Domowe porządki: jak czyścić telewizor w salonie?

Jak w prawidłowy sposób dbać o czystość telewizora? Oglądanie telewizji to żadna przyjemność, jeśli ekran naszego telewizora jest zakurzony lub pokryty smugami, warto więc przyłożyć szczególną uwagę do czyszczenia tego elementu aranżacji salonu. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ, w przeciwieństwie do szklanych ekranów telewizorów kineskopowych, ekrany nowoczesnych urządzeń nie są przystosowane do mycia detergentami i przecierania gąbkami lub zwykłymi ściereczkami. Sprawdź, jak w bezpieczny sposób wyczyścić swój telewizor!

Telewizor w aranżacji salonu
Telewizor w aranżacji salonu
Telewizor w aranżacji salonu
Telewizor w aranżacji salonu
Telewizor w aranżacji salonu

Nowoczesne telewizory o ekranach plazmowych i LCD mają to do siebie, że pięknie i bez skazy prezentują się tylko w dniu zakupu. Potem zaczyna osadzać się na nich kurz, a na ekranach zaczynają być widoczne drobne plamki i przypadkowe odciski palców. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak czyszczenie tego typu telewizorów wymaga od nas pewnej wiedzy, w przeciwnym wypadku możemy spowodować awarię czy nawet nieodwracalnie uszkodzić nasz sprzęt.

Czyszczenie telewizora: suchą szmatką z mikrofibry

Podstawym wymogiem odpowiedniego dbania o czystość telewizorów nowej generacji jest zaopatrzenie się w szmatkę z mikrofibry. Jeśli do twojego urządzenia dołączona była specjalna ściereczka do wycierania ekranu, nie musisz tego robić, ale jeśli nie zostałeś w zaopatrzony w ten gadżet, szmatkę z mikrofibry bez problemu kupisz w każdym salonie optycznym i sklepie z elektroniką. To jedyny materiał, którym w całkowicie bezpieczny sposób wyczyścisz ekran telewizora plazmowego i LCD. W żadnym wypadku nie używamy do tego gąbek, zwykłych ścierek czy ręczników papierowych albo chusteczek higienicznych, ponieważ grozi to porysowaniem ekranu.

Czyszczenie telewizora: delikatnie i na sucho, ewentualnie roztworem octu

Zanim przejdziesz do czyszczenia telewizora, odłącz go z sieci (wyjmij wtyczkę z gniazdka), o ile masz taką możliwość. Ekran przecieraj delikatnie suchą szmatką, starając się, by zbyt mocno go nie trzeć ani nie naciskać – może spowodować to jego uszkodzenie (na przykład wypalenie pikseli). Jeśli sucha szmatka nie radzi sobie z zabrudzeniami, zwilż ją niewielką ilością wody destylowanej lub roztworem wody destylowanej z octem (w proporcjach pół na pół). Najlepiej jest wlać przygotowaną mieszankę do pojemnika ze spryskiwaczem, rozpylić ją na szmatkę i delikatnie wyczyścić ekran. Nigdy nie należy rozpylać środków czyszczących bezpośrednio na telewizor, ponieważ ciecz może przesiąknąć przez ekran do środka urządzenia i spowodować jego uszkodzenie. Poczekaj aż ekran wyschnie, a następnie przetrzyj go drugą, suchą szmatką z mikrofibry. Ramę telewizora możesz wyczyścić przy pomocy ściereczki zwilżonej zwykłą wodą lub delikatnym środkiem do czyszczenia, uważaj tylko, by nie miała ona kontaktu z ekranem. Zanim z powrotem podłączysz urządzenie do sieci, upewnij się, że jest ono całkowicie suche. Warto też od czasu do czasu odkurzyć otwory wentylacyjne naszego urządzenia.

Czyszczenie telewizora: specjalistyczne preparaty?

Do czyszczenia ekranów nowoczesnych telewizorów używa się także specjalnie przeznaczonych do tego preparatów, jednak zazwyczaj nie wiemy, co się w nich znajduje, nie mamy więc pewności, czy nie wpłyną one negatywnie na nasz sprzęt. Czyszczenie wodą destylowaną i octem jest dużo bezpieczniejszym (i tańszym) rozwiązaniem, jednak jeśli koniecznie chcesz zaopatrzyć się w specjalny środek do mycia ekranów plazmowych i LCD, unikaj preparatów zawierających amoniak, alkohol etylowy, aceton, toluen, kwas etylu i chlorek metylu. Mogą one zareagować z materiałami, z których zrobione są nowoczesne ekrany i doprowadzić do ich uszkodzenia.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Sylwester Rejmer, Łukasz Kozyra, Michał Przeździk, Konrad Kalbarczyk, Rafał Lipski, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY