Salon z kuchnią: jak urządzić i wyznaczyć odrębność wnętrz

Salon z kuchnią to otwarta strefa dzienna. Jak dobrze urządzić salon i otwartą kuchnię, jak rozplanować meble w miejscach o różnym przeznaczeniu. Podpowiadamy i pokazujemy dobre przykłady z polskich mieszkań, w których właściciele mają salon połączony z kuchnią. Zobaczcie, jak zaznaczyć odrębność wnętrz.

salon z kuchnią wnętrza zdjęcia
salon z kuchnią wnętrza zdjęcia
salon z kuchnią galeria
salon z kuchnią zdjęcia
salon z kuchnią zdjęcia

Wiele osób decyduje się na połączenie salonu z kuchnią. Takie projekty mieszkań to już prawie standard. Połączenie wnętrz strefy dziennej w jedną całość ułatwia domownikom wspólne spędzanie czasu i sprawia, że wnętrze mieszkania staje się bardziej przestronne. Jak urządzić salon z kuchnią? Przecież są to pomieszczenia o różnym przeznaczeniu. Podpowiadamy jak ustawić meble i wyposażenie w salonie z kuchnią, by potem nie żałować decyzji o takim układzie wnętrza w mieszkaniu. Granice poszczególnych stref salonu i otwartej kuchni powinny być wyraźnie zaznaczone. Łatwo spełnić ten warunek jeśli kształt wnętrza jest nieregularny, rozczłonkowany, trudniej, jeśli strefa dzienna ma regularny rzut prostokąta. Mimo to nie rezygnujmy z podjęcia tego wyzwania i urządzenia salonu z kuchnią. Jest wiele sposobów na zaakcentowanie podziałów funkcjonalnych w jednoprzestrzennym wnętrzu w mieszkaniu.

Urządzanie salonu z kuchnią: dobre ustawienie mebli

Aby dobrze i wygodnie urządzić salon z otwartą kuchnią, warto dokładnie przemyśleć ustawienie mebli. Meble doskonale nadają się do tego, by dobrze podzielić otwartą przestrzeń dzienną w mieszkaniu. Oprócz odpowiedniego ustawienia mebli, sprawdzi się też zastosowanie osobnego oświetlenia w różnych strefach wnętrza powstałego z połączenia salonu z kuchnią lub położenie dywanu na podłodze. Kanapa narożna znakomicie sprawdza się w roli mebla wyznaczającego granicę strefy wypoczynkowej w salonie połączonym z kuchnią, w obręb której wchodzą też telewizor i biblioteczka. Kanapa ustawiona tyłem do pozostałych mebli we wspólnej przestrzeni salonu z kuchnią będzie częścią kolejnej strefy funkcjonalnej. W takim wnętrzu domownicy mogą przebywać razem, a jednocześnie każdy może się zajmować swoimi sprawami. Komplet kanap i foteli ustawiony w regularny czworobok w salonie wyraźnie zaznaczy granice strefy wypoczynkowej, ale już te same meble rozmieszczone w sposób nieregularny we wnętrzu spowodują, że granice te staną się mniej jednoznaczne. Postawienie mebli skrzyniowych - kredensów, bufetów, witryn – z dala od ścian wyraźnie zaznaczy podziały wnętrza salonu i otwartej kuchni. Podobny efekt zaznaczenia i wyodrębnienia jakiejś funkcji w salonie z kuchnią możemy uzyskać dzięki zróżnicowaniu stylu oraz formy mebli. Przykładowo kącik do muzykowania lub wnęka ze stolikiem np. do pracy przy komputerze może być urządzona w zupełnie odmiennym stylu niż reszta salonu. Jeśli ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie w urządzaniu salonu, powinien jednak zwrócić uwagę na to, żeby kontrasty były wyraźne. Nie uzyska się oczekiwanego efektu, jeżeli różnice będą niewielkie. Różnego typu wyspy kuchenne, czy barki, które doraźnie mogą się też stać stolikiem, świetnie odgradzają kuchnię od salonu. Urządzając salon z kuchnią warto zachować kolejność stref we wnętrzu, czyli część kuchenna powinna przechodzić w jadalnianą, a ta w wypoczynkową. Sposobem, który pomaga dobrze urządzić salon z kuchnią i kształtować przestrzeń we wnętrzu przez krótki czas, jest oświetlenie wnętrza. Wykorzystując różnego rodzaju oprawy oraz źródła światła, można w tym samym pomieszczeniu, w zależności od potrzeby, kreować zupełnie różne nastroje i przestrzenie.

Urządzanie salonu z kuchnią: jaka podłoga do salonu i kuchni

Urządzając salon z kuchnią musimy dobrze przemyśleć wybór materiałów wykończeniowych. Muszą do siebie pasować, by tworzyć harmonijną przestrzeń dzienną w mieszkaniu. Podłoga w salonie z kuchnią to jedna z bardzo ważnych decyzji podczas urządzania wnętrza. Pamietajmy, że położenie dywanu to prosty sposób na wydzielenie wypoczynkowej części w salonie połączonym z kuchnią. Wyobraźmy sobie surową betonową posadzkę, czy gresową, na której ułożymy miękki dywan w ciepłych kolorach – kontrast materiałów i kolorów na pewno będzie przyciągał wzrok i pomoże zwrócić uwagę na obszar, który chcemy wyróżnić w aranżacji salonu z kuchnią. Materiałowe i kolorystyczne zróżnicowanie posadzki to doskonały sposób na to, by w otwartej przestrzeni salonu z kuchnią jednoznacznie, choć dyskretnie wyodrębnić miejsca o różnym przeznaczeniu. Granice będą wyraźne mimo braku ścian między wnętrzami salonu i kuchni.

Salon z kuchnią: kotary, parawany, murki dzielące przestrzeń wnętrza

Niesłusznie dzisiaj pomijane zasłony i kotary mogą pomóc w stworzeniu wnętrza salonu z kuchnią z charakterem. Nie są to już ciężkie, pluszowe, suto marszczone składnice kurzu znane z przeszłości. Liczba różnorodnych dostępnych na rynku materiałów naturalnych i hi-tech pozwala na dobranie odpowiedniej zasłony bądź kotary do każdej przestrzeni. Umiejętnie dopasowane kotary mogą być lekką i ruchomą przegrodą pomagającą wydzielić fragment wnętrza salonu połączonego kuchnią tam, gdzie nie ma miejsca na ściany, lub tam, gdzie drzwi stanowiłyby zbyt sztywną granicę. Osoby, które nie boją się eksperymentować podczas urządzania wnętrza salonu z kuchnią, mogą nawiązać do dawnych, obecnie prawie zapomnianych elementów wystroju wnętrz, jakimi były parawany i ekrany. Te mobilne przegrody świetnie się sprawdzą w salonie z kuchnią, mogą pomóc kształtować podziały wnętrza w zależności od sytuacji i potrzeb. Na co dzień będą dzielić pomieszczenie salonu na mniejsze oraz bardziej kameralne strefy, a przy okazji świąt lub większych imprez można je przestawić albo nawet schować, co pozwoli uzyskać otwartą i swobodną przestrzeń dzienną w mieszkaniu. Do wydzielenia przestrzeni w salonie z kuchnią sprawdzi się też zastosowanie szkła. Tafle szkła zamontowane między kuchnią a salonem można zsuwać lub rozsuwać do woli, łącząc lub rozdzielając obie strefy. Wyjątkowość szklanych paneli polega na tym, że nie ograniczają całkowicie pola widzenia, nawet gdy tworzą przepierzenie między salonem a kuchnią. Doskonałym sposobem na wydzielanie przestrzeni salonu z kuchnią są różnego typu niskie murki, ścianki działowe, słupy. Obłożone ciekawym materiałem wykończeniowym tworzą efektowne przegrody we wnętrzu.

Jak urządzić salon z kuchnią: kolory we wnętrzu

Kolory zastosowane we wnętrzu salonu z kuchnią odpowiadają za wystrój, ale mogą też być elementem bardzo wyraźnego zaznaczenia granic poszczególnych stref. Połączone wnętrza mogą mieć ściany malowane odmiennymi kolorami. Jednak podczas urządzania salonu z kuchnią do zagadnienia kolorystyki wnętrza warto jednak podejść w sposób bardziej kompleksowy. Jeśli spróbujemy konsekwentnie zastosować jeden kolor lub jedną wybraną paletę nie tylko na ścianach, lecz także dobierając meble oraz wszystkie pozostałe elementy wystroju, możemy ujednolicić wystrój i osiągnąć efekt harmonii nawet bardzo odmiennych form stylistycznych. Natomiast stosując zróżnicowane oraz kontrastowe kolory w przypadku form o jednakowym kształcie lub elementów wyposażenia poszczególnych stref, uzyskamy wystrój o charakterze dynamicznym i wyraźnie podzielonym.

Ocena: 0
Zdjęcia: Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY