Surowe cegły w mieszkaniu świetnie wyglądają w starych kamienicach, podkreślają styl wystroju, pasują do lokalnego charakteru dzielnicy. W Warszawskich kamienicach szare surowe cegły tonajczęściej spuścizna mody międzywojennej. Wtedy stosowano takie cegły, by wznoszenie nowoczesnej stolicy wolnego państwa różniło się od tradycji budowlanej zaborców. Na Pomorzu czy Warmii typowe są cegły czerwone. Jeśli chcesz wykorzystać surowe cegły w mieszkaniu, weź pod uwagę również ich proporcje. Polskie cegły mają wymiary około 27x7 cm, ale dostępne są również inne, np. tzw. cegły rzymskie, które są węższe i dłuższe – dobre do stylizowanego „włoskiego” mieszkania, w stylu loftowym będą wyglądały obco.

Surowe cegły w mieszkaniu: ważna zasada – UMIAR

Całe mieszkanie wyłożone surowymi cegłami sprawi, że wnętrza będą ponure, przytłaczające. Dobrze też, gdy ceglany mur coś podkreśla, np. podział na strefy we wnętrzu, np. w otwartej przestrzeni aneks kuchenny lub jadalniany, albo część łazienki czy otwartego przedpokoju. Można również podkreślić murem z surowych cegieł szczególnie atrakcyjny fragment architektoniczny (z kominkiem, zabytkowe okna itp.).

Surowe cegły w mieszkaniu: nowe czy oryginalne?

Surowe cegły w mieszkaniu w starym budownictwie często wystarczy odsłonić spod warstw tynku. Warto je jednak zabezpieczyć specjalnym preparatem, by się nie kruszyły i nie „przyjmowały” kurzu. Jeśli mieszkasz w nowym mieszkaniu, a bardzo ci zależy na stworzeniu w nim klimatu retro z surowymi cegłami z historią, możesz je kupić (nierzadko za bezcen) z rozbiórek wiekowych budynków. Masz też do dyspozycji nowe, klinkierowe okładziny ścienne lub betonowe, które doskonale imitują surowe cegły. Są to cienkie płytki (nie zajmują miejsca), o różnym stopniu spatynowania – od wyglądających jak cegły rozbiórkowe po lśniące nowością, o równych brzegach i gładkiej powierzchni. Kupisz je w każdym supermarkecie albo składzie budowlanym. Innym pomysłem na uzyskanie efektu surowych cegieł w mieszkaniu są fototapety. Jest w czym wybierać, są świetnej jakości i do złudzenia przypominają prawdziwą cegłę. To zresztą rozwiązanie tańsze i prostsze w realizacji niż stawianie muru.

Zobacz w galerii zdjęć pomysły na surowe cegły w mieszkaniu!