Aranżacja łazienki: lustro bez ram czyli optyczne triki w łazience na poddaszu

2014-10-09 14:49

Lustrzana tafla docięta do wymiarów skośnej ściany w łazience, to rozwiązanie niezwykle efektowne do trudnych w aranżacji łazienek na poddaszu. Co daje wyzbycie się ram lustra w łazience? Jak wpływa na aranżację łazienki na poddaszu? Zainspiruj się naszymi pomysłami i galerią inspiracji z prawdziwych wnętrz łazienek na poddaszu!

Spis treści

  1. Lustrzana tafla wychodzi poza ramy: powiększamy przestrzeń łazienki
  2. Lustro w dobrym świetle: świat bez ram opanowany

Dobrze zaprojektowana łazienka na poddaszu może stać się prawdziwie urokliwym zakątkiem domu, wprost stworzonym do relaksu. Jednakże nieregularne ściany i typowe dla poddasza skosy stanowią wcale nie łatwą przestrzeń do adaptacji i aranżacji łazienki. Jakim trikiem w najprostrzy sposób dodamy łazience na poddaszu niezbędnego metrażu i światła? Odpowiednio dobrane lustro rozwiąże zdecydowanie większość naszych problemów z łazienką na poddaszu.

Lustrzana tafla wychodzi poza ramy: powiększamy przestrzeń łazienki

Lustrzana tafla docięta do wymiarów skośnej ściany w łazience, to rozwiązanie niezwykle przestrzenne i efektowne do trudnych w aranżacji łazienek na poddaszu. Co daje wyzbycie się ram lustra w łazience? Oddech, świetlistość i optycznie znacznie większe gabaryty wnętrza łazienki. Oddech, gdyż nadaje wnętrzu łazienki lekkości – nie zapełnia przestrzeni wnętrza dodatkowo elementem ramy czy kinkietów okalających zazwyczaj samodzielne lustro. Świetlistość, gdyż potęguje i odbija światło dzienne, wpadające przez okno dachowe. Dzięki temu nawet niewielkie pomieszczenie łazienki na poddaszu, doświetlane tylko jednym oknem, staje się niezwykle jasne. Iluzja „drugiego pomieszczenia” staje się bardziej realna, gdy zwierciadlana tafla wypełnia całą przestrzeń wybranej ściany (począwszy od linii szafki pod umywalkę, po linię sufitu i skosu ściany). Efekt jest bardziej spójny, jeśli zabudowa pod umywalkę jest pełna, czyli biegnie równolegle wzdłuż linii lustra, na całej szerokości ściany. Delikatne fazy w jednolitej tafli lustrzanej są oczywiście dopuszczalne, ale rekomendowane raczej do wnętrz stylizowanych (klasycznych, retro, vintage). Zdecydowanie też osłabiają ostateczny  iluzoryczny efekt „drugiego pomieszczenia”.

Lustro w dobrym świetle: świat bez ram opanowany

Aby nie zaburzać harmonii dodającej przestrzeni i światła lustrzanej tafli, warto dobrze przemyśleć oświetlenie jej towarzyszące. Doskonałym (gdyż prostym i funkcjonalnym zarazem) sposobem aranżacji łazienki na poddaszu światłem, będzie montaż wzdłużnej listwy z oświetleniem LED, ponad linią górną lustra. Jest to rozwiązanie dla lustrzanych tafli w formie prostokąta, przewidzianego na dużą, lecz nie całkowitą powierzchnię ściany łazienki na poddaszu. Jeśli lustrzana płaszczyzna wypełnia szczelnie całą ścianę nad umywalką, warto przemyśleć oświetlenie boczne w postaci kinkietów montowanych na lustrze. Konieczne będzie wtedy zamówienie specjalnie dociętych pod oświetlenie otworów u szklarza, u którego zamawiamy lustro. Stąd najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy już na etapie zakupu lustra do aranżacji łazienki na poddaszu, mieć będziemy wybrane do niego oświetlenie. Podobnie zainstalować możemy w tafli lustra niezbędne gniazdka i włączniki oświetlenia.