Aranżacje wnętrz: nowoczesne wnętrza domów czyli przestrzeń i światło

Nowoczesne wnętrza domów to przestrzeń, światło i prostota. Nowoczesne wnętrza, to jasne kolory, duże okna i naturalne materiały wykończeniowe. Projekty wnętrz domów nowoczesnych są wymagające w realizacji i później w utrzymaniu – wymagają bowiem nieustannej dyscypliny przy doborze mebli i dodatków do domu.

Pokój dzienny w nowoczesnym domu
Okna dachowe w łazience w nowoczesnym domu
Ciekawie oświetlona klatka schodowa w nowoczesnym domu
Bryła kominka w nowoczesnym wnętrzu domu
Kominek podkreślajacy wysokość nowoczesnego wnętrza domu

Nowoczesne wnętrza domu to przede wszystkim przestrzeń i światło. Podkreślamy je jasnymi, neutralnymi kolorami. Nie zasłaniamy dużych okien i montujemy różnorodne oświetlenie wydobywające wieczorem poszczególne fragmenty wnętrz. Meble wybieramy proste, często wręcz minimalistyczne. A żeby optymalnie wykorzystać daną przestrzeń i podkreślić detale architektoniczne nowoczesnego wnętrza często zamawiamy meble robione na wymiar, na przykład biblioteki, garderoby itp.

Nowoczesne wnętrza: wygodna i przemyślana komunikacja

Nowoczesne wnętrza domów to przestrzeń, a więc i niezbędna komunikacja. Korytarze, przedpokoje, hole i oczywiście schody. Warto zadbać więc by miejsce przeznaczone na komunikację nie było miejscem zmarnowanym. Widząc, że hol jest wizytówką domu  zaaranżujmy tę przestrzeń atrakcyjnie. Pokażmy czego  gość może spodziewać się dalej. Wnętrza domów w stylu nowoczesnym są proste i przestronne dlatego sprawdzają się korytarze utrzymane w jasnych szarościach i beżach. Największą dekoracją korytarzy jest nowoczesne oświetlenie i naturalne materiały wykończeniowe. Oświetleniem możemy nie tylko podkreślić funkcje ale także poprawić proporcje zbyt długich i wąskich pomieszczeń. Ładny parkiet, cegła lub kamienna mozaika na ścianie zyskają przy punktowym oświetleniu. Innym sposobem na optyczne skrócenie długiego korytarza jest galeria zdjęć w prostych, identycznych ramach. Jednak numerem jeden komunikacji w domu są zawsze schody. Warto postarać się  by stały się kropką nad „i”. Zwłaszcza jeśli schody są otwarte na salon. Wyjątkowo pięknie prezentują się schody obłożone drewnem, a zamiast balustrady wstawmy taflę przezroczystego szkła. Jeśli wybieramy tradycyjna balustradę ze stali i drewna schody zróbmy z kamienia i szkła.

Nowoczesne wnętrza: duże okna w wyjątkowej aranżacji wnętrz

Duże okna to wyjątkowa zaleta nowoczesnych wnętrz domów. Okna, zwłaszcza te z pięknymi widokami, traktujmy więc jako bezcenną ozdobę naszego domu. Nie zasłaniajmy ich firankami, a odwdzięczą się jedyną w swoim rodzaju, zmieniającą się wraz z porami roku dekoracją. Soczysta wiosenna i letnia zieleń, biel śniegu zimą idealnie komponują się z modną szaro - beżową kolorystyką nowoczesnych wnętrz domu. Każdy kto ma taka możliwość na pewno doceni posiłki przy stole ustawionym obok dużego okna wychodzącego na taras. Czasem mamy wręcz wrażenie jakby ogród wchodził do domu! A kto nie lubi okna w łazience? W mieszkaniach nieczęsto mamy taką możliwość.  Kąpiel w wannie umieszczonej pod oknem dachowym z widokiem rozgwieżdżonego nocnego nieba na pewno nikogo nie pozostawi obojętnym. Eksponując duże okna z wyjątkowymi widokami nie musimy się już martwić o ozdabianie ścian kosztowną sztuką, no chyba że po prostu lubimy.

Detale architektoniczne podkreślające nowoczesne wnętrza domu

Nowoczesne wnętrza domów podkreślimy także takimi detalami jak kominki, biblioteki i antresole. W nowoczesnych aranżacjach domów obudowy kominków podkreślają wysokość wnętrza. Nie robimy tu zdobnych portali lecz okładamy obudowę jednorodnym kamieniem, stalą lub malujemy na gładko zmywalną farbą. Warto też zaprojektować atrakcyjne miejsce na drewno. Często w minimalistycznej aranżacji salonu z gładkimi, błyszczącymi meblami, chropowate drewno wygląda zaskakująco dobrze – przełamuje bowiem sterylny charakter nowoczesnego wnętrza. Innym detalem architektonicznym spotykanym często w nowoczesnych wnętrzach domów jest antresola. Podkreślmy ją od strony pokoju dziennego nowoczesną szklaną balustradą. Na antresoli możemy zaaranżować wygodne miejsce do okazjonalnej pracy w domu lub imponującą bibliotekę.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Piotr Mastalerz, Mariusz Bykowski, Rene Gonkel, Andrzej Szandomirski, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY