Sposób na przytulny salon w bloku! Co powinien zawierać?

Jaki jest sposób na przytulny salon? Za każdym razem trochę inny, ale zawsze z tym samym efektem. Zainspiruj się aranżacją przytulnego salonu w bloku z prawdziwego wnętrza!

Ściana pod telewizor
Szary narożnik w salonie
Otwarta biblioteka w salonie
Przytulne siedzisko na podeście

Sposobów na przytulny salon jest wiele, każdy rządzi się nieco innymi prawami i elementami składowymi. Niemniej jeden element wspólny pojawić się musi bezwzględnie w każdej aranżacji przytulnego salonu: ciepłe kolory, miękkie faktury, kolorowe siedziska, nieoczywiste schowki i mnogość przestrzeni do rozmów! Oto dobra inspiracja jak urządzić salon w bloku: obejrzyj zdjęcia. Ważnym elementem projektu tego salonu w bloku (projekt wnętrz Superpozycja Architekci, www.superpozycja.com) było stworzenie biblioteki i miejsca do czytania. Pokaźnych rozmiarów regał i drabinę wykonano na zamówienie z lakierowanego na biało MDF-u. Obok, przy wejściu na taras, znalazło się miejsce do czytania: podest z miękkimi poduchami.

Przytulny salon: wypoczynek to podstawa!

Potoczny „wypoczynek” czyli meble wypoczynkowe stanowią oś aranżacji każdego przytulnego salonu. Główny mebel wypoczynkowy w tym przypadku stanowi wygodny i rozłożysty narożnik w obiciu z szaro-beżowej tkaniny. Z uwagi na swoje gabaryty i centralne położenie w przestrzeni przytulnego salonu, zwraca na siebie całą uwagę. Dzięki temu bezsprzecznie „zaprasza” gości i domowników dalej do wnętrza od samego progu. Jego kolorystyka doskonale harmonizuje z jasnymi panelami podłogowymi oraz beżowym odcieniem ściany w salonie przeprutej oknem balkonowym.  

Przytulny salon: struktury i faktury

Zróżnicowanie opracowania ścian przytulnego salonu w bloku, dodała monochromatycznemu w kolorystyce wykończenia wnętrza nieco ruchu i ekspresji. Na uwagę zasługuje dekoracja ścian w salonie. Obłożone okładziną imitującą mlecznie białą cegłę fragmenty ścian, rozedrgały przestrzeń przytulnego salonu, ocieplając i udomawiając banalne wcześniej ściany. Biały regał – biblioteczka z otwartymi półkami, pozwala na eksponowanie zarówno domowych księgozbiorów, jak i pamiątek z wakacji, zdjęć bądź estetycznych koszy na drobiazgi. Dzięki otwartej strukturze również elementy ustawione w przestrzeni regału stanowić mogą ruchomą dekorację o zmiennej kolorystyce.

Salon w bloku: radosne akcenty

Dzięki łagodnej i monochromatycznej kolorystyce ścian, podłogi i zasłon, możliwe było dodanie do aranżacji salonu w bloku kilku szalonych, kolorowych dodatków, takich jak barwne poduszki czy stylizowany „na folkową modłę” puf do siedzenia. Do tego nieco kosmiczny stolik i ciekawa szafka na sprzęt RTV, jako niezależne byty doskonale uzupełniły wnętrze przytulnego salonu. Jednak najciekawszym fragmentem przytulnego salonu zdaje się być nieoczywiste siedzisko, zaaranżowane w jednym z narożników pokoju. Umoszczone na specjalnie zaprojektowanym podeście ze schowkami siedzisko zdaje się być wymarzonym miejscem do pogrążenia się w ciekawej lekturze. Oryginalny, wzdłużny grzejnik w fioletowym kolorze, ulokowany na ścianie nieopodal legowiska, przyjemnie ociepla długie, zimowe wieczory z książką. Równoległe do podestu drewniane schodki prowadzą wprost na dość spory taras. Duże, pozbawione podziałów okna mimochodem „przenoszą” przestrzeń wnętrza na taras i odwrotnie. To optycznie powiększa przestrzeń przytulnego salonu i dodaje wnętrzu oddechu. Takie luźne kompozycje składające się z puf, siedzisk i nieoczywistych miejsc do spędzania wolnego czasu, pełnego relaksu i rozmowy, sprzyjają towarzyskiej atmosferze we wnętrzu. Każdy z naszych gości poczuć się tu może swobodnie, znajdując najbardziej dogodne dla siebie miejsce. Dzięki temu zarówno gość jak i domownik czuje się komfortowo i swobodnie w przestrzeni przytulnego salonu, a przecież o to w przytulności chodzi!

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Projekt wnętrz: Superpozycja Architekci, www.superpozycja.com Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY