Klimakonwektor, czyli grzejnik i klimatyzator w jednym. Poznaj jego zalety!

2018-05-11 14:30

Ogrzewanie pomieszczeń zimą, a chłodzenie latem – i to za pomocą jednego urządzenia? Taką wspaniałą możliwość zapewnia klimakonwektor. To zamknięty w obudowie wymiennik ciepła z wentylatorem podłączony do instalacji grzewczej oraz chłodniczej. Warto bliżej się mu przyjrzeć!

Spis treści

  1. Klimakonwektor – co to za urządzenie?
  2. Klimakonwektory we wnętrzach prywatnych
  3. Klimakonwektor NIVA VENTILO – jakie ma właściwości?

Klimakonwektor – co to za urządzenie?

Klimakonwektor w domu jednorodzinnym? Bardzo rzadko trafimy na takie rozwiązanie. Tymczasem ten typ produktu, który łączy grzejnik z klimatyzatorem w jednej obudowie, od lat jest szeroko wykorzystywany w budownictwie. Chodzi jednak przede wszystkim o duże obiekty, takie jak banki, biurowce, galerie handlowe, czyli przestrzenie komercyjne, w których dla zapewnienia komfortu użytkownikom konieczne jest nie tylko ogrzewania, lecz także chłodzenie. A przy tym obie funkcje powinny być skuteczne i efektywne pod względem kosztowym. Klimakonwektory właśnie to zapewniają – możliwość szybkiego ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń przy użyciu dokładnie takiej ilości energii, jaka jest konieczna. W ten sposób można łatwo osiągać komfortową temperaturę powietrza w pomieszczeniach.

To, że jak dotąd klimakonwektory wykorzystywano głównie w dużych obiektach, wynikało z faktu, że dla potrzeb domku jednorodzinnego trudno było znaleźć takie rozwiązanie, które zapewniałoby efektywne pozyskanie chłodu. Stosowane w tym celu wytwornice wody lodowej są urządzeniami dużymi i kosztownymi.

Klimakonwektory we wnętrzach prywatnych

Współcześnie klimakonwektory mogą stać się częścią wyposażenia także domów jednorodzinnych – a to za sprawą rosnącej popularności pomp ciepła, które w domach energooszczędnych coraz częściej wykorzystywane są do ogrzewania. Możliwość rozszerzenia funkcjonalności pompy o chłodzenie nie stanowi żadnego problemu ani co ważne, nie podnosi znacząco ceny urządzenia. Pompy ciepła mogą współpracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i klimakonwektorami. Drugie rozwiązanie ma zaś niezaprzeczalne zalety.

Klimakonwektory wygrywają z podłogówką przede wszystkim czasem reakcji, ponieważ działają natychmiastowo. Praktycznie nie mają bezwładności cieplnej i dlatego dostarczają ciepło lub chłód natychmiast. Dzięki temu możliwe jest szybkie reagowanie wtedy, gdy zmienia się temperatura zewnętrzna i nasłonecznienie.

Możliwe jest też współdziałanie ogrzewania albo chłodzenia podłogowego na parterze domu jednorodzinnego i klimakonwektorów na piętrze w sypialniach. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że parter zyskuje stabilniejszą temperaturę, a na piętrze klimakonwektory gwarantują natychmiastowe osiągnięcie idealnej temperatury do nocnego odpoczynku, i to nawet przy zmiennej pogodzie.

Klimakonwektor NIVA VENTILO
Autor: VASCO Urządzenie pracuje bardzo cicho (jest niemal niesłyszalne), dlatego śmiało można je zamontować w sypialni

Klimakonwektor NIVA VENTILO – jakie ma właściwości?

Projektując klimakonwektory, firma VASCO wykorzystała w zakresie wzornictwa swoją legendarną linię NIVA – kolekcję grzejników stworzoną kilkanaście lat temu, która stała się ikoną dla branży grzejników dekoracyjnych. NIVA to prostopadłościenna bryła pozbawiona zbędnych elementów dekoracyjnych. Wąska płyta grzejnika, a teraz również klimakonwektora NIVA, montowana jest na ciemnoszarych bocznych osłonach, lekko cofniętych w stosunku do płyty czołowej, dzięki czemu NIVA sprawia wrażenie lekkości i wtapia się łatwo w aranżację.

Najnowszy element kolekcji NIVA, czyli klimakonwektor NIVA VENTILO, nie jest tylko grzejnikiem, dlatego ma zupełnie inną konstrukcję i inne wymagania. Przede wszystkim jego pełne zalety mogą być uzyskane tylko wtedy, gdy zostanie podłączony do instalacji zapewniającej czynnik chłodniczy latem, czyli właśnie pompy ciepła – zarówno gruntowej, która będzie wykorzystywać chłodzenie naturalne (pasywne) lub aktywne, jak i pompy powietrznej, wykorzystującej tryb chłodzenia aktywnego.

Warto pamiętać: bardzo ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu wykorzystania klimakonwektorów NIVA VENTILO do chłodzenia, jest konieczność odprowadzania skroplin, czyli podłączenie każdego klimakonwektora do kanalizacji. Tylko w ten sposób urządzenia mogą osiągać wysoką efektywność chłodzenia i jednocześnie osuszać powietrze w pomieszczeniach, co zapewnia lepszy komfort cieplny w okresie gorącego lata.

Automatyka NIVA VENTILO została zaprojektowana w taki sposób, aby załączać wentylatory z najmniejszą prędkością konieczną dla osiągnięcia wymaganego efektu. Celem jest nie tylko minimalizowanie nakładu energii elektrycznej, lecz przede wszystkim zapewnienie najniższego poziomu dźwięku, dzięki czemu praca urządzeń jest praktycznie niesłyszalna.

Klimakonwektory NIVA VENTILO są dostarczane w kolorze białym w odcieniu RAL 9016, ale ponieważ została zastosowana farba proszkowa z drobną strukturą, można łatwo i skutecznie pomalować przedni panel na modny i efektowny kolor lub na tę samą barwę co ściana, tak by uzyskać ciekawe wrażenie wtapiania się klimakonwektora w ścianę.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą VASCO Group