Wśród dywanów gładkich najmodniejsze są te z efektem cieniowania, tłoczone oraz z delikatnie połyskującym włosiem. Dywany do salonu wzorzyste opanowała moda vintage, nawiązująca do historii, wykorzystująca klasyczną, bogatą ornamentykę. W tym nurcie  znajdziemy zarówno dywany nowe, celowo postarzane, udające przetarcia i zniszczenia, jak i dywany powstałe z fragmentów starych perskich kobierców. Vintage to również powrót lat 80. z geometrycznymi wzorami i kontrastowymi zestawieniami kolorystycznymi. Przywracanie do życia tradycji sprawia, że motywy ludowe i lokalne rękodzieło są wysoko cenione. Chcesz być eko? Wybierz dywany plecione z juty lub morskich traw w gamie kolorów ziemi albo barwne, wykonane ze zużytych materiałów, czyli recyklingowane. Nie sposób zapomnieć o filcu: może być gładki z wycinanymi wzorami lub formowany w kulki.

Jaki wybrać dywan do salonu: naturalny czy sztuczny?

Włókna naturalne: wełna, jedwab, bawełna. Najdroższy i najszlachetniejszy jest jedwab. Najczęściej kupujemy dywany z wełny owczej – ceniona jest zwłaszcza ta z Nowej Zelandii. Zalety wełny to wysoka jakość, elastyczność, trwałość. Wełna gromadzi wilgoć, dzięki czemu ma właściwości antyelektrostatyczne i zdolność regulowania wilgotności powietrza (polecamy do sypialni). Nie nadaje się dla alergików, bo sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Najtańsze z naturalnych dywanów są bawełniane. Mają wielką zaletę dla wrogów kurzu: można je prać.

Tworzywa sztuczne: polipropylen, poliamid, akryl. To odpowiedni wybór dla alergików: na sztucznych włóknach grzyby, roztocza, bakterie, mole nie mają warunków do rozwoju. Syntetyczne dywany do salonu są łatwe do czyszczenia i mało podatne na zabrudzenia.  Jakościowo są gorsze od wełnianych, ale też dużo tańsze i dostępne w niezliczonych wzorach. Nowoczesne techniki produkcji pozwalają na uszlachetnianie sztucznej przędzy, tak żeby do złudzenia  przypominała zalety wełny (dywany polipropylenowe Heat Set). Istnieją też popularne w Skandynawii dywany tkane z plastiku –    te są praktycznie niezniszczalne i można je prać w pralce.

Jaki wybrać rozmiar dywanu do salonu i nie tylko?

Do salonu najlepszy jest dywan duży, ale nie zakrywający całej podłogi. Warto dopasować go wielkością do kanapy. W jadalni powinien być niewiele większy od powierzchni stołu. Małe dywaniki przydają się w przejściach i korytarzach albo do wyznaczenia mniejszych stref. Podłogę w sypialni można wyłożyć dywanem w całości lub tylko tam, gdzie stawiamy stopy. Istotna jest tez długość włosia – im większa eksploatacja dywanu, tym krótsze runo.

Zobacz w galerii 25 najmodniejszych dywanów na ten sezon!