Modne motywy zwierzęce: POROŻE. Czy tylko na ścianie?

Poroża jako dodatki do domu znowu stały się bardzo modne. Nowoczesne motywy zwierzęce, a więc i poroża, to zazwyczaj imitacja wykonana przez człowieka, tylko przypominająca naturalne poroża zdobywane w czasie tradycyjnych (i kontrowersyjnych) polowań.

Jeleń z porożem na Walentynki
Poroże w pałacu
Pastelowy motyw poroża
Obraz z motywem poroża
Poroże stojakiem na biżuterię

Motywy zwierzęce w dodatkach do domu stały się ostatnio bardzo modne. Dzieje się tak za sprawą panujących zgodnie stylu skandynawskiego i stylu glamour. Mimo, że style te są kompletnie przeciwstawne wnoszą jednak dużo do nowoczesnych dekoracji wnętrz.  Te popularne motywy zwierzęce to przede wszystkim wzory futer i poroża. Różnica jednak polega na tym, że modne teraz motywy zwierzęce to dekoracje sztuczne, rzadko są prawdziwe. Umiejętnie zaaranżowane dodatki do domu z motywami zwierzęcymi nie są już oznaką kiczu i złego gustu. Jednak granica jest cienka…

Poroża w stylu glamour

Styl glamour ma to do siebie, że w nowoczesny sposób nawiązuje do stylu pałacowego. Jest w lekkiej formie, puszczając oko do oglądającego. To co oryginalnie jest złote, teraz jest białe lub czarne – znamy ramy luster i obrazów w barokowej formie lecz lakierowane na biało lub czarno. To samo dotyczy poroży i futer jako motywów zwierzęcych. Wszystkie narzuty, dywany czy poszewki na poduszki są ze sztucznego futra. Tak jak poroża. To co teraz wieszamy na ścianie to inspiracje wykonane z mdf-u lakierowane na biało, czarno lub w innych nieoczekiwanych , na przykład pastelowych kolorach. Bardzo dekoracyjne poroże w stylu glamour będzie wykonane z lśniącego chromu.

Poroża w stylu skandynawskim

Poroża w stylu skandynawskim to lekkie dla oka imitacje wykonane z paper mache lub też z mdf-u.  Znajdziemy też sporo instrukcji do samodzielnego wykonania poroża z tektury. Często poroże zobaczymy w formie naklejki ściennej również w nieoczekiwanych dla tej dekoracji wnętrz kolorów. Styl skandynawski  jako pochwała naturalności dopuszcza jednak poroża prawdziwe. Muszą to być jednak tak zwane zrzuty, czyli poroże, którego pozbywają się zwierzęta samodzielnie, zgodnie z cyklem życia.

Dodatki do domu w kształcie poroża

Poroże nie koniecznie musi znajdować się na ścianie. Może być elementem ozdobnym łyżki do butów, foremką do kruchych ciasteczek i pierniczków, albo stojakiem na butelki z winem.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Michał Przeździk, Joanna Siedlar, Thinkstockphotos.com, Mariusz Bykowski, Piotr Mastalerz, Maciej Stępiński, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY