Wanna w łazience, czyli przylądek dobrej kąpieli

 Wanna w łazience, czyli przylądek dobrej kąpieli

Przylądek dobrej kąpieli

Fot. Marcin Czechowicz

Wanna może być ustawiona w łazience pod ścianą, wciśnięta w kąt albo roztaczająca urok relaksu w promieniu nawet dwóch metrów. Wanna może się stać naszą prywatną oazą spokoju. Zadbaj o wygodne wyposażenie łazienki.

Szybki zimny prysznic sprawdza się świetnie w lecie, ale gdy nadchodzą chłody i słoty, wanna okazuje się niezastąpiona. Świat wygląda zupełnie inaczej z kąpielowej perspektywy, kiedy przyjmujemy wygodną pozycję, a gorąca woda rozgrzewa i delikatnie masuje ciało.

Nowoczesna wanna lubi być w centrum zainteresowania. Najchętniej sytuuje się pośrodku przestronnej łazienki, tak by nic nie utrudniało dostępu na tę wyspę relaksu.

Wanna nie tylko w dużej łazience

Obleczona w obudowę z akrylu, drewna czy ze szkła może z każdej strony prezentować swe walory. Nie jest jednak kapryśną gwiazdą. Trzeba obalić mit, że luksusowa wanna to przywilej dużych, kilkunastometrowych łazienek. W małych oczywiście łatwiej zmieścić brodzik, ale wygodna wanna nie musi być niebotycznie rozłożysta. To tylko kwestia dobrego rozplanowania. Odpowiedni model i sprytny architekt potrafią zdziałać cuda i nawet na powierzchni 4 m2 wyczarować prawdziwe królestwo SPA.

Model wolno stojący wymaga więcej przestrzeni, ale są wersje narożne, asymetryczne, specjalnie wcięte.

Wanny: jaki materiał

Stal jest dziś w środowisku wannowym gatunkiem ginącym. Na drodze ewolucji najbardziej wykształcił się akryl i jego pochodne, głównie dzięki sztuce utrzymywania ciepła, co w przypadku wanien pełnych wody jest sprawą kluczową. Producenci oferują je w wielu wersjach kolorystycznych. Istnieje cała gama kształtów i materiałów zarówno sztucznych, jak i naturalnych.

Zwolennicy nietypowych rozwiązań chętnie się zdecydują na kamień, corian czy drewno. Niestety, trzeba za nie zapłacić więcej. Wymagają też odpowiedniej pielęgnacji. Porowatą powierzchnię kamienia musimy uszczelniać, a drewno natłuszczać co pół roku.

Wymiary i kształty wanien

Wanny zaskakują przede wszystkim rozmiarem oraz formą, od skromnych, nawet metrowej długości prostokątów, przez łagodne owalne kształty, po dalekosiężne półokręgi i okręgi. Często wzbogacone w wygodne półki na akcesoria czy siedziska. Wanny narożne wbrew pozorom nie zajmują wiele miejsca. Wpasowane w kąt, przybierają rozmaite kształty, często mają zwężony jeden bok, byle zaoszczędzić miejsce. Kiedy jednak poszerza się horyzont, rozrastają się, puchną, nawet do koła. Jednak sama wanna to dopiero początek. Dla komfortu i wzmocnienia doznań warto wzbogacić ją o system do hydromasażu, chromaterapii czy choćby wygodne zagłówki, poręcze, i półki.

Ocena: 0
Tekst: Judyta Sawicka Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY