Oświetlenie kuchni - wybieramy lampy do kuchni

Kuchnia musi być funkcjonalna. Dobre oświetlenie kuchni ułatwia przygotowywanie posiłków i uprzyjemnia ich jadanie. Dlatego sufitowa lampa do kuchni zamiast na środku kuchni, powinna wisieć nad stołem. Pomysłowo dobrane lampy kuchenne podkreślą także wystrój wnętrza, a nawet mogą polepszyć proporcje np. wąskich czy małych pomieszczeń.

Oświetlenie kuchni
Oświetlenie kuchni
Oświetlenie kuchni
Oświetlenie kuchni

Urządzanie kuchni to trudne zadanie. Kuchnia musi być wygodna i ładna. Oprócz mebli, wykończenia ścian i podłóg, sprzętu AGD, ważne jest oświetlenie kuchni. Zdaniem projektantów wnętrz najwygodniejsza w kuchni jest kombinacja trzech rodzajów oświetlenia: ogólnego - dającego światło z centralnego miejsca na suficie (lampa wisząca przydatna np. podczas sprzątania, ale nie gotowania, bo zasłaniamy ją sobie plecami), punktowego – lampy skierowane w konkretne miejsca (ułatwia prace przy blacie i kuchence, np. ledowe, halogenowe) oraz dekoracyjnego – lampy tworzące nastrój (np. kinkiety).

Oświetlenie kuchni: nowoczesne lampy do kuchni

Obecnie, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, często rezygnuje się z ogólnego oświetlenia kuchni (lampy sufitowe) na rzecz większej liczby świateł punktowych i lamp dla nastroju. Oświetlenie montowane nad kuchennym blatem roboczym, np. halogenowe, ledowe w odległościach co 40-70 cm (zależnie od tego, na ile wnętrze jest „widne”), zapewnia najlepsze warunki do pracy. Pamiętajmy, że oświetlenie w kuchni powinno być także bezpieczne: odporne na kontakt z wodą i uniemożliwiające oparzenie się. Funkcję punktowego źródła światła mogą też pełnić lampy wiszące (jedna lub kilka bliźniaczych), np. nad blatem, wyspą czy stołem, przy którym spożywamy posiłki. Warto też wiedzieć, że umiejętne operowanie źródłem światła może także optycznie powiększyć małe kuchnie lub podwyższyć zbyt niskie wnętrza.

 Kuchnia oświetlenie

Nad zlewozmywakiem pojawiły się dwa świetlne punkty (zamontowane pod wiszącymi szafkami), a nad strefą gotowania jest podświetlany okap wsunięty w niewielką wnękę (fot. IKEA).

Fot. Materiały prasowe firm

Projekt kuchni: oświetlenie idealne

Projektując oświetlenie kuchni, warto nie tylko podzielić je ze względu na funkcje, ale także odpowiednio dobrać moc, rodzaj i lokalizację źródła światła. Pamiętajmy, że zbyt ostre światło lampy umieszczonej nad blatem szybko męczy wzrok, a za słabe – zmniejsza komfort pracy. Jeśli w kuchni znajduje się miejsce do jedzenia lub jest ona połączona z jadalnią, źródło światła powinno znajdować się nad stołem czy blatem. Nad okrągłym stołem może to być jedna powieszona centralnie lampa, nad podłużnym kilka mniejszych, w zależności od jego długości. W kuchni, zwłaszcza połączonej z jadalnią, warto zadbać również o atmosferę sprzyjającą spożywaniu posiłków. Wzbogaćmy więc wystrój o dekoracyjne lampy dające rozproszone światło: kinkiety, halogeny, lampy stojące kierujące światło ku sufitowi.

Galerie zdjęć: oświetlenie w kuchni

Inspiracje na lampy do kuchni: wybieramy nowoczesne oświetlnie. Zobacz zdjęcia aranżacji kuchni z oświetleniem.

Wisząca lampa ze szklanym kloszem
camera

Nastrojowe oświetlenie mieszkania: lampy, świeczniki, kinkiety

Autor: Dekoria

LISTA ZAKUPÓW

Lampy do każdego wnętrza
camera

Modne oprawy oświetleniowe: lampy i oświetlenie do każdego wnętrza

Autor: lampy.pl

LISTA ZAKUPÓW

Zielona lampa kuchenna
camera

Industrialna lampa w kuchni: najciekawsze aranżacje

LISTA ZAKUPÓW

Eko kuchnia
camera

Biała lampa w kuchni: aranżacje, zdjęcia, style

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Dorota Jaworska Zdjęcia: Materiały prasowe firm, Krzysztof Zasuwik, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY