Ta mała łazienka jest miniaturowa (3,3 m2), ale bardzo wygodna. W przypadku projektowania małej łazienki precyzja jest szczególnie wskazana - liczy się każdy centymetr, trzeba też zachować dyscyplinę w aranżacji łazienki, bo im większy porządek, tym lepiej. Aranżacja łazienki została podzielona na część białą i turkusową.

Mała łazienka: projekt łazienki

Ta mała łazienka, ze względu na niewielką przestrzeń, była ogromnym wyzwaniem - mówi Ewelina Para, architektka wnętrz opracowująca projekt łazienki.

 

ŁAZIENKI ARANŻACJE - zobacz także

 

Żeby wszystko się zmieściło, szukaliśmy jak najmniejszych sprzętów do łazienki - największy problem stanowiła miska WC, nie mogła za bardzo wystawać, bo ograniczałaby dostęp do brodzika. Nad nią zastała przewidziana w projekcie łazienki ozdobna wnęka z płyty kartonowo-gipsowej obłożona glazurą, a naprzeciwko drzwi prysznicowych wąski pasek lustra od podłogi do sufitu - rozwiązania te dodają wnętrzu oddechu, optycznie powiększają przestrzeń małej łazienki. Dzięki niemu gra morskich kolorów jest jeszcze bardziej efektowna. Tę samą funkcję w aranżacji łazienki pełni dynamiczne połączenie dwóch kolorów - bieli (płytki łazienkowe w części prysznicowo-toaletowej) oraz turkusu (farba lateksowa). Mała łazienka nawiązuje kolorystycznie do sypialni znajdującej się obok.

Mała łazienka: wyposażenie

W małej łazience znalazło się miejsce na przechowywanie ręczników i środków czystości (gospodarzom zależało, żeby jak najwięcej rzeczy można było ukryć, dotyczy to także reszty mieszkania). Projekt łazienki uwzględniał szafki łazienkowe wkomponowane w płytką wnękę, zamiast uchwytów wyposażone w system dotykowy „klik-klak”. Meble łazienkowe zaprojektowała architektka Ewelina Para, a wykonała stolarnia Blumex Piaseczno. Materiał: płyta MDF polakierowana na kolor ścian. Zaprzyjaźniona projektantka Ewelina Para, której właściciele powierzyli remont łazienki, powiększyła WC kosztem przedpokoju, dzięki czemu znalazło się miejsce na dodatkową małą łazienkę. Łazienka jest miniaturowa (3,3 m2), ale bardzo wygodna. - Pierwotnie miała w niej jeszcze stanąć pralka... w szafie - uśmiecha się Joanna. - Potem zdecydowaliśmy się na pralkosuszarkę, no i takiego sprzętu ta mała łazienka już nie „udźwignęła”. W szafie jest za to apteczka, mieszczą się narzędzia, odkurzacz, środki czystości - dodaje. W WC nie było centralnego ogrzewania, więc konieczny był grzejnik elektryczny. Nie dość, że grzeje, to jeszcze zdobi wnętrze łazienki – biały na tle turkusowej ściany wygląda jak nowoczesna łazienkowa rzeźba. Wszystkie urządzenia sanitarne są w rozmiarze XXS. Maleńka umywalka została umieszczona tak, by zajmowała jak najmniej miejsca w łazience - w kącie. - Projektantka wyszperała maleńką miskę sedesową, my znaleźliśmy brodzik, chyba najmniejszy na rynku, 70x90 cm - mówi właścicielka łazienki.

Mała łazienka: aranżacja

Mała łazienka została podzielona na część białą i turkusową. W części turkusowej nawet sufit jest w tym kolorze! - Trudno było nas do tego przekonać, myśleliśmy, że przestrzeń łazienki jest za mała do takich eksperymentów. Ale efekt jest fantastyczny! - mówi gospodyni.

Ile kosztowała mała łazienka: kosztorys

  • umywalka Quatro firmy Koło, Moltobene 320 zł miska sedesowa Stone 45 marki Globo, hurtownia Wois 999 zł brodzik Ronal, Megałazienki 620 zł
  • lustra 300 zł
  • drzwi prysznicowe Ronal Tango, Megałazienki 1000 zł
  • bateria umywalkowa Hansgrohe, Termico 370 zł
  • zestaw prysznicowy Hansgrohe, Termico 1200 zł
  • płytki ścienne Marazzi, Aleotti 1000 zł
  • płytki podłogowe Marazzi, Aleotti 95 zł
  • płytki podłogowe Radica Jura, Euroceramika 90 zł
  • kaloryfer Instalprojekt, Leroy Merlin 200 zł

Razem koszt łazienki: 6194 zł