Zazwyczaj pierwszą myślą przy aranżacji łazienki jest jak zabezpieczyć ściany przed wodą. Ale zaraz pojawia się także pytanie jak to zrobić, by przy okazji było ładnie i wyjątkowo? Wszystko zależy od tego w którym miejscu jest ściana, czy będzie miała kontakt z rozpryskującą się wodą czy nie? Czy jest to ściana nad wanną albo w kabinie prysznicowej czy jest to ściana przy umywalce lub w ogóle nic przy niej nie ma?

Ściany w łazience, które lubią kontakt z wodą…

Ściany w kabinach prysznicowych i nad wanną z funkcją prysznica, zawsze będą narażone na długotrwały i intensywny kontakt z wodą. Dlatego w takich przypadkach  najrozsądniej jest zabezpieczyć je materiałami odpornymi na kontakt z wodą. Będą to zazwyczaj płytki ceramiczne lub dobrze zaimpregnowany kamień naturalny. Płytki w zależności od stylu łazienki mogą być wielkoformatowe, gładkie - minimalistyczne lub wręcz przeciwnie malutkie, w formie wielokolorowej  lub gładkiej mozaiki. Okładzina z kamienia naturalnego, podobnie jak płytki może być zupełnie gładka, prawie jednorodnej barwy, wielkowymiarowa, lub może być w formie mozaiki o nierównej głębokości. Kamień naturalny może być również najważniejszą ozdobą łazienki, jeśli będzie miał wyrazisty wzór, godny podświetlenia, na przykład kolorowy onyks.

Ściany w łazience, które za kontaktem z wodą nie przepadają…

Ściany w sąsiedztwie umywalek, nad wannami bez prysznica, przy grzejnikach nie są już tak narażone na kontakt z wodą i mogą zostać tylko pomalowane wodoodporna farbą, pokryte winylową, zmywalną  tapetą, lustrem. W łazience klasycznej możemy zaszaleć na ścianach z boazerią sztukateryjną. Amatorzy cegły znajdą miejsce nawet w łazience dla swojego ukochanego materiału. Czemu nie, pamiętajmy jednak o właściwej jej impregnacji.