Aranżacje wnętrz w bieli i czerni wymagają wyczucia koloru i formy. Takie dwubarwne aranżacje wnętrz ocieplają dodatki, których kolory stają się wówczas bardziej wyraziste. Na takim tle barwy kwiatów i świec także wydają się o wiele głębsze i czystsze. W naszej aranżacji wnętrza królują czyste, szlachetne barwy: biel, czerń i szarość. Na 84 metrach kwadratowych są salonik, kuchnia, łazienka, sypialnia, pokoje dzieci i spiżarnia. Na poddaszu znajduje się biało-czarna pracownia właścicielki.

Aranżacje wnętrz: szachownica

Salonik wypełniają bufety robione na zamówienie u stolarza i pobielone. Białe meble stoją naprzemienne z czarnymi, co utrzymuje dwubarwną konwencję aranżacji wnętrza. Ułożone w karo szare i białe płytki na podłodze nadały aranżacji wnętrza sznytu i ponadczasowości. Pracownia właścicielki nie ma żadnych barw poza bielą i czernią. Aranżacja tego wnętrza jest najbardziej ciekawa, a jednocześnie ciepła. Biurko w pracowni projektowała właścicielka. Tworzą je dwie połączone komody (JYSK i Allegro.pl) pozbawione nóżek i pomalowane. Przykrywa je blat z płyty MDF przycięty na zamówienie. Krzesła (pozostałe trafiły do saloniku) zostały znalezione na strychu wśród zapomnianych rupieci. Farba i nowa tkanina zdziałały cuda.

Dwubarwne aranżacje wnętrz: jak uzyskać dobry efekt?

1. Wybierz dwa podstawowe kolory jako aranżacje wnętrz, np. biel i czerń. Barwę jaśniejszą potraktuj jako bazę – to znaczy, że powinna przeważać w pomieszczeniach. Drugi z kolorów stosuj wyłącznie w dodatkach, dbając, by nie przesadzić z ich liczbą (kolory nie mogą osiągnąć równowagi „pół na pół” – to biel jest podstawą aranżacji).
2. Stosuj odcienie pośrednie, np. gamę szarości, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Uzyskasz w ten sposób bardziej plastyczny efekt i unikniesz monotonii. Wykorzystanie barw spoza wybranej palety ogranicz do „ruchomych” dodatków – świec, kwiatów, owoców, papierowych serwetek itp. Zmieniaj je zgodnie z sezonami (wiosną jasne soczyste bawy, latem ciepłe i nasycone, jesienią stonowane, a zimą wyraziste), a twój dom będzie tętnił życiem.