Termometr pokojowy. Co wybrać do domu? Dokładne i ozdobne termometry

2019-08-22 15:40

Termometr pokojowy pomaga utrzymać w domu odpowiednią temperaturę. Jest to o tyle ważne, że zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu sprzyja występowaniu infekcji górnych dróg oddechowych. Na co zwrócić uwagę, wybierając termometr pokojowy?

Termometr pokojowy
Autor: GettyImages Ozdobny termometr elektroniczny

Spis treści

  1. Termometr pokojowy rtęciowy
  2. Termometr pokojowy elektroniczny
  3. Termometr pokojowy ozdobny
  4. Czy termometry pokojowe są dokładne?
  5. Na co zwrócić uwagę przy wyborze termometru pokojowego?
  6. Ile kosztuje termometr pokojowy?

Temperatura w domu powinna oscylować w granicy 18-22 stopni Celsjusza w zależności od mieszkańców. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci (i niemowlęta), warto utrzymywać temperaturę w przedziale 20-22 stopni Celsjusza. Jeśli lokatorzy są starsi, wystarczy 18 stopni Celsjusza. Uważa się, że temperatura 18 stopni to komfortowe warunki do spania, dlatego warto dbać o to, by w sypialni nie było goręcej. Taka temperatura zapewnia organizmowi regenerację, umożliwia również dobrą pracę serca i układu krwionośnego.

W utrzymaniu i kontroli odpowiedniej temperatury pomaga termometr pokojowy. Na rynku znajdziemy zarówno termometry elektroniczne, jak i rtęciowe. Który kupić?

..  Stacja pogodowa: jak działa, jaką wybrać? >>>

Termometr pokojowy rtęciowy

Jeszcze w latach 90. termometry rtęciowe były bardzo popularne. Wisiały na ścianach mieszkań i pokazywały, jaka temperatura panuje w danych pomieszczeniach. Dziś odchodzi się już od termometrów rtęciowych na rzecz elektronicznych, które są bezpieczniejsze w użytkowaniu (rtęć jest toksyczna).

Termometr pokojowy elektroniczny

Termometry elektroniczne to przedmioty, które można ustawić w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Mogą mieć różne kształty: małą kwadratową bryłę, która wygląda jak budzik elektroniczny, duży prostokątny kształt jak cyfrowa ramka do zdjęć lub też tradycyjny kształt termometru wbudowanego w stabilną podstawę. Urządzenia te mogą wskazywać nie tylko temperaturę w pomieszczeniu, lecz także wiele innych informacji.

Termometry elektroniczne pokojowe wskazują minimalną i maksymalną temperaturę wyświetlaną zarówno w stopniach Celsjusza, jak i Fahrenheita oraz wilgotność powietrza. Pomagają zapewnić optymalne warunki do przebywania w danym pomieszczeniu. Warto podkreślić, że zbyt suche powietrze wysusza śluzówki, co przyczynia się do występowania infekcji górnych dróg oddechowych. Z kolei gdy wilgotność jest za duża, sprzyja to rozwojowi bakterii czy grzybów. Dlatego tak ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń i – w razie potrzeby – korzystanie z nawilżaczy powietrza.

..  Jak regulować nasłonecznienie i temperaturę w pokoju dziecka? >>>

Termometr pokojowy ozdobny

Termometry pokojowe mogą również pełnić funkcję dekoracyjną. Takie termometry mają ciekawy design (np. są czarne lub w innym kolorze, mają nowoczesne kształty albo drewnianą oprawę). Można je bez problemu dopasować do wystroju pomieszczenia, zachowując spójność w aranżacji wnętrza. Są jednak droższe od zwykłych urządzeń.

Czy termometry pokojowe są dokładne?

Dobry termometr elektroniczny mierzy temperaturę z dokładnością do 0,1 stopnia. Wynik pomiaru podaje zarówno w stopniach Celsjusza, jak i Fahrenheita. Warto zwrócić uwagę na dokładność pomiaru przy zakupie urządzenia (informację o tym znajdziemy w specyfikacji technicznej urządzenia).

..  Jak wybrać oczyszczacz powietrza? >>>

Na co zwrócić uwagę przy wyborze termometru pokojowego?

  • na dokładność pomiaru – producent powinien wprost określić, z jaką dokładnością pracuje urządzenie;
  • na to, czy jest wyposażony w podświetlany wyświetlacz – to ułatwia korzystanie z termometru wieczorem lub w jesienno-zimowe poranki;
  • na to, czy ma wskaźnik poziomu baterii – w ten sposób uzyskujemy informacje o tym, czy trzeba będzie wkrótce wymienić baterie;
  • na dodatkowe funkcje – m.in. wskazywanie poziomu wilgotności powietrza czy też funkcję zegara.

Ile kosztuje termometr pokojowy?

Termometr pokojowy kupimy już od około 20 złotych wzwyż. Im więcej posiada dodatkowych funkcji i im dokładniejsze dane pozwala uzyskać, tym więcej kosztuje. Za ozdobne, designerskie termometry zapłacimy nawet kilkaset złotych.

Izolacja poddasza: najczęściej popełniane błędy