Wielkanoc to nietylko czas przygotowywania świątecznych potraw, lecz także czas na generalne sprzątanie domu. Już wkrótce czeka cię mycie okien i podłóg, odkurzanie oraz czyszczenie mebli i dywanów. Stosując się do naszych rad, sprzątanie zrobisz szybko, a twoje mieszkanie długo będzie lśnić czystością. Z porządkami poradzisz sobie bez problemu, pod warunkiem że zaangażujesz do pomocy wszystkich domowników i przygotujesz szczegółowy plan sprzątania. Spisz na kartce prace, które trzeba zrobić koniecznie, oraz takie, które zrobisz, jeśli wystarczy ci czasu i chęci na sprzątanie.

Sprzątanie: dobry plan

Przed wielkim szorowaniem warto przygotować sobie pole do działania i pozbyć się z domu wszystkich zbędnych rzeczy. Wyrzuć więc stare gazety, nie noszone ubrania, pojemniki po zużytych kosmetykach czy przyprawach itp. Sprzątanie domu zacznij od pokoi, potem zajmij się kuchnią i łazienką, a na końcu przedpokojem.

Sprzątanie: wielkie odkurzanie

Zacznij od gruntownego odkurzania ścian, sufitów, kaloryferów, mebli i książek. Powierzchnie pomalowane farbą emulsyjną możesz oczyścić z pajęczyn i kurzu za pomocą szczotki na długim kiju, owiniętej suchą szmatką. Więcej problemu sprawi ci usunięcie kurzu z kaloryferów, szczególnie tych starszego typu. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, posłuż się szczotką do czyszczenia butelek. Dla lepszego efektu możesz owinąć ją mokrą szmatką. Meble tapicerowane wyczyść za pomocą odkurzacza, używając do tego specjalnej końcówki. Sprawdzi się też woda z płynem do naczyń albo szampon do tapicerek. W tym czasie twój mąż lub syn może wynieść dywany i porządnie je wytrzepać.

Sprzatanie: myjemy okna i szkła

Najpierw zdejmij firanki oraz zasłony i od razu wrzuć je do pralki. Mycie okien zacznij od wyszorowania ram, a dopiero potem zabierz się za szyby. Uwaga! Okien nie myj w słoneczny dzień. Woda na słońcu szybciej wysycha i na szybach pozostaną brzydkie smugi. Następnie wyczyść meble i przetrzyj wszystkie bibeloty. Szkło ozdobne, lampy i lustra możesz wymyć tymi samymi środkami, których użyłaś do czyszczenia szyb.

Sprzątanie: podłoga lśni

Jej pielęgnacja zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana. Parkiet lakierowany przetrzyj lekko wilgotną szmatką. Wystarczy woda z amoniakiem, bez potrzeby spłukiwania i polerowania. Parkiet nie lakierowany najpierw wyczyść pastą, która zastępuje wiórkowanie, a następnie użyj pasty bezbarwnej. Panele drewniane wypastuj specjalnym środkiem nabłyszczającym.

Sprzątanie: kuchnia i łazienka

Sprzątanie łazienki rozpocznij od oczyszczenia fug, najlepiej roztworem wybielacza. Następnie wymyj detergentami wannę, umywalkę, muszlę klozetową i baterie. Do usunięcia osadu z kabiny prysznicowej zastosuj roztwór wody z octem. W kuchni rozmroź i dokładnie wyszoruj lodówkę. Po jej wyczyszczeniu możesz włożyć do środka plasterki cytryny z nabitymi w nie goździkami. Nadadzą one lodówce świeży zapach. Nie zapomnij o piekarniku. Na wilgotną szmatkę nasyp sodę i rozprowadź ją po ściankach, a po kilku minutach spłucz. Możesz też wstawić do nagrzanego piekarnika garnek z wodą i plastrami cytryny. W trakcie gotowania woda paruje, a kwaśna para rozpuszcza tłusty osad.