Biokominki w mieszkaniu: dodatkowe ogrzewanie i dekoracja wnętrza

2014-09-25 14:58

Czy biokominek może z powodzeniem spełniać rolę dodatkowego ogrzewania mieszkania? Oczywiście! W przeciwieństwie do tradycyjnego paleniska, kominek ekologiczny nie wymaga podłączenia do komina, jest więc doskonałym sposobem na dogrzanie mieszkania w bloku. Na dodatek, wybierając wolno stojący model biokominka, możesz codziennie stawiać go w innym miejscu – w salonie, sypialni, na balkonie, a nawet w łazience! Oto galeria przykładowych wnętrz domów z biokominkami!

Spis treści

  1. Biokominki: jako dekoracja wnętrz
  2. Biokominki opinie: zdrowy i oszczędny kominek
  3. Montaż biokominka
  4. Wygodna obsługa biokominka
  5. Biokominek: wideo poradnik

Wybór ekologicznych palenisk może przyprawić o zawrót głowy. Są kominki do zabudowy, do złudzenia przypominające klasyczne paleniska, a także biokominki wolno stojące – o nowoczesnych, czasem bardzo fantazyjnych kształtach. Jeszcze inne modele biokominków zwisają z sufitu albo są mocowane na ścianie jak obrazy. Wszystko zależy od naszej fantazji, możliwości budżetowych oraz stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Biokominek to idealne rozwiązanie do nowoczesnego, „sterylnego” wnętrza, czy mieszkania w bloku, gdzie możemy mieć tradycyjnego kominka. Oszczędny w formie, niebrudzący, niemal bezobsługowy: to główne opinie o biokominkach.

Biokominki: jako dekoracja wnętrz

Zamontowanie (lub ustawienie) biokominka w mieszkaniu to nie tylko doskonały sposób na dogrzanie danego pomieszczenia, ale i efektowny zabieg aranżacyjny. Tego typu kominki prezentują się niezwykle elegancko i urokliwie – dodają wnętrzom naturalnego wizualnego ciepła i przytulności. Biokominek w mieszkaniu będzie idealny jako dodatkowe źródło ciepła i ciekawy, nierzadko designerski element wystroju wnętrza. Dzięki doborowi materiałów, z których zrobiona jest obudowa biokominka, jakości wykonania, a także cenionej przez wiele osób atmosferze kameralności, którą daje kontakt z żywym ogniem, biokominki będzie wdzięczną dekoracją wnętrza. Biokominki zazwyczaj przypominają wyglądem tradycyjne kominki, choć można znaleźć także urządzenia w wersji mini wyglądające bardziej jak donice lub lampiony ogrodowe. Bikominki można montować w zabudowie meblowej (tak jak sprzęt AGD). Jeśli aranżacja twojego mieszkania utrzymana jest w klasycznym stylu, wybierz biokominek udający tradycyjne palenisko. Biokominki wiszące zwykle wybierane są do salonów, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by takie palenisko znalazło się w sypialni czy łazience. Wręcz przeciwnie – migoczące płomienie, które można obserwować z łóżka czy wanny budują kameralny, romantyczny nastrój. Wolno stojące modele kominków ekologicznych charakteryzują się zazwyczaj oryginalnym, efektownym designem, są więc ozdobami same w sobie. Ponadto przenoszenie ich nie stanowi problemu, dzięki czemu mogą dekorować inne pomieszczenie każdego dnia! Biokominek umieszczony na stoliku kawowym to dobry pomysł dla tych, którym nie odpowiada typowa forma paleniska, oraz tych, którym zależy na oszczędności miejsca.

Biokominki opinie: zdrowy i oszczędny kominek

Biokominki gwarantują nie tylko magiczny klimat we wnętrzu, ale pozwalają też na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie! Korzystanie z tradycyjnego paleniska wiąże się ze znacznym marnowaniem wydzielanej przez niego energii – aż 60 procent ciepła ulatuje przez komin. Biokominki całą energię powstałą podczas spalania paliwa oddają otoczeniu, są więc doskonałym uzupełnieniem standardowego ogrzewania mieszkania. Ponadto, w przeciwieństwie do grzejników stosowanych w większości mieszkań, kominki ekologiczne nie wysuszają powietrza. Wręcz przeciwnie biokominki nawilżają powietrze, ponieważ wydzielają parę wodną poprzez spalanie bioetanolu. Ze względu na użycie tego typu paliwa, biokominki idealnie nadają się do mieszkań w blokach – nie wydzielają dymu, sadzy, ani nieprzyjemnego zapachu, a co za tym idzie – nie wymagają podłączenia do komina. Można je postawić w salonie, czy sypialni. Warto pamiętać o tym, że pomieszczenie, w którym pali się biokominek, powinno być regularnie wietrzone. W trakcie spalania bioetanolu wydziela się bowiem dwutlenek węgla. Do pracy ekologicznego paleniska niezbędny jest też tlen. Nie potrzeba go wiele, niemniej jednak lepiej pamiętać choćby o rozszczelnieniu okien.

Montaż biokominka

Zainstalowanie biokominka w mieszkaniu nie wymaga żadnego pozwolenia. Montaż biokominka nie wymaga też podłączenie do żadnej instalacji kominowej. Biokominek można umieścić niemal w dowolnym miejscu, jednak nie bliżej niż 40 cm od elementów wyposażenia wykonanych z materiałów palnych. Jeśli ściana za kominkiem wiszącym nie jest odporna na wysoką temperaturę, trzeba ją zaizolować cieplnie (na przykład wełną mineralną). Szczegółowe informacje na ten temat powinny się znajdować w instrukcji producenta biokominka. Niektóre firmy oprócz gotowych biokominków oferują też paleniska, do których można wykonać obudowę według indywidualnego projektu. Powstaje więc pole do popisu dla architektów, projektantów wnętrz, a nawet przyszłych użytkowników.

Wygodna obsługa biokominka

Sterowanie biokominkiem. Biokominki najnowszej generacji mogą być sterowane za pomocą pilota. Funkcje nalewania paliwa, zapalania i gaszenia ognia są zdalnie obsługiwane przez wciśnięcie odpowiednich przycisków na pilocie. Takie modele biokominków muszą być podłączone do zasilania elektrycznego.Wygaszanie biokominka. Zależy od konstrukcji paleniska. W niektórych modelach biokominków służy do tego specjalny przyrząd otrzymywany w komplecie z kominkiem, w innych – zasuwa w palenisku lub pokrywka na zbiorniku z biopaliwem. W modelach najnowszej konstrukcji wygaszanie odbywa się za pomocą pilota.

Biokominek: wideo poradnik