Mozaika łazienkowa, jako technika o wszechstronnym zastosowaniu, niczym czarodziejski pył, w mgnieniu oka zmienia charakter dekorowanego wnętrza. W zależności od tego, czy chcemy aby łazienka z mozaiką miała wystrój ekskluzywny czy frywolny, czy chcemy przydać wnętrzu głębi czy rozproszyć światło – mozaika jest rozwiązaniem na wszystkie trudy w aranżacji łazienki.

Mozaika łazienkowa na poddaszu – skosy, kąty i podcienia

Łazienka z mozaiką na poddaszu to nie lada wyzwanie dla aranżacji łazienki. Przy jej glazurowaniu bardzo łatwo o lapsus, zaburzający harmonię wnętrza. Dlatego nim przystąpimy do działania, warto poznać kilka prostych zasad, dzięki którym unikniemy mozaikowych wpadek. Wnętrza łazienki ze skosami i ściennymi uskokami mają ograniczony dopływ światła dziennego. Starajmy się więc dobierać jasne palety do wnętrza, by go nie potrzebnie nie zaciemnić. Gdy decydujemy się na mozaikę do łazienki na większej partii ścian, układajmy ją wyłącznie na ścianach okalających, nigdy na skosach podsufitowych. Jaskrawe kolory mozaiki ożywią małe, ciemne wnętrze, a światło dzienne bez problemu odbijać będzie biel ściany uskokowej.  Starajmy się również różnicować strefę ścian od strefy podłogowej. Nie układajmy tej samej mozaiki w całej przestrzeni łazienki. Za to postarajmy się stonować rozedrganą mozaikę aranżacji ścian ze spokojem glazury podłogowej (np. dla kontrastu wyłożonej wielkopłytową glazurą w jednolitym kolorze).

Migotliwa kąpiel czyli łazienka z mozaiką pod prysznicem

Chcąc uzyskać niezwykle iluzjonistyczny efekt gry mozaiki łazienkowej ze światłem i wodą, warto zainwestować w połyskującą złotem mozaikę na wyłożenie całej przestrzeni prysznicowej, z brodzikiem włącznie. Dobrze jest w ten sposób wyróżnić strefę prysznicową, stosując jednocześnie w pozostałych strefach pomieszczenia, bardzo stonowane i oszczędne kolorystycznie zabiegi dekoratorskie (np. jednokolorowa glazura ścienna tylko w jednym z odcieni połyskującej mozaiki).

Sztuka łazienkowa czyli aranżacja łazienki jak z obrazka

Bogata oferta producentów płytek ceramicznych i mozaikowych jest teraz bogatsza jak nigdy przedtem. Na układ mozaiki przenieść dziś można praktycznie każdy obraz, a nawet rodzinne zdjęcie. Ogrody kwiatów czy bizantyńskie księżniczki zdobić dziś mogą każdą ekskluzywną łazienkę, czyniąc z niej prawdziwie królewski ogród kąpielowy. Zróżnicowane, geometryzujące i połyskujące wzory różnokolorowych układów ceramicznych kwadracików zastosowanie znajdą w nieco nowocześniejszych, ale i romantycznych aranżacjach łazienki.

Mozaika łazienkowa we fragmentach

Fragmentaryczne stosowanie mozaiki łazienkowej daje niezwykłe efekty we wnętrzach eklektycznych, nieco „francuskich”. Łazienka z mozaiką położona w ten sposób w strefie umywalki, lub wzdłuż wanny i strefy kąpielowej, daje wrażenie niezamierzonej, lekko niedbałej elegancji. Pamiętajmy również, że mozaika to nie tylko zbiór jednakowych, miniaturowych „kwadracików”, ale także kółek, trójkątów i całej masy różnorodnych kształtów.

Odwrócony szach i mat mozaiki łazienkowej

Czarno-biała glazura podłogowa, kojarząca się ze stylem retro w łazience, mozaika interpretuje na swój sposób. Jako zbiór malutkich kwadracików zmienia swoje standardowe położenie i zamiast na podłogę, wędruje na ściany. Kontrast podbija biel podłogi i sufitu. Do tego jaskrawe, zdecydowane akcenty w ceramice i dodatkach i efekt murowany!