Wymiana okna: na co zwrócić uwagę, o czym warto pamiętać?

2014-06-10 15:23

Okno plastikowe czy okno drewniane? Rama drewniana czy aluminiowa? Planujesz wymianę okien, ale nie wiesz jaki model wybrać? Zastanawiasz się na wyborem okuć i szyb? Zobacz, co warto wiedzieć o oknach przed podjęciem decyzji o zakupie. Sprawdzamy jakie ramy i okucia wybrać, by okno było wygodne w użytkowaniu i trwałe.

Spis treści

  1. O czym warto pamiętać przy wymianie okien?
  2. Wymiana okna: jakie okno wybrać?
  3. Wymiana okien: komfort użytkowania

Odpowiednio dobrane okna zatrzymają w domu ciepło, a także pomogą zaoszczędzić energię. Ponadto, okno może być niezawodną ochroną przed hałasem i złodziejami.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli okien, które z pewnością dopasujemy do swoich potrzeb. Trzeba je tylko odpowiednio wybrać. Radzimy na co zwrócić uwagę przy wymianie okien i o czym warto pamiętać przy wyborze okna.

O czym warto pamiętać przy wymianie okien?

  1. Zanim podejmiemy decyzję o wymianie okna, warto pamiętać o kilki bardzo ważnych kwestiach. Przed wyborem konkretnego modelu okna sprawdźmy przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła. Oznaczany jest on literą U, w jednostkach W/m²K. Im jest niższy, tym mniejsze straty ciepła (okno lepiej izoluje).
  2. Najważniejsza jest wartość Uw dla całego okna. Nie powinna być wyższa niż 1,8 (w mieszkaniu, w budynku wielorodzinnym), w domach energooszczędnych musi mieć wartość poniżej 1,2.
  3. Pamiętajmy, że dobrze dobrane okno może chronić nas przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Izolacja akustyczna oznaczana jest symbolem Rw, podawana w decybelach. Jeśli mieszkasz w okolicy spokojnej, wybierz okna o parametrach 30–35 dB, w miejscach hałaśliwych 35-45 dB.
  4. Bardzo ważna jest także odpowiednia wentylacja. Współczynnik infiltracji powietrza informuje, czy okno zapewnia odpowiednią wymianę powietrza. Najlepszy mikroklimat gwarantuje współczynnik 0,5–1.
  5. Jeśli zdecydujesz się już na konkretny rodzaj okna, wybierz dodatki i policz wszystkie koszty związane z wymianą okien. Dodatki to m.in. rozmaite okucia, uszczelki, zabezpieczenia, nawiewniki, szprosy. Dopytaj, czy są wliczone w cenę okna, bo za wiele udogodnień (np. dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe) trzeba dopłacać.
  6. Pamiętaj, że zapłacisz też za montaż okna.

Wymiana okna: jakie okno wybrać?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze okna jest decyzja co do okna plastikowego lub drewnianego. Okna z PVC są trwałe, ale uszkodzone trzeba wymienić. Okna drewniane lepiej izolują, można je naprawiać. Plastik jest bardzo szczelny, co bywa wadą, bo wymaga rozszczelnień. Parametry okien PVC i z drewna są zbliżone, a paleta wzorów duża.

Wybór okna zależy od rodzaju budynku, gustu i finansów – okna drewniane są droższe, czasem nawet dwukrotnie. Do wyboru mamy także okna z aluminium. Okna drewniano-aluminiowe łączą urodę naturalnego materiału i trwałość aluminium. Są długowieczne, sprawdzają się w „trudnym” klimacie, np. nad morzem. Na koniec zostaje nam wybór szyb.

W szybach zespolonych stosowane jest szkło:

  • dźwiękoszczelne
  • wysokoemisyjne – zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń
  • niskoemisyjne – zatrzymuje ciepło
  • antywłamaniowe
  • samoczyszcząc
  • eprzeciwsłoneczne – redukuje przenikanie światła
  • ornamentowedobre do łazienek
  • hartowane – utrzyma ciężar śniegu na poddaszu.

SPRAWDŹ: jak dawkować światło na poddaszu!

Wymiana okien: komfort użytkowania

Przy wyborze okien warto zwrócić uwagę na budowę ram i skrzydeł. To one decydują o trwałości okna i komforcie jego użytkowania. Pamiętajmy także, że o funkcjach i wygodzie użytkowania okien decydują okucia. Do wyboru mamy:

  • rozwierane
  • rozwierno-uchylne
  • uchylne
  • przesuwne (np. do drzwi balkonowych)
  • uchylno-przesuwne (praktyczne nad blatem w kuchni).

Większość okuć ma funkcję mikrowentylacji (uchylasz okno na 3–4 mm). Komfort zwiększa hamulec otwarcia (w razie przeciągu skrzydło pozostanie na miejscu) lub zatrzask balkonowy (zamknięte drzwi otwierasz od zewnątrz lekkim naciśnięciem). Okucia zwiększają bezpieczeństwo. Podstawowe zabezpieczenie to klamka z kluczykiem i co najmniej jeden zaczep antywyważeniowy.

Inne to np. klamka z blokadą lub płytką uniemożliwiającą jej przewiercenie z zewnątrz. Wybierając okna do łazienki, zwróćmy uwagę na wentylację. Dobra wentylacja jest w tym pomieszczeniu niezwykle ważna. Zapewnią ją okna obrotowe z automatycznym nawiewnikiem, który wpuszcza zawsze tę samą, optymalną ilość powietrza. Wnętrze nie wychładza się, co zmniejsza koszty ogrzewania. Wygodna jest funkcja mikrouchylania.