Rolety jako dekoracje okien przydają się nie tylko do osłony przed słońcem. Odpowiednio dobrane, stają się ozdobą wnętrza. Montaż rolety zajmuje pięć minut. A potem wystarczy jeden ruch ręki, żeby zacienić wnętrze. Dekoracje okien trzeba dopasować do wystroju i stylu wnętrza, a także rodzaju pomieszczenia i jego usytuowania względem stron świata. Letnia aranżacja okna powinna chronić przed nadmiarem światła i upałem, a także zdobić.

Dekoracje okien a wystrój wnętrza

Każde wnętrze wymaga indywidualnej dekoracji okien. Ciężkie zasłony i ciemne rolety nie sprawdzają się w pomieszczeniach, które mają lekką zabudowę i utrzymane są w jasnych tonacjach. Jeśli zależy nam na zachowaniu przestronności przy jednoczesnym rozświetleniu wnętrza, doskonale jako dekoracja okien sprawdzą się rolety transparentne.

Dekoracje okien: materiał na rolety

Co wyróżnia rolety transparentne spośród innych produktów do aranzacji okien? Transparentność to właściwość tkaniny zapewniająca przepuszczalność promieni świetlnych. Dzięki temu wnętrze nie jest zaciemnione, choć pozostaje zasłonięte w stopniu wystarczającym do zapewnienia prywatności. Pomieszczenie chronione jest przed nadmiernym nasłonecznieniem, a częściowe przenikanie światła powoduje dodatkowo, że kolor rolety zostaje rozświetlony. Rolety standardowe wykonywane są z impregnowanego poliestru. Charakteryzuje się on dużą trwałością - nie strzępi się, nie przeciera, jest też zmywalny, dzięki czemu łatwo jest utrzymać go w czystości. Tkanina jest zrolowana na wałku ze sprężyną ukrytym w aluminiowej listwie w górnej części okna. Roleta porusza się po bocznych prowadnicach, które umożliwiają zatrzymanie jej w dowolnej pozycji (prostsze modele można zatrzymać w kilku pozycjach na haczykach przymocowanych do boków ościeżnicy). Zaciągnięta na okno rozprasza i przyciemnia ostre światło słoneczne, zapewniając przyjemne zacienienie wnętrza. Transparentne materiały to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą odcinać się całkowicie od światła i lubią subtelne półtony w mieszkaniu. Wybierając jednak kolor rolety możemy decydować o natężeniu światła i regulować jasność wnętrza przy zasłoniętych roletach.

Dekoracje okien: kolor rolety

Stopień zacienienia wnętrza zależy oprócz rodzaju materiału, a także od koloru rolety. Dużo zależy od koloru i materiału, na który się zdecydowaliśmy: biały i jasny z delikatnymi wzorami sprawią, że przenikające promienie słoneczne będą rozproszone, a samo wnętrze będzie sprawiało wrażenie świetlistego. Pomarańczowy i żółty z kolei delikatnie ocieplą pomieszczenie. Przy kolorach chłodnych i intensywniejszych uzyskamy poświatę danego koloru. Należy pamiętać, że im ciemniejsza roleta, tym bardziej zaciemnione pomieszczenie. Wybierając roletę, tak naprawdę określamy nastrój wyposażonego w nią pomieszczenia - rozważmy zatem wszystkie za i przeciw.

Dekoracje okien: rolety to warto wiedzieć

Aby kupić roletę odpowiedniej wielkości, należy znać wymiar okna (podany jest na tabliczce znamionowej umieszczonej na skrzydle okna). Rolety dostępne w sprzedaży wykonane są z tkanin odpornych na blaknięcie. Nie martwmy się więc niepotrzebnie, że piękny intensywny kolor rolety może wypłowieć. Montaż rolet jest łatwy i szybki. Dzięki bocznym prowadnicom roletę można zatrzymać w dowolnym miejscu. W sprzedaży dostępne są rolety sterowane manualnie lub za pomocą pilota. Te drugie są jednak zdecydowanie droższe.