Meble skandynawskie. Wybieramy fotele, stoły i sofy w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest bardzo (nie tylko) przez Polaków lubiany. Jak wyglądają meble skandynawskie? Sofy skandynawskie, fotele, stoły - coraz łatwiej o meble i dodatki w stylu skandynawskim w sklepach. Lubimy też materiały naturalne, z których wykonywane są pokrycia miękkich mebli, lite drewno i forniry stołów i półek. I do tego jeszcze ergonomia!

Ergonimiczny fotel w stylu skandynawskim
Sofy modułowe w stylu skandynawskim
Wygodna sofa w stylu skandynawskim
Różowy fotel w stylu skandynawskim
Oliwkowa sofa w stylu skandynawskim

Wszystko, co kojarzy się ze stylem skandynawskim jest w dzisiejszym świecie luksusem. To przede wszystkim dobrze zorganizowana i uporządkowana przestrzeń oraz meble z naturalnych materiałów. Dzięki nim możemy w naszej oazie - domu czy mieszkaniu - odpocząć od codziennej bieganiny, wyciszyć się.

Sprawdź też: meble, wnętrza, dodatki w stylu skandynawskim - GALERIA ZDJĘĆ >>>

Dzieła skandynawskiego wzornictwa: sofy skandynawskie, fotele i stoły w tym stylu są praktyczne i solidne, a przy tym niezwykle estetyczne z zachowaniem zasad ergonomii. Czy warto kupić meble skandynawskie?

Dlaczego tak lubimy meble i styl skandynawski?

Szwedzi są uznawani za niezwykle skromnych i powściągliwych. Uważają, że nie można z niczym przesadzać. Dlatego produkty - meble i dodatki szwedzkiego, duńskiego i fińskiego designu są praktyczne i solidne, jednocześnie cechując się wyjątkową estetyką, trafiającą do większości ludzi.

Nie przegap: dlaczego kochamy Skandynawię >>>

Mimo że tak naprawdę styl skandynawski wykształcił się dopiero 100 lat temu – pierwsza wystawa poświecona urządzeniu domu odbyła się w 1917 roku w Sztokholmie – zna go cały współczesny świat. Idea funkcjonalizmu ubranego w estetykę wykształciła się właśnie tutaj, ponieważ warunki atmosferyczne zmuszają Skandynawów do spędzania większości czasu we wnętrzach ich domów. Do wymienionych wyżej zalet stylu skandynawskiego należy jeszcze dołączyć jedną: dbałość o ergonomię. Wszystkie meble: sofy skandynawskie, fotele czy stoły mają służyć człowiekowi, a nie odwrotnie.

Wnętrza w stylu hygge

Przyjrzyj im się w poniższej galerii! Modna na styl hygge.

Wyjątkowe meble w stylu skandynawskim

Ze względu na warunki atmosferyczne w Skandynawii design odgrywa znacznie większą rolę niż gdzie indziej. Gdy zima jest długa i mroźna, większość czasu ludzie spędzają w wnętrzach swoich domów. Twórcy doszli nawet do wniosku, że piękne otoczenie pozwala zachować równowagę ducha i poczucie szczęścia. Pojęcie ergonomii wproawdział do designu w latach 50. inżynier Bruno Mathsson, który położył się na śniegu, a później mierzył i badał odcisk swojego ciała. Stworzył on fotel składający się z drewnianego stelaża i parcianych pasów tworzących siedzisko. Teraz jesteśmy przyzwyczajeni do takich mebli, ale wtedy to był stylistyczny szok. Stąd ergonomiczne w kształtach, kultowe już fotele Swan i Egg Arne Jacobsena, Ro – najnowszy produkt duńskiego wzornictwa czy sofy skandynawskie modułowe, dopasowujące się wielkością do każdego wnętrza. Do czerpania pełnej satysfakcji z ergonomicznie zaprojektowanych mebli skandynawskich niezbędne są jeszcze materiały naturalne, z których wykonuje się tapicerki miękkich mebli, czyli bawełna, len, wełna, skóra oraz drewno i fornir stołów, krzeseł czy regałów.

Styl skandynawski - inspiracje na wnętrza

Zobacz galerie zdjęć - wnętrza urządzone w stylu skandynawskim. Wybieramy skandynawskie meble i dodatki.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: mat. pras. Fritz Hansen

POLECANE ARTYKUŁY