Aranżacje łazienki. Łazienka stylowa czy nowoczesna? Łazienka elegancka czy nastrojowa? Wybierz wystrój łazienki

Aranżacje łazienki powinny być nie tylko wygodne, ale i efektowne. Jaką rolę ma w tym odegrać wykończenie łazienki? Szukając płytek do łazienki i wyposażenia, pamiętajmy, że wystrój łazienki tworzą także meble, armatura i baterie łazienkowe. Sprawdź, w jakim stylu łazienka będzie najlepsza dla ciebie. Prezentujemy aranżacje łazienki: stylowe i nowoczesne, nastrojowe i eleganckie.

Łazienka
Łazienka
Łazienka
Łazienka
Łazienka

Aranżacje łazienki: łazienka stylowa

Łazienka stylowa jest dekoracyjna i elegancka. Aranżacja łazienki skupia się przede wszystkim na specjalnym wyposażeniu: umywalki na postumentach, urządzenia o profilowanych krawędziach, staroświeckie mosiężne baterie łazienkowe i drewniane meble łazienkowe na eleganckich nóżkach. Wykończenie łazienki musi do tego pasować. Szukajmy więc płytek o tradycyjnych wzorach i kolorach. Nie powinny być zbyt duże, mogą być w kilku formatach, na przykład typowe prostokątne i nieduże kwadratowe „dziesiątki” kojarzące się z dawnymi łazienkami. W stylowej łazience podłoga jest wyraźnie inna niż ściany. Może to być wzorzysta posadzka z płytek różnej wielkości, na przykład klasyczna w biało-czarne romby. Również ściany nie są wykańczane jednolicie. Powierzchnie gładkie sąsiadują z płytkami w drobne tapetowe wzory, oddzielone poziomymi paskami dekorów lub gzymsów. Często na fragmentach ścian łazienki układa się kwadratowe płytki w karo. Niełatwo w tej rozmaitości utrzymać harmonię w aranżacji łazienki, dlatego bezpiecznie jest zdecydować się na gotową serię pasujących do siebie płytek zawierającą potrzebne dekoracyjne elementy. Cechą stylowej łazienki jest z jednej strony obecność dekoracji, z drugiej to, że ornament ma swoje określone miejsce, pozostaje na drugim planie i nie wykracza poza wyznaczone ramy. Wzory na płytkach są drobne. Dekory służą do podkreślania podziałów i zaznaczają krawędzie ważniejszych elementów w łazience.

Aranżacje łazienki: łazienka nowoczesna

W aranżacji nowoczesnej łazienki zanikają tradycyjne podziały płaszczyzn. Płytki mogą pokrywać tylko fragmenty ścian. Granica między podłogą i ścianami przestaje być wyraźna - pasy jednakowych płytek mogą przechodzić śmiało przez obie płaszczyzny. Ściany tracą cokoły, listwy i gzymsy. Nie ma lęku przed pustką i brakiem różnorodności - cała łazienka może być wykończona takim samym materiałem. W łazience nowoczesnej liczy się pomysł i oryginalność. Łazienka aranżacje szukają więc nowych ciekawych wzorów, kolorów i faktur płytek. Zestawienia mają być kontrastowe. Formaty - nietypowe. W łazience nowoczesnej elementy duże łączy się z małymi, na przykład największe dostępne płytki gresowe z mozaiką. Jeśli ornament, to taki, który wychodzi z tradycyjnych ram. Płytki łazienkowe dekoracyjne są stosowane dowolnie, mogą nawet zajmować większe płaszczyzny. Kto chce mieć awangardową łazienkę, powinien omijać łukiem gotowe propozycje aranżacji łazienek i całe serie płytek. Warto natomiast przypatrywać się pilnie najprostszym i czasem również najtańszym płytkom - zastosowane w nieoczekiwany sposób mogą zrobić wrażenie. Awangardowa łazienka nie znosi udawania, a więc wszystkie imitacje kamienia, tapet, tkaniny są raczej wykluczone. Natomiast inspirujące mogą być płytki ze wstawkami szklanymi lub metalowymi.

Aranżacje łazienki: łazienka elegancka

Elegancja jest serio. Dlatego taka łazienka to wnętrze harmonijne i zrównoważone, dające poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu, a każdy szczegół został starannie wykończony. W takiej aranżacji łazienki ważny jest dobry gatunek i idealne zestrojenie wszystkich elementów. Dążąc do takiego efektu, należy unikać szalonych pomysłów, eksperymentów, zaskakujących zestawień. Najlepiej więc zdać się na gotowe propozycje do łazienki z górnej półki. Do eleganckiej łazienki pasują duże formaty gresu w spokojnych kolorach. Ich powierzchnia może przypominać trawertyn albo granit, ale nie powinna to być tania imitacja marmuru. W nowych kolekcjach łazienkowych, które wpisują się w ten trend, można znaleźć płytki o powierzchni przypominającej modne drewno egzotyczne albo inne naturalne materiały, takie jak płótno czy bambus. Elementy dekoracyjne są potrzebne, jednak muszą pozostać dodatkiem do wystroju łazienki. Powierzchnie ścian i podłogi powinny być raczej gładkie. Zaletą jest brak wyraźnych fug, dlatego warto szukać płytek rektyfikowanych, które pozwalają na niemal niewidoczne połączenia. Elegancka łazienka lubi też kontrasty, ale nie barwne, tylko walorowe, czyli różnice między jasnymi a ciemnymi elementami (jak biała koszula na tle ciemnego garnituru). Zawsze jednak aranżacja łazienki powinna być zrównoważona, a kompozycja wnętrza czytelna i jasna.

NIE PRZEGAP

Aranżacje łazienki: łazienka nastrojowa

Aranżacje łazienki nastrojowej może podpowiadać fantazja. Może to być łazienka rustykalna, nostalgiczna, utrzymana w duchu artystycznym. Tematami poruszającym wyobraźnię są często egzotyczne miejsca, antyczne łaźnie, wyprawy w przeszłość. Takie stylizacje nigdy nie są do końca poważne. To przede wszystkim zabawa, więc swoboda i intuicja są w tym wypadku ważniejsze niż kompozycja i dokładność wykonania. Do nastrojowej łazienki mogą pasować płytki o matowej, przecieranej powierzchni i nierównych krawędziach, postarzane lub przypominające kamień, wielobarwne mozaiki, kolorowa, błyszcząca glazura - wszystko zależy od źródła inspiracji. Ważną rolę w aranżacji łazienki odgrywa indywidualna dekoracja. Dekory z różnych serii, kupowane pojedynczo kafle, małe dzieła sztuki ceramicznej można wyeksponować w łazience według własnego pomysłu. Płytki z powodzeniem mogą sąsiadować z tynkowanymi ścianami (szorstki, gruby tynk pasuje do postarzanych płytek). Swobodne łączenie elementów, kontrasty kolorów i form, dają efekt bogactwa i różnorodności. Warto przy tym zarówno na podłodze jak i na ścianach łazienki stosować płytki małe. W aranżacji tej łazienki szczegół jest tu ważniejszy niż całość, więc każda osobna płytka powinna być interesująca, a większe płaszczyzny atrakcyjne do oglądania z bliska.

Ocena: 0
Tekst: Anna Wrońska Zdjęcia: Michał Przeździk, Rafał Lipski, Mariusz Bykowski, Jacek Krzyżanowski, Konrad Kalbarczyk, Joanna Siedlar, Marcin Czechowicz, Grażyna Bieganik

POLECANE ARTYKUŁY