Odzyskana przestrzeń na poddaszu pełni często funkcję odrębnego mieszkania lub pokoju. Dobrze urządzone poddasze, mimo skosów daje poczucie swobody i otwarcia. Adaptacja poddasza wymaga znajomości prawa budowlanego i dobrego projektu. Zapytaliśmy ekspertów i architektów, jak przeprowadzić adaptację poddasza. Urządzając pokój na poddaszu warto postawić na liczne ukryte systemy przechowywania. Ponadto na poddaszu sprawdzi się jasna, ciepła kolorystyka. jeśli chcesz mieszkać na poddaszu, obejrzyj galerię zdjęć, gdzie prezentujemy pomysły na poddasze: zdjęcia i aranżacje, które was zainspirują.

Adaptacja poddasza: wymagania

1. Co należy zrobić przed zakupem poddasza do remontu? Zapytaj właściciela budynku o zgodę na przebudowę poddasza. Dowiedz się, czy stan budynku pozwala na przebudowę i prace budowlane związane z adaptacją poddasza na mieszkanie. Obejrzyj dokumentację budowlaną domu. Zanim zabierzemy się za adaptacje poddasza warto poprosić o konsultację architekta. Zobacz w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego, czy warunki zabudowy zezwalają na użytkowanie poddasza jako mieszkania. Warunki te mogą określać zakres przebudowy, adaptacji poddasza (czy można podnieść dach, dodać okna itp.). Jeśli brak planu miejscowego, wystąp w lokalnym urzędzie o warunki zabudowy. Dowiedz się w wydziale architektury, co powinna zawierać dokumentacja projektowa poddasza i czy budynek jest objęty ochroną konserwatora.
2. Gdy budujesz dom z poddaszem, które początkowo nie będzie używane, zawczasu wystąp o pozwolenie na budowę, zgłoś poddasze jako użytkowe. Obniżysz koszty adaptacji poddasza, uprościsz procedury (czasami wystarczy zgłosić remont).

Adaptacja poddasza: jak liczyć powierzchnię użytkową poddasza?

Według starej normy ta o wys. 0–1,4 m nie jest liczona, tę o wys. 1,4–2,2 m liczy się jako 50%, a powyżej 2,2 m jako powierzchnia pełnowartościowa. Nowa norma podaje powierzchnię 1 m² posadzki powyżej 1,9 m wys. Poniżej 1,9 m to powierzchnia pomocnicza.

Adaptacja poddasza: oświetlenie na poddaszu

Pomieszczenie poddasza musi spełniać wymagania związane z naturalnym oświetleniem. Powierzchnia okien na poddaszu ma wynosić minimum 1/8 powierzchni podłogi. Światło powinno docierać do wnętrz na poddaszu przez 4 godziny w trakcie dnia. Gdy okna dachowe są rozmieszczone w różnych połaciach, do wnętrza wpada więcej światła i pokój na poddaszu jest równomiernie rozjaśniony. Jednak zgrupowanie okien w jednym miejscu i zestawienie ich obok siebie lub jedno nad drugim też ma duże zalety. Poszczególne strefy pokoju na poddaszu będą wtedy nasłonecznione w różnym stopniu. Najlepiej oświetlone powinno być miejsce do pracy na poddaszu, dlatego biurko dobrze jest ustawić bezpośrednio pod oknem (czy to pionowym, czy połaciowym) lub w bliskim jego sąsiedztwie. Jeśli na poddaszu planujemy pokój dla dzieci, również strefa zabawy powinna być dobrze doświetlona. Z kolei miejsce do spania na poddaszu wymaga intymności. Idealnie zatem, jeśli znajduje się w jakimś zacisznym kącie, do którego nie dociera bezpośrednio światło słoneczne. Aby stworzyć wrażenie przytulności w aranżacji poddasza, warto również zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie, które powinno być nastrojowe i mieć ciepłą barwę. Na poddaszu zamiast jednego górnego żyrandola sprawdzi się w tej sytuacji kilka mniejszych punktów świetlnych zainstalowanych w różnych częściach wnętrza.

Poddasze: materiały wykończeniowe

Aranżując wnętrza na poddaszu warto wprowadzić naturalne materiały. Najłatwiej zrobić to, wykańczając podłogę drewnem. Jeśli drewniany parkiet jest poza naszym zasięgiem, można zdecydować się na panele drewniane lub choćby imitację drewna. Barwa drewna bardzo dobrze wpływa na nasze zmysły i sprawia, że wystrój pokoju na poddaszu staje się przytulny. Drewniana podłoga zawsze będzie się wydawała ciepła.