Małe mieszkanie: kapitalny projekt wnętrz salonu z kuchnią

Małe mieszkanie bardzo często wymaga od projektanta kompromisów i zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Pomysłowy projekt wnętrz, maksymalnie wykorzystujący dostępną przestrzeń, pozwala na zaaranżowanie wnętrz mieszkania, które urzekać będą nie tylko estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Lucyna Stefaniak z pracowni Atelier Projektowe podjęła się projektu wnętrz mieszkania o łącznej powierzchni 45 mkw, w którym królują jasne barwy i naturalne materiały. Prezentujemy kapitalny projekt salonu z kuchnią, który jest sercem małego mieszkania.

Aranżacja strefy jadalnej
Szary pokój dzienny
Projekt salonu z kuchnią
Oryginalne meble w salonie
Meblowa zabudowa jadalnia

Założeniem projektowym było zaaranżowanie wnętrz małego mieszkania, które będzie idealną przestrzenią życiową dla trzech dorosłych osób. We wnętrzach mieszkania królować miała jasna kolorystyka, pozbawiona mocnych kontrastów oraz naturalne materiały. Małe mieszkanie miało być wygodne i funkcjonalne... i dokładnie takie jest!

Projekt wnętrz: aranżacja kuchni w zabudowie „klawiszowej"

Projekt wnętrz małego mieszkania zakładał połączenie salonu z kuchnią. Przestrzeń kuchenna, ze względu na otwarty charakter miała zgrabnie wkomponować się w część dzienną mieszkania, będąc jednocześnie przedłużeniem jej umeblowania. Takie rozwiązania wymagają zazwyczaj zastosowania pewnych trików aranżacyjnych, które pozwolą nadać części roboczej nieco bardziej reprezentatywnego charakteru. W projekcie kuchni zdecydowano się na rezygnację z tradycyjnych płytek i zastąpienie ich estetycznym fornirem z orzecha boliwijskiego. Strefa zmywania została sprytnie ukryta za lodówką, dzięki czemu wnętrze zyskuje na estetycznym wyrazie. Na szczególną uwagę w projekcie kuchni zasługuje klawiszowy układ zabudowy kuchennej. To on gra pierwsze skrzypce projekcie wnętrz kuchni, jednocześnie dodając wyjątkowego smaku otwartej części salonowej. Kuchnia, mimo minimalnych rozmiarów pomieściła niezbędne sprzęty kuchenne, a całość nie sprawia wrażenia zagracenia.

Salon z kuchnią: jasne kolory i naturalne materiały przede wszystkim

Niewielka strefa jadalna została zaprojektowana przy meblowej zabudowie, będącej przedłużeniem aranżacji kuchni. Zaakcentowano ją za pomocą zlokalizowania w niej niewielkiego stołu z krzesłami dla 4 osób. Całości nadano lekką i ponadczasową formę, która nie przytłacza projektu wnętrz małego mieszkania, a staje się jego idealnym dopełnieniem. Z kolei, w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnej kuchni, projektantka zaplanowała strefę wypoczynkową. Tutaj zlokalizowano wygodny wypoczynek w kolorze modnej szarości oraz niewielki stolik, którego oryginalna forma nawiązują do kuchennej zabudowy meblowej w kształcie klawiszy pianina. Projektantka zdecydowała się na zawieszenie w dużych oknach długich zasłon w szarym kolorze. To nie przytłoczyło jednak małego wnętrza, a wręcz przeciwnie – nadało my wyjątkowego ciepła i klimatu.

Małe mieszkanie: jak funkcjonalnie ograć małe wnętrze?

Całość zabudowy meblowej w małym mieszkaniu została wykonana na zamówienie, dzięki czemu możliwe było jej optymalne dostosowanie do projektu wnętrza. Dodatkowo, musiała ona zapewniać optymalną ilość miejsca do przechowywania pokaźnego zbioru książek oraz kolekcji płyt DVD. Projektantka stanęła także przed niełatwym zadaniem zaprojektowaniem strefy wypoczynkowej z wyeksponowaniem dużego telewizora, który w ciągu dnia nie będzie jednak przytłaczał projektu wnętrz strefy dziennej. Z założenia, małe mieszkanie miało urzekać stonowaną i spójną kolorystyką. Zdecydowano się na połączenie ciepłych odcieni drewna z modną szarością i piaskowym beżem. W efekcie uzyskano elegancki i ponadczasowy zestaw, który z pewnością nie wyjdzie z mody przez najbliższe lata. Idealnym dopełnieniem aranżacji małego mieszkania jest drewniana podłoga z widocznymi słojami w charakterystycznym brązowo-orzechowym kolorze.

Ocena: 0
Tekst: Anna Rychlewicz Projekt wnętrz: Atelier Projektowe Zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski

POLECANE ARTYKUŁY