Modne motywy zwierzęce: POROŻE. Czy tylko na ścianie?

Poroże na ścianie znowu stało się bardzo modne. Nowoczesne motywy zwierzęce, a więc i poroża, to zazwyczaj imitacja wykonana przez człowieka, tylko przypominająca naturalne poroża zdobywane w czasie tradycyjnych (i kontrowersyjnych) polowań.

Jeleń z porożem na Walentynki
Poroże w pałacu
Pastelowy motyw poroża
Obraz z motywem poroża
Poroże stojakiem na biżuterię

Motywy zwierzęce w dodatkach do domu stały się ostatnio bardzo modne. Dzieje się tak za sprawą panujących zgodnie stylu skandynawskiego i stylu glamour. Mimo, że style te są kompletnie przeciwstawne wnoszą jednak dużo do nowoczesnych dekoracji wnętrz.

Te popularne motywy zwierzęce to przede wszystkim wzory futer i poroża. Różnica jednak polega na tym, że modne teraz motywy zwierzęce to dekoracje sztuczne, rzadko są prawdziwe. Umiejętnie zaaranżowane dodatki do domu z motywami zwierzęcymi nie są już oznaką kiczu i złego gustu. Jednak granica jest cienka…

Poroże na ścianie niekoniecznie prawdziwe!

Obecność poroża na ścianie wcale nie musi wiązać się z dworkowym czy myśliwskim stylem aranżacji wnętrz – obecnie najczęściej używa się tego motywu zwierzęcego do dekorowania wnętrz w stylu skandynawskim.

Jeśli jesteś przeciwny idei polowania na zwierzęta, wcale nie musisz decydować się na prawdziwe rogi! Poroże może być zrobione z drewna, tworzywa sztucznego lub kartonu, a nawet namalowane na ścianie przy pomocy szablonu – wszystko zależy od twojej inwencji twórczej.

Tego typu dekoracja ścian sprawdza się właściwie w każdym stylu aranżacji – drewniana, pomalowana na biało głowa jelenia wspaniale podkreśli skandynawski klimat twojej kuchni czy łazienki, z kolei naturalne poroże może stanowić wysmakowany dodatek do nowoczesnego salonu lub sypialni w stylu glamour, a kolorowe, plastikowe rogi doskonale wpasują się w wystrój pop-artowego pomieszczenia.

Poroże na ścianie w stylu glamour

Styl glamour ma to do siebie, że w nowoczesny sposób nawiązuje do stylu pałacowego. Jest w lekkiej formie, puszczając oko do oglądającego. To co oryginalnie jest złote, teraz jest białe lub czarne – znamy ramy luster i obrazów w barokowej formie lecz lakierowane na biało lub czarno.

To samo dotyczy poroży i futer jako motywów zwierzęcych. Wszystkie narzuty, dywany czy poszewki na poduszki są ze sztucznego futra. Tak jak poroża. To, co teraz wieszamy na ścianie, to inspiracje wykonane z MDF-u lakierowane na biało, czarno lub w innych nieoczekiwanych, na przykład pastelowych kolorach. Bardzo dekoracyjne poroże w stylu glamour będzie wykonane z lśniącego chromu.

Poroże na ścianie w stylu skandynawskim

Poroża w stylu skandynawskim to lekkie dla oka imitacje wykonane z paper mache lub też z MDF-u. Znajdziemy też sporo instrukcji do samodzielnego wykonania poroża z tektury. Często poroże zobaczymy w formie naklejki ściennej również w nieoczekiwanych dla tej dekoracji wnętrz kolorów.

Styl skandynawski  jako pochwała naturalności dopuszcza jednak poroża prawdziwe. Muszą to być jednak tak zwane zrzuty, czyli poroże, którego pozbywają się zwierzęta samodzielnie, zgodnie z cyklem życia.

Dodatki do domu w kształcie poroża

Poroże nie koniecznie musi znajdować się na ścianie. Może być elementem ozdobnym łyżki do butów, foremką do kruchych ciasteczek i pierniczków albo stojakiem na butelki z winem.

Poroże na ścianie: inspiracje

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY