie kolorowe dekoracje będą doskonale wyeksponowane na jasnym tle ścian - wystrój zyska na atrakcyjności dokładnie tak, jak będziemy chcieli.

Meble wenge: dobieramy pastelowy kolor ścian

Jeśli natomiast już na etapie malowania ścian chcielibyśmy pójść w kierunku koloru, możemy zrobić to dwojako. Pierwszym sposobem jest wybranie jasnego, pastelowego koloru na ściany pasującego do mebli wnege – malując jednolicie wszystkie ściany lub akcentując wybraną ścianę lub jej fragment zestawiając resztę z barwą neutralną, uzupełniającą (działanie odwrotne – pastela w większości, barwa neutralna jako akcent). Doskonale sprawdzą się do tego pastelowe kolory ścian, takie jak np.: lawendowy, błękitny, delikatny pistacjowy „brudny róż”, ochra, brzoskwiniowy, delikatne café latte itp. Wybranie jasnych odcieni barw podtrzyma jasność urządzanej przestrzeni, natomiast kropla koloru nada konkretnego wyrazu. Możemy na wstępie w ten sposób ocieplić lub ochłodzić wystrój, oczywiście w zależności od planowanego użycia proporcji barw.

Meble wenge: mocny kolor ścian

Drugim sposobem jest decyzja o zastosowaniu mocnego, zdecydowanego akcentu w kolorze ścian w zestawieniu z meblami wenge – ognistej czerwieni, świeżej limonki, szafirowego, kobaltowego, fioletowego, pomarańczowego czy koralowego. Intensywność wybranego koloru ścian powinna być dostosowana do rodzaju urządzanego pomieszczenia oraz naszych upodobań, a jego ilość dokładnie przemyślana uwzględniając wielkość wnętrza, jego doświetlenie światłem dziennym oraz ilość mebli wenge. Dzięki temu takie połączenie dopełni się nawzajem. W tym przypadku uzupełnienie całości paletą neutralnych barw zarówno na ścianach, jak i w dodatkach jest jak najbardziej korzystne. Czasami kompozycja mocnego koloru ściany z ciemnymi meblami wenge może być zbyt „ciężka” i za „ciemna” dla całości wystroju, a ilość i intensywność mocnych barw może nas drażnić, przez co uniemożliwi nasz wypoczynek. Tego typu rozwiązania są bardzo efektowne, ale najlepiej sprawdzają się we wnętrzach użyteczności publicznej z sektorów rozrywki czy gastronomii, gdzie nie spędza się bardzo dużo czasu. Warto więc wcześniej skoordynować wybieranie farb na ściany z kolorami dekoracji do naszych domowych wnętrz, jak również proporcje planowanej kolorystyki, jej konkretną formę i rozlokowanie w pomieszczeniu.

Wymarzony efekt z meblami wenge wart jest poświęcenia czasu, uwagi i trudu już na etapie projektowania, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprawniej przejść przez remont i urządzanie, co może zaowocować pełną satysfakcją z nowego wystroju bez przykrych niespodzianek.