Aranżacja okna to tak samo ważny element wystroju wnętrza jak kolor ścian czy wybór mebli.  Efektowne i niebanalne upięcie zasłon nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Wybierając zasłony i firany, zwróćmy uwagę na kolorystykę i styl pomieszczenia, by powstała spójna kompozycja. Radzimy, jak upiąć zasłony, by stworzyć ciekawą aranżację okna. Dekoracja okna: upięcie zasłon.

Aranżacja okna: upięcie zasłon

Upięcie zasłon ma duże znaczenie w aranżacji wnętrz. Bardzo elegancko wyglądają szerokie, regularne fałdy lub kontrafałdy, które można uzyskać dzięki podszyciu tkaniny specjalną taśmą. Do takiego upięcia najlepszy będzie materiał dość gruby, ale miękki. Takie upięcie zasłon polecamy do wnętrz w klasycznym stylu. Metalowe oczka pasują do tkanin średniej grubości, niezbyt  „lejących się”. Z kolei drobne marszczenia, zasłony na troczkach lub taśmach dodadzą aranżacji romantyzmu. Wypróbuj je na zwiewnych zasłonach, firankach i woalach. Całkowicie gładka dekoracja okna to nie tylko tradycyjne rolety, ale też będące ostatnio w modzie ekrany. Mogą być mocowane  na troczkach lub wielotorowej ramie. Jeśli chcesz połączyć modę na zwiewne zasłony z zaciemnieniem wnętrza, możesz zestawić je ze specjalną roletą (np. podgumowaną) lub podszyć tkaninę zasłonową bawełnianym płótnem – będzie się ładniej układała i zapewni przyjemny półmrok.

Kupując zasłony, weź pod uwagę:

  • Kolorystykę oraz styl wnętrza. Tam, gdzie dywan czy tapicerka są wzorzyste, dobrze jest zawiesić zasłony gładkie, w kolorze dominującym, i odwrotnie. Wzór na zasłonie powinien harmonizować ze stylem, np. klasyczne motywy kwiatowe pasują do wnętrz tradycyjnych, geometryczne – do nowoczesnych.
  • Wystawę okna. Jeśli sypialnia wychodzi na wschód, a pokój dzienny na południe – zasłona powinna chronić przed nadmiarem promieni słonecznych. Do ciemnych wnętrz wystarczy półprzezroczysta.