Styl skandynawski czyli fotele, sofy i stoły dopasowujące się do każdego wnętrza. Ergonomia i estetyka

Styl skandynawski jest coraz bardziej przez nas lubiany. Dlatego też coraz łatwiej o meble i dodatki w stylu skandynawskim w polskich sklepach. Lubimy też materiały naturalne, z których wykonywane są pokrycia miękkich mebli, lite drewno i forniry stołów i półek. I do tego jeszcze ergonomia...

Ergonimiczny fotel w stylu skandynawskim
Sofy modułowe w stylu skandynawskim
Wygodna sofa w stylu skandynawskim
Różowy fotel w stylu skandynawskim
Oliwkowa sofa w stylu skandynawskim

W dzisiejszym, pędzącym świecie wolny czas jest wyjątkowym luksusem. Mamy go coraz mniej dlatego celebrujemy każdą wolną chwilę, bo możemy wtedy uporządkować rozbiegane myśli.

ZOBACZ: 50 mebli i dodatków w stylu skandynawskim >>>

Do wyciszenia po całym dniu przydaje się dobrze zorganizowana i uporządkowana przestrzeń oraz wygodne meble z naturalnych materiałów. Czyli wszystko to, co właśnie kojarzy się ze  stylem skandynawskim. Dzieła skandynawskiego wzornictwa są praktyczne i solidne, a przy tym niezwykle estetyczne z zachowaniem zasad ergonomii.

Dlaczego tak lubimy styl skandynawski?

Szwedzi są uznawani za niezwykle skromnych i powściągliwych. Uważają, że nie można z niczym przesadzać. Dlatego produkty szwedzkiego, duńskiego i fińskiego designu są praktyczne i solidne, jednocześnie cechując się wyjątkową estetyką, trafiającą do większości ludzi. Mimo, że tak naprawdę styl skandynawski wykształcił się dopiero 100 lat – pierwsza wystawa poświecona urządzeniu domu odbyła się w 1917roku w Sztokholmie – zna go cały współczesny świat. Idea funkcjonalizmu ubranego w estetykę wykształciła się właśnie tutaj, ponieważ warunki atmosferyczne zmuszają Skandynawów do spędzania większości czasu we wnętrzach ich domów. Do wymienionych wyżej zalet stylu skandynawskiego należy jeszcze dołączyć jedną: dbałość o ergonomię. Wszystkie produkty mają służyć człowiekowi, a nie odwrotnie.

 

Wyjątkowe meble w stylu skandynawskim

Ze względu na warunki atmosferyczne w Skandynawii design odgrywa znacznie większą rolę niż gdzie indziej. Gdy zima jest długa i mroźna większość czasu ludzie spędzają w wnętrzach swoich domów. Twórcy doszli nawet do wniosku, że piękne otoczenie pozwala zachować równowagę ducha i poczucie szczęścia. Pojęcie ergonomii, do designu, wprowadził w latach 50tych inżynier Bruno Mathsson, który położył się na śniegu, a później mierzył i badał odcisk swojego ciała. Stworzył on fotel składający się z drewnianego stelaża i parcianych pasów tworzących siedzisko. Teraz jesteśmy przyzwyczajeni do takich mebli, ale wtedy to był stylistyczny szok. Stąd ergonomiczne w kształtach, kultowe już fotele Swan i Egg Arne Jacobsena, Ro – najnowszy produkt duńskiego wzornictwa czy sofy modułowe dopasowujące się wielkością do każdego wnętrza. Do czerpania pełnej satysfakcji z ergonomicznie zaprojektowanych mebli niezbędne są jeszcze materiały naturalne, z których wykonuje się tapicerki miękkich mebli, czyli bawełna, len, wełna, skóra oraz drewno i fornir stołów, krzeseł czy regałów.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: materiały prasowe Muuto, materiały prasowe Fritz Hansen, BoConcept

POLECANE ARTYKUŁY