Małe mieszkanie: twardy orzech do zgryzienia. Projekt wnętrz małego mieszkania według Cat Inside

2014-09-29 13:05

Małe mieszkanie i jego aranżacja jest dużym wyzwaniem dla architekta. Na małym metrażu musimy zaaranżować przestrzeń, która będzie nie tylko odpowiadała naszym estetycznym upodobaniom, ale będzie przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna. Zadanie wydaje się trudniejsze w momencie urządzania małego mieszkania pod wynajem. Jak zatem urządzić małe wnętrza, by były ono neutralne, a zarazem niebanalne? Prezentujemy projekt wnętrz małego mieszkania, które zostało pomyślane jako neutralna i funkcjonalna przestrzeń potrafiąca dostosować się do oczekiwań przyszłych lokatorów.

Spis treści

  1. Małe mieszkania: remont małego wnętrza
  2. Projekt wnętrz małego mieszkania według Cat Inside
  3. Pomysł na małe wnętrza: jasne kolory, neutralna aranżacja

Małe mieszkanie jest zawsze jest sporym wyzwaniem dla architektów. Tym razem dodatkowym utrudnieniem było urządzenie małego wnętrza mieszkalnego przeznaczonego pod wynajem. Nieznane upodobania nowych lokatorów sprawiły, że projektantka musiała zdecydować się na neutralną aranżację, która nie przytłoczy wnętrza a sprawi, że będzie się ono wydawało zdecydowanie większe, niż jest w rzeczywistości. W efekcie powstało jasne małe mieszkanie o łącznej powierzchni 29 mkw, które jest nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim pojemne i funkcjonalne. Za projekt wnętrz odpowiada Magdalena Gackowska z pracowni Cat Inside.

Małe mieszkania: remont małego wnętrza

Celem odnowienia małego mieszkania i przeznaczenia go pod wynajem, projektantka zaproponowała przeprowadzenie generalnego remontu, który niewielkim kosztem pozwoli na naprawienie wszystkiego, co należałoby naprawić oraz wyeliminuje konieczność ewentualnych remontów w niedługim czasie. Konieczne okazało się pociągnięcie nowej instalacji elektrycznej, naprawa wszystkich tynków, gładzenie całości oraz całkowity demontaż podłogi i wykonanie nowej wylewki. Remont obejmował także stare pawlacze oraz wnęki na szafki. Całość musiała być na tyle estetyczna i funkcjonalna, aby stanowiła efektowną przestrzeń do wynajęcia.

Projekt wnętrz małego mieszkania według Cat Inside

Projekt wnętrz nie zakładał zmiany układu funkcjonalnego małego mieszkania. Większy pokój został podzielony na dwie strefy: kuchenną oraz część wypoczynkową. Na strefę kuchenną składa się aneks kuchenny wraz z półwyspem, z szerokim blatem, który umożliwił zaprojektowanie go jako stołu dla 4 osób. W zabudowie ukryto pralkę, lodówkę, zmywarkę oraz piekarnik. Takie rozwiązanie jest niezwykle estetycznym i pomysłowym sposobem na aranżację wnętrza, które pełni jednocześnie funkcję roboczą i wypoczynkową. Kuchenna zabudowała została wykonana z wysokiej jakości laminatów, a wiszące szafki i półki z mdf w kolorze białym. To sprawia, że strefa kuchenna nie wysuwa się na plan pierwszy aranżacji, a pozostaje jedynie tłem dla aranżacji strefy dziennej. Za granicą stref, czyli za półwyspem kuchennym zaprojektowano część dzienną, którą wyznacza wygodna kanapa. Mniejszy pokój miał pełnić rolę sypialni, garderoby. Dlatego projektantka zdecydowała się na wykonanie wysokiej zabudowy, stworzenie szaf, schowków i pawlacza. Znalazło się także miejsce na rozkładaną kanapę. W efekcie zyskano optymalne miejsce do przechowywania w małym mieszkaniu. Projekt łazienki obejmował jedynie odnowienie jej aranżacji i poprawę odbioru wizualnego. Projektantka zdecydowała się na przeniesienie grzejnika, który znajdował się w kabinie prysznicowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, prysznic stał się w pełni funkcjonalny, a grzejnik może pełnić także funkcję wieszaka. W łazience obniżono sufit w części z brodzikiem i grzejnikiem. To z kolei dało możliwość zaplanowania dodatkowego oświetlenia we wnętrzu oraz pozwoliło na efektowne przysłonięcie rur kanalizacyjnych i pionów.

Pomysł na małe wnętrza: jasne kolory, neutralna aranżacja

Małe mieszkanie zostało pomyślane jako wygodna przestrzeń utrzymana w jasnej, neutralnej kolorystyce. Projektantka zdecydowała się na zastosowanie delikatnych odcieni niebieskiego, bieli i szarości, które razem tworzą niezwykle zgrane trio. Ponadto, barwy te pozwoliły na optyczne powiększenie niewielkiego metrażu. Dopełnieniem stonowanej kolorystyki jest drewniana podłoga w kolorze bielonego dębu. Szary kolor ścian został sprytnie przełamany ciekawą tapetą. Ta, jako element dekoracyjny pojawia się także w panelu nad kuchennym blatem. Aranżację przedpokoju wyróżnia nieco większe kolorystycznie szaleństwo, gdzie zdecydowano się na intensywny niebieski kolor ścian. To sprawia jednak, że monochromatyka wnętrza została zgrabnie przełamana, a całość zyskuje oryginalnego charakteru.