Lampy wiszące: wybieramy modne i praktyczne oświetlenie

2022-01-05 18:42

Lampy wiszące dają wyraźne, równomierne światło, lecz nie oślepiają. Możemy się zdecydować zarówno na klasyczne żyrandole, jak i nowoczesne modele czy nastrojowe lampki nad stołem. Na dodatek lampy wiszące prawie nie zajmują miejsca. Należy je jednak umiejętnie dobrać do wnętrza, a konkretnie jego wymiarów oraz stylistyki.

Spis treści

  1. Lampa wisząca - najważniejsze wskazówki aranżacyjne
  2. Żyrandole – klasyczne i nowoczesne lampy wiszące
  3. Współczesne lampy wiszące
  4. Modne lampy wiszące – przegląd trendów
  5. Plafony (plafoniery) zamiast lamp wiszących

Lampa wisząca - najważniejsze wskazówki aranżacyjne

Aby oświetlenie dobrze spełniało swoją funkcję, musi być umieszczone w odpowiedniej oprawie. Wybierając lampy wiszące, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • lampy z kloszem nieprzepuszczającym światła, zamkniętym od góry, kierują światło ku dołowi;
  • lampy z kloszem nieprzepuszczającym światła zamkniętym od dołu, oświetlają sufit i ewentualnie ściany, dając światło rozproszone;
  • półprzezroczyste abażury lub szklane klosze oprócz światła bezpośrednio padającego przez otwór dają także światło rozproszone, oświetlające sufit i ściany;
  • abażury, odbłyśniki (powierzchnie odbijające światło), klosze należy tak dobierać, aby źródło światła nie było widoczne lub jego obraz nie odbijał się od powierzchni, na którą patrzymy, na przykład od blatu stołu.

Żyrandole – klasyczne i nowoczesne lampy wiszące

Żyrandol od zwykłej lampy różni się tym, że ma więcej niż jedno źródło światła. Najczęściej składa się z metalowego, drewnianego lub plastikowego stelaża i kilku niewielkich szklanych kloszy. Żyrandole to lampy wiszące, które najlepiej prezentują się w przestronnych (i dość wysokich!) wnętrzach. Świecą równomiernym, rozproszonym światłem.

Nowoczesne żyrandole mają ciekawe, niekiedy zaskakujące kształty, są więc znakomitą ozdobą pokoju dziennego czy sypialni. Możemy je kupić w komplecie z kinkietami. Dzięki temu wnętrze zyska jednolity charakter stylistyczny. Ogromną popularnością cieszą się dziś proste żyrandole bez kloszy, do których dobiera się dekoracyjne żarówki. Mają one łamane formy geometryczne – najczęściej konstrukcja jest czarna, mosiężna lub miedziana. Dodają wnętrzu dynamiki, wprowadzając do niego nietypową formę. Najlepiej prezentują się w aranżacjach spod znaku stylu nowoczesnego (minimalistycznie urządzonych, bo źle znoszą konkurencję w detalach), ale to nie reguła. Równie dobrze można je włączyć do wnętrz eklektycznych, modern classic czy nawet glamour zamiast klasycznych żyrandoli.

..  Wybieramy żyrandol do salonu >>>

Współczesne lampy wiszące

Lampa wisząca najczęściej ma jedną żarówkę. Bezpośrednio oświetla określoną, niewielką przestrzeń - dlatego najczęściej spotykamy ją nad stołem w salonie lub jadalni. Lampy wiszące idealnie nadają się też do pokoju dziecięcego – jako oświetlenie miejsca do nauki lub zabawy. Produkowane są ze szkła, tworzyw sztucznych (najtańsze) lub metalu.

Jeśli chcemy, żeby w pokoju było przytulnie, powieśmy w nim lampę z wikliny, rattanu lub plecionki z tworzywa sztucznego imitującego to naturalne. W sprzedaży są też lampy z ręcznie tkanej plecionki mosiężnej. Umiejętnie dobrane, będą też ciekawą dekoracją przedpokoju.

Modne lampy wiszące – przegląd trendów

Lampy wiszące tuby – jak sama nazwa wskazuje, mają formę tub (wąskich walców). Lampa może się składać z jednej tuby albo kilku, i to niekoniecznie tej samej długości. Zależnie od wykończenia może dodawać wnętrzu elegancji lub przytulności. Najczęściej są to jednak szykowne lampy, dobre np. do wnętrz w stylu glamour.

Lampy wiszące z klasycznym, walcowatym abażurem – są szerokie, dlatego dobrze oświetlają większą powierzchnię. Zwykle abażur jest wykonany z eleganckiej tkaniny bądź tworzywa sztucznego. To lampy dość uniwersalne, pasujące do wnętrz klasycznych oraz nowoczesnych.

Lampy wiszące kule lub półkule – najczęściej urzekają lśniącą powierzchnią: złotą, miedzianą, srebrną albo czarną. Mają dobre walory praktyczne, bo można je rozmieścić albo w centralnym punkcie pokoju, albo też wzdłuż stołu czy wyspy kuchennej. Ich łagodne formy nie dominują we wnętrzu, a jednocześnie przyjemnie je dekorują. Sporo oczywiście zależy od koloru lampy – tu mamy szerokie możliwości wyboru.

Lampa wisząca pająk – to nowoczesna alternatywa dla żyrandola. Taka lampa składa się jedynie z przewodów oraz oprawek z żarówkami. Montuje się ją w taki sposób, że opadające przewody układają się jak… odnóża pająka (stąd oczywiście nazwa). Lampa pająk dobrze oświetla wnętrze ze względu na kilka źródeł światła. Przewody są najczęściej czarne, więc nie dominują w wystroju. Ale możemy zdecydować się też na żywszy ich kolor, np. czerwony.

Abażury klatki – taki dekor zawędrował do wnętrz w różnych stylach, choć pierwotnie był typowo industrialny. Do lamp – ze względu na konstrukcję klosza – dobiera się dekoracyjne żarówki o przytłumionym świetle.

A jakie są najmodniejsze materiały, jeśli chodzi o lampy wiszące? Oto kilka przykładów:

  • mosiądz,
  • miedź,
  • lakierowany na czarno metal,
  • plecionki (rattan, wiklina, trawa morska, a nawet słoma!),
  • drewno.

Plafony (plafoniery) zamiast lamp wiszących

Plafony to płaskie klosze mocowane bezpośrednio do sufitu (czasem też do ściany – wtedy zastępują kinkiety). Stanowią doskonały wybór do niskich pomieszczeń, gdzie żyrandole i inne lampy wiszące mogą przeszkadzać podczas codziennego funkcjonowania albo optycznie przytłaczać wnętrze. Sprawdzą się też w pokoju dziecięcym – rozbrykane w czasie zabawy dzieciaki szybciej bowiem zahaczą o lampę wiszącą niż o płaski, przytwierdzony do sufitu plafon.

Plafony są również przydatne w przedpokoju: zajmują niewiele miejsca i dają dyskretne, łagodne światło. Na rynku dostępne są również oprawy oświetleniowe świetnie imitujące światło dzienne.

..  Modne oświetlenie sufitowe >>>